Zavřít dialog
Please Wait
25 - 30 / 4
2017
AFO | Academia Film Olomouc je mezinárodní festival populárně-vědeckého a dokumentárního filmu | Academia film Olomouc
šipka menu
Novinky

Souboj vědy s mýtem na AFO48 rozsoudí Richard Saunders

25.02.2013
Co lze považovat za opravdovou vědu a čemu se naopak nedá vůbec věřit? Prvních odpovědí se během AFO48 dočkají návštěvníci zbrusu nového programového cyklu s názvem Pseudověda, v jehož rámci poprvé v Olomouci vystoupí i expert na skepticismus Richard Saunders.
Souboj vědy s mýtem na AFO48 rozsoudí Richard Saunders

Vyznat se v chaosu

Nový programový blok věnovaný psudovědě a mýtům, které ohrožují seriozní vědecké výzkumy, ale zároveň pravidelně rezonují ve společnosti, se bude dělit do dvou sekcí - první obecnější část ponese název Věda a pseudověda. Jejím cílem bude prostřednictvím diskuzí a přednášek jasně vymezit a konkretizovat hranici mezi skutečnou vědou a pseudovědou. „Současná doba návalu informací se pro laickou veřejnost stává chaotickou. Často je  totiž smazávána hranice mezi skutečným vědeckým poznáním a smyšleným mýtem. Na jednu stranu ustupují pseudovědy a nesmysly závislé na pozorování (např. UFO), které se díky internetu efektivně vymýtily, na druhou stranu se raketovou rychlostí šíří pseudovědecká tvrzení o konci světa, očkování, homeopatii, grafologie apod. Veřejnost má často problém se ve změti informací vyznat a tento nový blok by jí v tom měl zásadním způsobem pomoci,“ říká dramaturg sekce Jakub Ráliš.

Druhá část nazvaná Očkování: mýty a fakta zase vyvrátí falešná tvrzení, která jsou s oblastí vakcinologie spojená. „Podíváme se i na reálné problémy očkování, ať už jde o vývoj vakcín, případné vedlejší účinky a ekonomické tlaky. Probírat budeme také odmítání očkování právě z nejrůznějších iracionálních pseudovědeckých důvodů, což následně má skutečně drtivý dopad na zhoršující se zdraví obyvatel, jak tomu tak je např. v Americe,“ doplňuje Ráliš.

 

Skeptický soudce

Jako hlavní hosté se v rámci Pseudovědy na AFO podívají Richard Saunders a Pavel Hobza. Druhý jmenovaný je nejcitovanějším českým vědcem, který v současné době působí přímo na Katedře fyzikální chemie Přírodovědecké fakulty UP v Olomouci. Richard Saunders je zase mezinárodním expert na skepticismus, což ostatně dokazuje jako předseda společnosti Australian Skeptics Inc. (Společnost australských skeptiků) nebo jako skeptický soudce v úspěšné televizní show o paranormálních jevech s názvem The ONE. Krom toho vystupuje jako moderátor rozhlasového pořadu The Skeptic Zone (Skeptická zóna), který má tisíce posluchačů po celém světě, a v neposlední řadě je uznávaným expertem ve skládání origami.

Foto: The ONe

 

PROGRAMOVÉ BLOKY AFO48: Krása čísel | Pseudověda | Třetí gender Fenomén: VideohryPolitika, pravda a globální oteplování | Dějiny jídla | Otázka sebevraždy

• Všechny aktuality

Další novinky

Science Café se přesouvá Mezi světy
Spouštíme akreditace! Odpočet do startu AFO48 může začít
© logo AFO | Academia film Olomouc 2016. All rights reserved.
afo@afo.cz   |   Mapa stránek
tel.:    +420 585 633 801
gsm: +420 733 690 758
Tato stránka používá cookies za účelem efektivního poskytování služeb. Používáním této stránky s tím souhlasíte.