Zavřít dialog
Please Wait
25 - 30 / 4
2017
AFO | Academia Film Olomouc je mezinárodní festival populárně-vědeckého a dokumentárního filmu | Academia film Olomouc
šipka menu
Novinky

Výzva pro AFO48: Odhalit krásu matematiky

06.02.2013
Potvrdit její nenahraditelnost, prokázat její hravost. Takový bude cíl hlavní programové sekce Matematika v rámci 48. ročníku AFO. Na festival zavítá předseda Americké asociace matematiků Paul Zorn i vynikající matematik Richard Saunders.
Výzva pro AFO48: Odhalit krásu matematiky
Matematika, jak ji neznáte
 
Evoluční biolog Richard Dawkins prohlásil: “Je společensky neakceptovatelné, aby se někdo chlubil neznalostí a ignorací literatury, ale je společensky přijatelné honosit se neznalostí vědy a hrdě přiznávat neschopnost v matematice.” Letošní Academia Film Olomouc by však chtěl podobný obecný náhled na matematiku změnit. „Matematiku vnímáme jako vědeckou disciplínu, která je pro většinu lidí velmi abstraktní, odtažitá, zkrátka neproniknutelná. Právě proto ale máme chuť ji rehabilitovat v očích nás běžných smrtelníků a ukázat, že tato disciplína může být fascinující i zábavná a že může být dokonce i krásná. Právě toto je pro náš festival skutečná výzva," odůvodňuje výběr hlavního tématu ředitel festivalu Jakub Korda.
 
"Na matematických základech stojí všechny moderní společnosti - dennodenně vstupuje do našich životů, dává nám nástroje, jak pochopit sebe, dynamiku naší planety i celý vesmír. I proto je tento rok mimo jiné spojen s projektem Mathematics of Planet Earth 2013, který má za cíl upozornit na význam matematiky jako nástroje pro pochopení problémů, před kterými Země stojí. Vloni v dubnu, kdy jsme hlavní téma zvolili, jsme zřejmě tuto globální potřebu zviditelnit matematiku intuitivně vycítili, a tak se letos i my připojíme k celosvětové oslavě "matky všech věd“, dokončuje obhajobu Korda.
 
Magická čísla
 
Odtažitost matematiky vyvrátí během AFO48 projekce formálně i obsahově rozmanitých snímků. Emočně vypjatý filmový zážitek s názvem Velká Fermatova věta pojedná o snaze vyřešit jednu z velkých matematických hádanek posledních let, na druhé straně pak někdejší člen Monty Pythonova létajícího kabaretu, Terry Jones, v hravém dokumentu Příběh jedničky provede diváky historií číslice 1. Zmapování historie této v mnoha ohledech fascinující vědy poskytne seriál z produkce BBC s názvem Příběh matematiky.   
 
Celou řadu dalších projekcí navíc doprovodí sami matematici, kteří v interakci s diváky vysvětlí další a nové úlohy, jež tato věda nenápadně sehrává v každodenním životě. „Hlavním hostem bloku o matematice bude Paul Zorn, předseda Americké asociace matematiků (Mathematical Association of America), nejstarší instituce svého druhu na světě. Velkou pozornost si také jistě zasloužíRichard Saunders, prezident sdružení Australian Sceptics a vynikající matematik a origamista! Jak uvidíme, matematika a origami mají k sobě velmi blízko, o čemž se budou diváci moci přesvědčit na origami workshopu právě pod vedením Richarda Saunderse, který také přislíbil jedno malé překvapení - poodhalení tajemství svěcené vody," dodává ředitel AFO.
 
Foto: cogdogblog / Flickr (CC)

 

PROGRAMOVÉ BLOKY AFO48: Krása čísel | Pseudověda Třetí gender Fenomén: VideohryPolitika, pravda a globální oteplování | Dějiny jídla | Otázka sebevraždy

• Všechny aktuality

Další novinky

Přihlaste se na vědeckou soutěž FameLab
Film It UP! Natočte video a vyhrajte luxusní tablet
© logo AFO | Academia film Olomouc 2016. All rights reserved.
afo@afo.cz   |   Mapa stránek
tel.:    +420 585 633 801
gsm: +420 733 690 758
Tato stránka používá cookies za účelem efektivního poskytování služeb. Používáním této stránky s tím souhlasíte.