V soutěži o prestižní ceny 45. ročníku AFO se ucházelo šestnáct zahraničních a šestnáct českých filmů, které byly vybrány z 300 přihlášených snímků.
Festival prozkoumal témata jako autismus, čarodějnictví či squaterství a hlavním hostem byl Robert Winston, emeritní profesor britské Imperial College London a jeden z nejvýznamnějších světových popularizátorů přírodních věd a medicíny na světě, který se proslavil výzkumem a léčbou neplodnosti.
Cena za nejlepší světový populárně-vědecký dokumentární film
Inteligence rostlin (Jacques Mitsch | Francie)
Cena za nejlepší český populárně-vědecký dokumentární film
Lise Forell: sem fronteiras (Andrea Culková | Česká republika)
Cena časopisu Vesmír za nejlepší český dokument v oblasti přírodních věd
Hranice v psychosomatice (Miloslav Novák | Česká republika)
Cena časopisu Dějiny a současnost za nejlepší český dokument v oblasti humanitních a společenských věd
Děti našich rodičů aneb Jak se kalifornský surfař naučil mít rád Československo (Toma Feierabend | Česká republika, Francie, USA)
Cena studentské poroty
Tento rok vyjímečně neudělována
Cena diváků
Pan Viagra (Michael Schaap | Nizozemsko)
Cena FAMU
Alda (Viera Čákanyová | Česká republika)
Cena za osobní přínos popularizaci vědy
Robert Winston
Komentované projekce rozkryjí svět autistických dětí i dospělých z celého světa a připomenou existenci tzv. savant syndromu, tedy úzce profilovaného nadání v oblastech matematiky či hudby. Blok je vzpomínkou na nedávné úmrtí Kima Peeka, předobrazu postavy autisty ztvárněné Dustinem Hoffmanem ve filmu Rainman.
Je anarchismus mrtvou kapitolou politické historie nebo současnou životní filozofií? O otázkách budoucího i minulého uspořádání světa budou nad projekcemi filmů o zásadních postavách a událostech anarchistického hnutí s diváky diskutovat Ondřej Slačálek, Martin Škabraha a další hosté.
Tvůj dům, můj hrad, aneb co v dobách vrcholného kapitalismu a jeho krizí znamená obsadit opuštěný dům. Je střecha nad hlavou nezadatelným právem člověka? Fenomén squattování bez předsudků a mediální vulgarizace.
Je člověk tak odlišný od přírody? V čem je stejný a čím se naopak liší od ostatních živočišných druhů? Odpověď na tyto otázky je nejlepší hledat ve srovnání s našimi nejbližšími příbuznými jako jsou šimpanzi nebo bonobové, nebo možná ještě lépe ve srovnání s našimi vyhynulými předky či blízkými příbuznými jako byli neandrtálci.
Proč Evropu před několika stoletími zachvátila horečka upalování čarodějnic? Kým vlastně tyto ženy byly a co měly společného? Přednášky a filmové projekce se pokusí rozplést náboženské, mocenské a historické aspekty „obcování s ďáblem.“
Slouží zpěv velrybám pouze k předávání informací? Co chce sdělit vlk vyjící na měsíc? Zvukové projevy zvířat jsou místem sblížení s lidskou říší a odhalením nekonečných možností a dimenzí komunikace.
Sekce poodhalí tajemství fraktálů – na první pohled nejsložitějších geometrických objektů, jež současná matematika zkoumá, a zároveň uchvacujících obrazců evokujících surrealistické malby.
Věda je často líčena jako univerzální, racionální a odtělesněný podnik. Co se stane s tímto obrazem, pokud se na vědu podíváme genderovými čočkami? V čem se liší akademické dráhy žen a mužů Nakládají ženy s věděním jinak než muži? Genderové aspekty vědy a vědění bude nad dokumentárním snímkem a uměleckým videem diskutovat socioložka Alice Červinková.
Unikátní výstava představí velkoformátové fotografie korony slunce, objevující se při jeho zatmění. Vznik fotografií, techniku snímání a zpracování přiblíží jejich autor, profesor na Fakultě strojního inženýrství VUT v Brně, Miloslav Druckmüller.
Nový druh podcastu společnosti Apple iTunes U otevírá nové možnosti vzdělávání – najdete zde vše od univerzitních přednášek slavných profesorů, přes jazykové kurzy a audioknihy. Fenomén, využívaný v současnosti na více než 600 univerzitách, v muzeích a vzdělávacích institucích, představí zástupce Apple v ČR Pavel Hanousek.
Emeritní profesor britské Imperial College London a jeden z nejvýznamnějších popularizátorů přírodních věd a medicíny na světě, lord Robert Winston, obdrží na AFO 2010 Cenu za celoživotní přínos popularizaci vědy a představí výběr ze své tvorby pro BBC (série Lidské tělo/Human Body, Human Mind, Child of Our Time, Child Against All Odds).
Přednáška významné osobnosti filmových a mediálních studií, zakladatele „whiteness studies,“ a profesora na King’s College London, zabývajícího se rovněž teorií reprezentace a queer tematikou, na téma vztahu filmové technologie a rasy ve 20. století.
Jak zvýšit atraktivitu vašeho města a přilákat více návštěvníků? Vizuální propagace evropských metropolí ukáže možné cesty.
Olomouc, jak ji neznáte, na autentických dobových snímcích místních filmařů.
Jedna z největších osobností české popularizace vědy, dlouholetý redaktor Mladé fronty, publicista a autor literatury faktu představí v Olomouci dvě velké oblasti svého zájmu – astronautiku a špionáž.
Pocta jednomu z matadorů českého vědeckého filmu, kameramanu a režisérovi desítek lékařských snímků a dlouholetému spolupracovníkovi Jana Švankmajera, Svatoplukovi Malému, za osobní přítomnosti autora.
Jan Cornelis Mol je jedním z nejlépe utajených vědeckých filmařů světa. Z holandských archivů se na AFO 2010 poprvé vynoří avantgardní krása čistých vědeckých forem, v nichž se snoubí zápal poznání s estetickou extází.
Sledujte náš web a sociální sítě s programovými tipy, abyste nepromeškali nic z klimaxu, kterým není nic menšího než AFO 60!
Umělecké centrum
Univerzity Palackého
Academia Film Olomouc
Univerzitní 225/3
779 00 Olomouc
afo@afo.cz
Copyright © AFO 2000-2024 | web rostanetek.cz | admin