AFO Kino: Ad Astra s Bradem Pittem bere diváky do hlubin vesmíru

16. 9. 2019

Hollywood si v posledních letech oblíbil výpravy do vesmíru. A dané téma nechává zpracovávat své nejrenomovanější tvůrce, kteří dostávají k dispozici velké herecké hvězdy. Interstellar (2014) vyslal do vesmíru Matthewa McConaugheyho pod taktovkou Christophera Nolana, v Marťanovi (The Martian; 2015) dával Ridley Scott pokyny Mattu Damonovi, životopisný První člověk (First Man; 2018) měl Ryana Goslinga jako Neila Armstronga a na režijní stoličce trůnil Damien Chazelle. I rok 2019 má svoji velkou filmovou událost z vesmíru. Jmenuje se Ad Astra (2019).

A nutno říci, že i o tuto novinku je z tvůrčího hlediska mimořádně dobře postaráno. Luxusní herecké obsazení včele s hvězdným Bradem Pittem, kterého doplňují Liv Tyler, Tommy Lee Jones nebo Donald Sutherland, dostal na starosti nenápadný, ale o to kvalitnější režisér James Gray. Jeho poslední projekt, dobrodružný snímek Ztracené město Z (The Lost City of Z; 2016), vyprávěl o expedicích, jejichž úkolem bylo zmapovat dosud neprobádané území v Amazonii.

Ad Astra je v tematické rovině určitým duchovním pokračováním Grayova předchozího filmu. Místo v minulosti se sice odehrává ve 22. století a vyměňuje dobrodružný žánr za sci-fi, opět nicméně pojednává o lidské touze objevovat. Čelit neznámému za účelem rozšíření našeho vědění o světě kolem nás, o posunutí lidské rasy zase o krok dál. Brad Pitt jakožto astronaut je zároveň ve filmu pověřen velmi osobním úkolem – má se vydat do hlubin vesmíru pátrat po svém zmizelém otci. Silný akcent na rodinnou rovinu je dalším pojítkem s režisérovým předchozím snímkem.

 

 

V tuto chvíli se Ad Astra těší mimořádně příznivým kritickým ohlasům. Na nedávno skončeném festivalu v Benátkách byl film v hlavní soutěži, na webu Rotten Tomatoes je evidováno 86% pozitivních recenzí. Pokud se chcete o mimořádných kvalitách nové vesmírné sci-fi přesvědčit sami, díky AFO Kinu máte jedinečnou příležitost. V Kině Metropol promítáme snímek 24. září od 20:00. Nikde jinde než na velkém plátně hypnotické obrazy geniálního kameramana Hoyte van Hoytemy nemají šanci vyniknout!

 

Autor: Tomáš Poštulka

mapa

AFO
Academia Film Olomouc

Umělecké centrum
Univerzity Palackého
Academia Film Olomouc
Univerzitní 225/3
779 00 Olomouc

afo@afo.cz
+420 585 633 802

26. 4. – 1. 5. 2022

57. mezinárodní festival populárně-vědeckých filmů

Filmy, přednášky, workshopy, hudba, hosté, fanoušci a hlavně VĚDA. Pracujeme na tom, aby další AFO bylo zase tím nejlepším festivalem v této galaxii! Než odhalíme téma dalšího ročníku, můžete chodit na promítání AFO Kina, sledovat naše sociální sítě i web. Postupně budeme dávkovat porce vědy, než přijde hlavní klimax - AFO57.

Copyright © AFO 2000-2022 | web rostanetek.cz | admin