Poroty

Festival AFO má celkem 4 poroty sestávající z předních filmových tvůrců, vědců a vědkyň či zástupců významných filmových nebo vědeckých institucí. Studentskou porotu tvoří vždy jeden zástupce za každou fakultu Univerzity Palackého.

Porota mezinárodní soutěže, 2018

Paul Lewis (Kanada)

Paul Lewis je prezidentem Great Pacific Television, jedné z největších kanadských produkčních společností, zaměřující se na tvorbu dokumentů, která pravidelně vydává mezinárodně úspěšné inovativní pořady. Dále je zakládajícím předsedou rady Světového kongresu vědeckých a dokumentárních producentů (WCSFP) a kanadského Science Media Centre. Osobně se podílel na tvorbě či zadávání tvorby tisíce hodin ambiciózních a úspěšných dokumentaristických pořadů pro televizi a internet, včetně světově prvního vědeckého deníku. Jeho kariéra začala v 80. letech v CBS, kde pracoval jako redaktor v sekci zpravodajství.


Pete West (Austrálie)

Pete West je australský potápěč, fotograf a technik, jenž založil dvě společnosti specializované na techniku pro natáčení na moři. Jedna z nich je National Underwater & Marine Agency (NUMA), která se zabývá logistickou podporou produkčních týmů působících na mořích ve všech částech světa, od ledových pólů až po rovníkové oblasti. Druhou je BioQuest Studios, jež oceánologům i filmařům nabízí odborné focení a točení vodního světa. V roce 2017 se Pete West přidal k francouzské nadaci Tara, kde nyní pracuje na pozici vedoucího podvodních fotografií na palubě výzkumného plavidla Tara. Fotografie i videa pořízené na jeho expedici do Tichého oceánu se dnes objevují ve vzdělávacích materiálech po celém světě. Díky němu si můžeme uvědomit, jakou hrozbu člověk představuje pro křehké ekosystémy našich oceánů a korálových útesů.


Irem Couchouron (Francie/Německo)

Je vedoucí pro film a výstavy na mezinárodním festivalu vědy a médií Silbersalz v Halle, což je jeden z nejnovějších německých vícedenních festivalů spojující film, vědu a umění. Festival se snaží svým účastníkům podat vědecká témata jasným a zábavným způsobem. Zároveň slouží jako interaktivní platforma pro výměnu nápadů a vzájemnou inspiraci. Před působením na festivalu Silbersalz pracovala Couchouron na festivalu Sunny Side of the Doc ve Francii jako hlavní editorka specializovaného dokumentárního programu. Na mezinárodní dokumentaristické scéně má tedy výrazné zkušenosti – neustále pracuje s filmaři, producenty i porotci a snaží se na mezinárodní scénu přinést kvalitní a originální projekty.


Zdeněk Holý (Česká republika)

Zdeněk Holý je od května 2016 děkanem FAMU. Zabývá se produkcí i psaním filmových recenzí. Je absolventem Univerzity Palackého v Olomouci. V minulosti pracoval jako hlavní editor v magazínu Cinepur a také na pozici ředitele Nakladatelství AMU. Dále se podílel na organizaci několika filmových festivalů (např. Febiofestu, Cinepur Choice a AFO). Založil produkční společnost Vernes, jejíž prvním počinem je film Čí je moje dítě?, který vyhrál cenu za nejlepší populárně-vědecký film na festivalu AFO 2014.


Ekaterina Eremenko (Rusko/Německo)

Ekaterina Eremenko je ředitelka a producentka společnosti EEFilms. Dále působí na Technické univerzitě v Berlíně, kde se věnuje především produkci dokumentů o matematice. Režírovala sedm celovečerních dokumentárních filmů pro přední evropské televizní kanály (BBC, ARTE, ZDF atd.) a získala ocenění na mnoha mezinárodních festivalech, mezi která patří i cena za nejlepší mezinárodní populárně-vědecký dokumentární film na festivalu AFO52. V roce 2017 získala cenu Medienpreis od Německé matematické společnosti.

Porota česko-slovenské soutěže, 2018

Jiří Ovečka

Vystudoval dramaturgii na DAMU, 11 let pracoval jako herec v oblastních divadlech, po revoluci novinář, od roku 1994 reportér, dramaturg investigativních pořadů jako Nadoraz, Klekánice, Fakta… Roku 2003 zakládá vlastní studio a jako nezávislý dokumentarista točí řadu dokumentů pro Českou televizi i jiné producenty. Například v sérii Infiltrace natáčí dokumenty „Já, starožitník“, „Já, muslim“, „Já, uprchlík“. Roku 2006 získává cenu Kafky za Příběh vlákna, roku 2017 za „Hon na Parkinsona“ cenu za nejlepší česko-slovenský vědecko-populární dokument AFO Olomouc. V současnosti navíc pracuje jako editor v Hospodářských novinách.


