Katerina Cizek

Zahraniční hosté a hostky, Mentoři Camp4Science

Katerina Cizek je významnou osobností na poli mezinárodních médií, která má více než 25 let zkušeností jako dokumentaristka, držitelka cen Peabody a Emmy, autorka, producentka a odbornice pracující s kolektivními procesy a novými technologiemi.

Je spoluzakladatelkou, vědeckou pracovnicí a uměleckou ředitelkou studia Co-Creation Studio při MIT Open Documentary Lab. Je hlavní autorkou (spolu s Williamem Uricchio) první komplexní knihy o spolutvorbě médií na světě Collective Wisdom, kterou vydalo nakladatelství MIT Press v roce 2022. Ve studiu vytváří a vede inovativní inkubátory, workshopy, výzkumné projekty, delegace a stipendia spojující umění, dokumentaristiku a žurnalistiku s novými technologiemi a vědou.

Více než deset let Cizek pracovala jako ředitelka dokumentárních pořadů v kanadské Národní filmové radě a díky projektům HIGHRISE a Filmmaker-in-Residence proměnila tuto organizaci ve světovou špičku v oblasti digitálního vyprávění. Tyto dva dlouhometrážní projekty založené na komunitních i globálních partnerstvích získaly mezinárodní ocenění a uznání kritiků. Její dřívější lidskoprávní dokumentární projekty – na různá témata od mediální revoluce v Handycamu po pašování lidí a genocidu ve Rwandě – podnítily vyšetřování trestných činů, změnily politiku OSN a byly promítány jako důkazní materiál u Mezinárodního trestního tribunálu, stejně jako v televizi a na festivalech po celém světě.