SOUTĚŽ 2019

Každý rok se na festival přihlásí několik tisíc snímků z celého světa, ze kterých dramaturgové vybírají filmy do soutěžních sekcí festivalu. Následně během festivalu odborné poroty složené z českých i zahraničních tvůrců, producentů, vědců a publicistů vybírají vítěze jednotlivých soutěžních kategorií. Vítězné snímky v jednotlivých kategorií se promítají poslední den festivalu.

Snímky do 54. ročníku mohou přihlašovat sami tvůrci nebo distributoři do 31.01.2019. Soutěž se zaměřuje na aktuální produkci, přihlášené filmy tedy musí být dokončeny v roce 2017 a 2018. Na výběr je ze 3 soutěžních kategorií.

V rámci soutěžního festivalového výběru tvůrcům a producentům nestavíme žádné zdi a hranice při volbě žánru nebo tématu, audiovizuální formy a obsahu. Velká filmová plátna během AFO pravidelně patří jak celovečerním faktuálním snímkům s humanitní, sociální či přírodovědnou tematikou, tak televizní tvorbě, krátkometrážním online dokumentům nebo velkorysým produkcím zachycujícím živelnost divoké přírody.

Populárně-vědecký film obecně podle nás představuje výsledky systematického pozorování a zkoumání světa v nás a kolem nás. Za populárně-vědecké považujeme i ty filmy, které se soustřeďují na vědce a vědkyně jakožto profesionály nebo osobnosti. Stejně tak v centru zájmu snímku může stát věda samotná coby instituce a pevná součást naší společnosti, včetně jejích etických hranic, metod a postupů.

Soutěž má tři kategorie:

  • Nejlepší mezinárodní populárně-vědecký dokumentární film
  • Nejlepší česko-slovenský populárně-vědecký dokumentární film
  • Nejlepší krátký populárně-vědecký film

Festival AFO je v Olomouci pořádán již od roku 1966 a proměnil se z ryze české záležitosti v důležitou evropskou událost na poli vědeckých dokumentů. Filmy, které postoupí do soutěže, tak dostanou šanci zaujmout tisíce diváků během festivalového týdne. Vítěz mezinárodní soutěže si kromě ceny odnese také výhru 2000€. Přihlásit svůj snímek můžete přes Filmfreeway, kde se dozvíte i další důležité informace.

PŘIHLÁSIT FILM PŘES EVENTIVAL