AFO Junior

Sekce pro děti AFO Junior nesmí chybět ani na našem online festivalu, který letos proběhne na monitorech vašich zařízení od 27. dubna do 11. května 2021. Pro mladší fanoušky vědy jsme si připravili hned několik programových lákadel!

Soutěž s AFO Junior

Soutěž je pro všechny zvídavé badatele od 8 do 14 let.

Zamysli se nad tím, co momentálně trápí planetu Zemi a jak by se takový problém dal vyřešit. Dokážeš vymyslet nějaký vynález, který by nám s tím problémem pomohl? 

Kreativně zpracuj svůj nápad na papír a kromě nákresu svého vynálezu k němu nezapomeň připsat, o co se jedná, jak tvůj vynález funguje a jaký problém planety Země řeší. V soutěži budeme hodnotit kreativní zpracování i samotný nápad.

Nákres svého vynálezu naskenuj či vyfoť a společně s popisem jej pošli na e-mailovou adresu soutez@afo.cz do 25. dubna 2021. Nezapomeň k výkresu uvést i jméno a věk soutěžícího, zákonného zástupce a poštovní adresu pro kontaktování v případě výhry.*

A o co soutěžíš?

1. až 3. místo
Lego s vesmírnou tematikou a balíček produktů od MANA, Steam klíč ke hře Space Engineers od Keen Software House, 2x vstup do Pevnosti poznání, Zápisník AFO Junior a festivalové AFO tričko, láhev, ponožky a taška

4. až 10. místo
Balíček produktů od MANA, 2x vstup do Pevnosti poznání, Zápisník AFO Junior a festivalové AFO tričko, láhev, ponožky a taška

Všichni ostatní obdrží 50% slevu na vstup do Pevnosti poznání.

*Tyto informace budou použity jen pro účely soutěže, nebudou sdíleny s žádnou třetí stranou a po ukončení soutěže budou smazány. Zasláním příspěvku do soutěže souhlasíte s jeho umístěním do virtuální výstavy (u výkresu bude uvedeno křestní jméno, věk soutěžícího a popis jeho vynálezu), která proběhne během online festivalu AFO od 27. dubna do 11. května 2021 na webu www.afo.cz.

Filmový výběr pro děti

Jako každý rok bude program AFO zdarma. Všechny filmy najdete ke zhlédnutí na naší platformě www.watchandknow.cz od 27. dubna až do 11. května, ale už teď jsme pro vás vytipovali snímky, které potěší a zaujmou i mladší diváky. 

Pro děti od 1. stupně ZŠ 
 • Hvězdičky – Otto
 • Kuku
 • Český žurnál – Slepice, virus a my
 • TE:20
 • Earth: Den na zázračné planetě
 • Příběh lesa
 • série VIDA! science centra: Teleskop, Vytěž princip!, Moka konvička, Rádio VIDA!, Supravodič
 
 
Pro děti, které zvládnou titulky
 • série Rebelky: Katia Krafft, Mae Jemison, Agnodice, Frances Glessner Lee, Giorgina Reid
 • Levhartí královna
 • Naslouchání přírodě
 • Mt. Suswa – Život ve vulkánu
 • Nespoutaná panda
 • Píseň lásky – Lidoop s appkou

 

 

Online workshopy

Součástí AFO Junior vždy bývaly také workshopy od Divadla na cucky. Můžete se radovat, protože ty nebudou chybět ani v letošní online podobě. Připravili jsme dva pohybově-kreativní workshopy, na které už brzy spustíme přihlašování.

Florián Zelený

sobota 1. 5. 2021 od 10:30 hod.
Lektorka: Dominika Bartošová
Doporučený věk účastníků: 11–14 let
Maximální počet účastníků: 15
Délka workshopu: 90 minut včetně přestávky
Téma: Adaptace
Přihlašovací formulář zde.

Byl jednou jeden magický svět a v něm žily ještě magičtější bytosti…
Během workshopu se staneš součástí příběhu ze světa fantasy s přírodními motivy. Tam se setkáš i s jeho nevšedním hrdinou – Floriánem. Fantazijní téma workshopu nás povede k otázkám týkajících se toho, co nás motivuje ke změně, jež začíná u nás samotných, a jak se dokážeme popasovat s vlastní překážkou. Součástí programu je vytvoření vlastního příběhu a improvizace, a to dle možností, které nabízí online prostor. Workshop bude směřovat účastníky k přirozenému uzemnění, naslouchání sobě sama, vzájemné spolupráci a také k propojení s elementy přírody. Využitím dramatických, výtvarných a jiných forem získáme prostor pro aktivity, díky kterým vybijeme svou energii a zároveň budeme mít možnost získat nové dovednosti a objevovat svůj vlastní potenciál. Podmínkou účasti na workshopu je využití kamery a mikrofonu.

Co potřebuji mít u sebe?
Dva papíry a psací potřeby (tužka, propiska, pastelky nebo jiné jednoduché barvy), funkční
mikrofon a kameru. Prostor, kde můžu nerušeně tvořit.

Najdi svého vlastního hrdinu (v této době)!

neděle 2. 5. 2021 od 10:30 hod.
Lektorky: Kristýna Doubravová a Martina Brázdilová
Doporučený věk účastníků: 8–15 let
Maximální počet účastníků: 15
Délka workshopu: 90 minut včetně přestávky
Téma: Adaptace
Přihlašovací formulář zde.

Úvodních 60 minut workshopu bude inspirováno cykličností prožívání, od hledání svého „domova“, místa v sobě, kde je nám nejpříjemněji, se přesuneme k dynamické části plné pohybu, her a radosti. Jako šťastní hrdinové vyrazíme do světa mezi ostatní, budeme si zkoušet způsoby komunikace skrze nejen slovo, ale i tělo a práci s detailem, pro kterou nám online prostor poskytuje ideální podmínky. Budeme výzkumníky ostatních hrdinů a budeme navazovat nová přátelství. Na závěr se vrátíme opět k sobě a objevíme své superschopnosti, najdeme to, v čem jsme jedineční, výjimeční, originální.

V závěru vytvoříme plakát superhrdiny, který začneme a doděláme sami po ukončení streamu. Poté dílo pošleme na e-mail eliska@afo.cz (Eliška Charvátová, koordinátorka AFO Junior), a pokud budete souhlasit, stane se součástí online výstavy AFO Junior.

Co potřebuji mít u sebe?
Něco na lehnutí na zem (deka, karimatka, polštář na sezení), oblečení na pohyb, papír, pastelky, časopisy, lepidlo, nůžky, nebo také barvičky, dostatek tekutin.