Jitka Čejková

Vystudovala obor chemické inženýrství na Fakultě chemicko-inženýrské Vysoké školy chemicko-technologické v Praze, kde o čtyři roky později úspěšně obhájila i doktorský titul. V současné době působí v Laboratoři chemické robotiky na VŠCHT Praha, kde se věnuje studiu vlastností kapek a jejich podobnosti s chováním živých buněk. Zajímavé ohlasy získala její práce nazvaná „Kapky jako tekutí roboti“. V roce 2011 postoupila do národního finále soutěže FameLab a od té doby se věnuje popularizaci vědy v Čechách i v zahraničí. Zaměřuje se zejména na popularizaci vědní oblasti „umělý život“ (angl. Artificial Life) a historii slova „robot“ pocházejícího z Čapkovy hry R.U.R.


Jiří Dušek

Aktivní pozorovatel noční oblohy, “dopisovatel” o noční obloze, internetový novinář a tvůrce řady představení v brněnském planetáriu. Nyní především manažer. Roku 1996 dokončil magisterské studium odborné fyziky na Masarykově univerzitě, v roce 2002 tamtéž ukončil doktorské studium se zaměřením na staré, tzv. uhlíkové hvězdy. V současné době pracuje jako ředitel Hvězdárny a planetária Brno. Spolu s týmem šikovných spolupracovníků se mu podařilo postavit novou budovu a instalovat digitální planetárium, které je jedním z nejnavštěvovanějších ve střední Evropě.


Václav Velčovský

Václav Velčovský působí na Ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy jako náměstek pro řízení sekce operačních programů. Vystudoval český jazyk a literaturu a dějepis, doktorát získal z pedagogiky. Vedle úřednické profese přednáší na Univerzitě Karlově a Univerzitě Hradec Králové. Věnuje se především česko-německým vztahům a české kultuře 20. století.


Steve Lichtag

V roce 1990, po sametové revoluci, se vrátil do Prahy, kde vznikla filmová produkční společnost Twin Star. Jeho filmy, zaměřené na ochranu přírody se zvláštním důrazem na podmořský svět, byly vysílány v televizních sítích po celém světě. Steve Lichtag je prezidentem Nadace Crystal Planet, která se zasazuje o zachování a ochranu ohroženého prostředí, a je držitelem Ceny českého ministra životního prostředí a prestižní ceny Kantuta 2007. Steve Lichtag je prezidentem Mezinárodního filmového festivalu “Voda Moře Oceány” a ředitel globálních vztahů společnosti Ocean Ark Alliance se sídlem v Austrálii.

Porota soutěže krátkých filmů, 2018

Stefan Hampl (Rakousko)

Kulturní a mediální psycholog, obrazový a filmový analytik a člověk zabývající se lepším zprostředkováním informací. Stefan Hampl, PhD. je prorektorem na Univerzitě Sigmunda Freuda ve Vídni. Je také členem organizací: International Institute for Information Design a Centrum für Qualitative Evaluations und Sozialforschung. V současné době pracuje na projektu, který zkoumá a rekonstruuje památku míst, kde byl narozen, a kde strávil své inspirativní mládí psychoanalytik a přírodovědec Wilhelm Reich.


Jan Lukačevič (Česká republika)

Šestadvacetiletý Jan Lukačevič je nositel prestižní ceny British Interplanetary Society Award for Best Technical Paper a člen týmu Akademie věd, který vyvíjí technologii pro zkoumání existence elektrických výbojů v prachových bouřích na povrchu Marsu. Během tří let pak působil jako delegát prestižního fóra Space Generation Fusion nebo jako zástupce dvanáctičlenné expertní skupiny Science & Exploration, která v Colorado Springs pod vedením ředitelů a lídrů z kosmických agentur, jako je NASA, hledala řešení a odpovědi na otázky současného a budoucího výzkumu vesmíru.


Domingo Escuita (Španělsko)

Působí ve Valencii, Španělsko, Domingo vede filmovou distribuci společnosti GSF v Evropě. Je expertem v oblasti muzeí a popularizace, jelikož 13 let pracuje v obchodní administrativě v dobře známém městě umění a vědy – Valencii. Má na starosti program, výstavy a chod muzeí a divadel, včetně 3D kina a planetária IMAX Domé. Již dlouho je nadšený do kinematografie a filmového průmyslu.


Kayla Iacovino (USA)

Kayla Iacovino je americká vulkanoložka, která od roku 2005 působí na Arizona State University v USA. Kvůli sopkám procestovala svět a je první ženou, které bylo umožněno zúčastnit se vědecké expedice v Severní Koreji. Zároveň je dlouholetou fanynkou fikčního světa Star Treku a šéfredaktorkou webu TrekMovie.com. Věří tomu, že science fiction je užitečnou pomůckou v popularizaci vědy, a podporuje mladé ženy ve vědecké kariéře.


Craig Leeson (Austrálie/Hongkong)

Craig Leeson je oceňovaný filmový tvůrce a novinář, a také mezinárodní přívrženec Nadace Oceán z plastu. Je režisérem celovečerního filmu Oceán z plastu, který napsal, a jehož je hlavním producentem. Film je promítán v šedesáti zemích a byl přeložen do více než patnácti jazyků. Film se stal nejlepším dokumentem na iTunes v USA, Velké Británii a Kanadě a je vysílán také celosvětově na Netflixu a Amazonu. Craig mimo jiné mluvil o tom, jak a proč byl film natočen a pomohl nám porozumět problému používání jednorázových plastů na základě osmiletého výzkumu.