8 intenzivních programových bloků, více než 100 filmových projekcí na 8 projekčních místech, 19 snímků ve světové, 15 v české soutěži, 160 festivalových hostů ze zahraničí i Čech a 3 715 akreditovaných návštěvníků. Ve znamení takových čísel se nesl 48. ročník AFO jehož tématem byla matematika.
Cena za nejlepší světový populárně-vědecký film
Gramatika štěstí (Michael O’Neill a Randal Wood | Austrálie)
Cena společnosti RWE za nejlepší český dokument
Dávej pozor (Kamila Zlatušková )
Cena časopisu Dějiny a současnost za nejlepší vědecko-humanitní dokument
Vrahem z povolání – Utrpení soudce Karla Vaše (Jiří Dušek | Česká republika)
Cena studentské poroty
Gramatika štěstí (Michael O’Neill a Randal Wood | Austrálie)
Cena diváků
Doktor Pomahač (Theodor Mojžíš | Česká republika)
Cena za osobní přínos popularizaci vědy
Aidan Laverty
Hlavní téma letošního ročníku, jehož se pevně drží i vizuální tvář festivalu. Blok prokazující, že matematika může být elegantní, zábavná i vyloženě krásná. Cenu za přínos popularizaci vědy proto také letos obdrží vlivná vědecká organizace Mathematical Asociation of America, jejíž kořeny leží až v 19. století a dnes má 20 tisíc členů. Cenu přijede převzít stávající, v pořadí 54. prezident společnosti Paul Manthey Zorn.
O mýtech a výmyslech, které ohrožují seriózní vědecké výzkumy, ale přesto silně rezonují ve společnosti. Kde přesně tedy leží hranice mezi vědou skutečnou a pseudovědou? Jako hlavní hosté v rámci sekce vystoupí Richard Saunders a Pavel Hobza.
Z jakých iracionálních důvodů je očkování odmítáno a jaké následky to způsobuje? Sekce zaměřující se na reálné problémy očkování, ať už jde o vývoj vakcín, vedlejší účinky i ekonomické tlaky. V rámci bloku bude uvedena světová premiéra dokumentu Vpich – láska, strach a vakcíny laureátky ceny Emmy, režisérky Sony Pemberton, panelová diskuze zase přinese reakce předních vakcinologů, epidemiologů i odpůrců vakcín
Příběhy lidí, kterým videohry navždy změnily život. A samotné videohry nejenom jako obří průmyslové odvětví, ale také jako atraktivní téma pro sociology. Věděli jste, že legendární Tetris vznikl na půdě Sovětské akademie věd?
Proč se politika vměšuje do globálního oteplování? Lze vědu v době krize nahradit jiným systémem poznání? Otázky se pokusí zodpovědět blok, na jehož obsahu se podílel uznávaný český klimatolog Jan Pretel.
Sebevražda. Odvěké, multikulturní, vysoce aktuální téma. Akt, který může být gestem radikálního politického vzdoru, náboženského vytržení, ale stejně tak může být vyprovokován manipulací. Úvody k jednotlivým filmům zabývajících se otázkou sebevražd vysloví přední čeští odborníci – religionista Dušan Lužný nebo socioložka Naděžda Špatenková.
Třetí pohlaví zcela poprvé pod zaslouženým drobnohledem. V ČR se této oblasti mnoho expertů nevěnuje a neodborná veřejnost mnohdy ani netuší, že se pojmem třetí gender lze setkat i v reálném životě. V rámci sekce do Olomouce zavítá americký odborník na třetí gender u severoamerických indiánských kmenů Will Roscoe.
Blok o vlivu zemědělských plodin, o vlivu vaření, pečení a dušení na lidskou kulturu, či o mezinárodním prolínání receptů a jejich roli při národní sebeidentifikaci. Mezi přední experty, uvádějící filmy v rámci Dějin jídla, bude patřit etnografka Lydia Petráňová.
Sledujte náš web a sociální sítě s programovými tipy, abyste nepromeškali nic z klimaxu, kterým není nic menšího než AFO 60!
Umělecké centrum
Univerzity Palackého
Academia Film Olomouc
Univerzitní 225/3
779 00 Olomouc
afo@afo.cz
Copyright © AFO 2000-2024 | web rostanetek.cz | admin