Panel: Jsme VRealitě minulosti / Panel: VR Reality of Our History

Jak si můžeme být jistí tím, že nežijeme v matrixu? Co kdybychom si mohli vybrat jakýkoliv moment z naší minulosti a prožít ho znovu? Cítili bychom to samé, co tehdy cítili druzí? Přijďte prozkoumat možnosti virtuální reality a prožít nepoznané. Přední odborníci na technologie imerzivní virtuální reality budou debatovat o svých myšlenkách a projektech, které jsou součástí i naší každodenní reality a utváří pohled na její autenticitu. Seznámíme vás s oceňovaným filmovým režisérem a tvůrcem imerzivního umění Gabo Arorou, režisérem z Crossover Labs a kurátorem imerzivního vyprávění, jenž stojí i za programem nové AFO sekce VR Zone. Dále se představí i Tom Millen a v neposlední řadě také ředitelka VR_Sci Festu Elena Malakhatka. Panel bude moderovat oceňovaný popularizátor vědy Karl Byrne.

Elena Malakhatka: Ponořte se do budoucnosti

Jak se technologie a umění spojují, aby transformovaly naše vnímání reality? Pohlcující technologie mají jedinečnou příležitost spojit špičkové technologie a vysoké umění a vytvořit novou úroveň zkušeností. Vstupujeme do post-filmové éry, v níž virtuální realita, rozšířená realita a nástroje smíšené reality zásadně změní způsob, jakým přemýšlíme o vyprávění příběhů. Nový přístup, který integruje technologie XR, Haptics a AI, nám umožňuje proniknout do více smyslů, aby příběhy, jež vyprávíme, byly realističtější. Tato přednáška bude průsečíkem neurověd, počítačové grafiky, designu a 360° příběhů.

Gabo Arora: Dotknout se bolesti druhých aneb zítřek nikdy neví

Jedním ze základních rysů moderního života je, že máme k dispozici nespočet příležitostí stát se bezprostřední součástí hrůz odehrávajících se po celém světě. Obrazy zvěrstev se staly samozřejmou součástí televizních obrazovek, monitorů počítačů a dokonce i displejů našich mobilních telefonů. Jsou pak ale diváci, kteří jsou vystaveni krutostem, zavázáni jednat? Pobuřuje je to, co vidí? Jak každodenní záplava takových obrazů narušuje vnímání reality diváka? A jaký význam má zajímat se o utrpení lidí ve vzdálených konfliktních oblastech? Oceňovaný umělec a režisér Gabo Arora zkoumá, jak nové pohlcující možnosti VR mohou reprezentovat a formovat náš vztah k bolesti druhých.

Tom Millen: Virtuální stroj času

Virtuální realita má moc přesunout vás na jakékoliv místo - skutečné i imaginární. Jak se ale přenést do znovuvytvořené minulosti? Přednáška představí různé případy, kdy byl uchovaný materiál minulosti znovu použit jako stavební kámen pro vytvoření nových zážitků. V přednášce se rovněž zamyslíme nad tím, kam VR může v budoucnu směřovat. Tom Millen je ředitel z Crossover Labs. Je kurátorem imerzivního vyprávění a pořádal výstavy pro celou škálu mezinárodních festivalů, jako jsou CPH:DOX, Mezinárodní filmový festival v Bergenu, Silbersalz Festival, Adelaide Fringe Festival a Mezinárodní filmový festival v Indii. Tom také pracuje jako producent digitálních děl a jako mentor v různých laboratořích a vzdělávacích programech Crossoveru.