AFO52
25. 4. – 30. 4. 2017

Burcující The Future Is Now! byl nejen ústředním sloganem futuristického 52. ročníku, ale také shrnutím celého programu. Do třech soutěžních sekcí se přihlásilo rekordních 3 000 populárně-vědeckých filmů, festival navíc nově zavedl česko-slovenskou soutěž.

Udělené ceny AFO52

Cena RCPTM za nejlepší mezinárodní populárně-vědecký film 
Jezero Vostok (Jakaterina Jeremenko | Rusko)

Cena innogy za nejlepší česko-slovenský populárně-vědecký film 
Jednou nohou v absolutnu: Hon na Parkinsona (Jiří Ovečka | Česká republika)

Cena za nejlepší krátký populárně-vědecký film
Pod bodem mrazu (Itai Hagage, Jonathan Gomez | Kostarika) 

Cena studentské poroty
Brouci – malí superhrdinové přírody (Björn Platz | Německo)

Cena diváků
Predátoři 3D (Alastair Fothergill | Spojené království)

Cena za přínos popularizaci vědy – instituce
CERN – Evropská organizace pro jaderný výzkum

112
filmů

5 603
diváků

300
hostů

Programové sekce AFO52

  • GAME OVER?

    Čeká lidstvo zářná budoucnost jako ve Star Treku? A nebo spíš hlad, záplavy, extrémní počasí, sucho a nedýchatelný vzduch? Dojde ve 21. století k příchodu umělé inteligence a k singularitě nebo ke konci civilizace jak ji známe? To, co se mohlo dříve zdát jako bláznivé zvěstování apokalypsy, se dnes dá pokládat za poměrně realistický odhad vývoje klimatu.

  • ZVUK KOLEM NÁS

    Zvuky jsou nedílnou součástí světa, přestože jim mnohdy nevěnujeme vědomou pozornost, a jsou důležitým a často opomíjeným prvkem životního prostředí. Většina z nás žije ve vlastním akustickém světě, tvoříme si svůj zvukový playlist. Zvukové vlny se pohybují všude kolem nás a téměř úplné ticho zažijeme pouze v anechoické komoře. Co všechno zvuk dokáže a jak souvisí např. s naší pamětí?

  • R.U.R.

    Karel Čapek se projevil jako vlivný futurolog, když poprvé v historii použil ve své hře R. U. R. slovo robot. O sto let později tyto oživlé stroje skutečně začínají nahrazovat velkou část lidské práce a do nich vložená umělá inteligence se začíná přibližovat možnosti nabytí vlastního vědomí. AFO se v sekci R. U. R. – Robotika a Umělý Rozum zaměří na palčivé otázky progresivního vědeckého oboru robotického inženýrství a vývoje umělé inteligence. 

  • PODOBY RODINY

    Rodina a zejména pak tradiční rodina jsou pojmy, které se čas od času ve společnosti používají jako nekritická idealizovaná mantra, která nám má připomenout ony skutečné a pravé hodnoty. Co to ale vlastně rodina je? Jak vypadá tradiční rodina? A jaké formy rodiny existují dnes, v jednadvacátém století?

  • NEPLODNOST

    Neplodnost provází lidstvo od samého počátku. Neschopnost zplodit potomka se stala příčinou mnoha osobních tragédií, válek i pádů říší. Do dnešních dní zůstává společenským tabu, stejně jako důvodem rozpadu nejednoho svazku či manželství a problémem, jehož řešení zůstává výzvou budoucnosti. Avšak jak letošní AFO říká – budoucnost už nastala.

  • GENDER A VĚDA

    AFO se již několik let věnuje zviditelňování práce vědkyň a upozorňuje na mnohdy stále nerovné podmínky, se kterými se musí v pracovním a soukromém prostředí setkávat. V letošním roce se primárně zaměřujeme na vědkyně, které byly ať úmyslně, či nezáměrně vymazány z historie. 

  • VIRTUÁLNÍ REALITA

    Virtuální a rozšířená realita – to jsou pojmy související s nejnovějšími inovacemi ve světě technologií. V současnosti je vnímáme především jako prostředek zábavy – hraní her či sledování filmů pomocí speciálních brýlí je již rozšířeným trendem. Zůstane však svět virtuálna pouze světem zábavy? 

  • ŠTĚSTÍ

    Dlouhá léta se psychologický výzkum soustředil výhradně na duševní poruchy a nemoci. V posledních dekádách se však postupně a s rostoucími úspěchy pouští i do “neproblémových” oblastí životní spokojenosti, radosti a optimismu. Výsledky, s nimiž pozitivní psychologie přichází, jsou fascinující – radostný pohled na svět údajně prodlužuje život až o sedm let, lidský mozek je rozený optimista a s věkem roste i pocit štěstí.

Tiskové zprávy a další výstupy

Spot

AFTERMOVIE