AFO Kino: Antropocén aneb Epocha člověka na Zemi a její důsledky

13. 2. 2020

Stav naší planety a dopady lidské činnosti na něj jsou jedněmi z ústředních témat programu Academia Film Olomouc již hezkou řádku let. Těžko tedy hledat obsahově příhodnější film, se kterým přivítat naše diváky do roku 2020, než Antropocén: Epocha člověka. Nepůjde o přivítání veselé, nýbrž burcující. Letošní první AFO Kino přináší angažovanou dokumentární podívanou, tematicky mrazivou a vizuálně uchvacující.

Za tajemným slovíčkem Antropocén se ukrývá označení pro epochu, ve které se lidstvo stalo dominantním hybatelem změn v zemské geologii a ekosystému. Konceptů pro dataci této éry je mnoho. Některé jdou až k počátkům zemědělství tisíce let nazpět, jiné začínají až ve 20. století. Všechny ale docházejí k jasnému konsenzu – vliv lidského pokolení na naši domovskou planetu je enormní a neblahých následků je rok od roku více. Ať už mluvíme o změnách klimatu, biodiverzitě, znečišťování přírody, člověk se na současné podobě Země podepsal způsobem, který je zvláště v posledních desetiletích nepřehlédnutelný.

 

Audiovizuální svědectví o éře člověka přináší trojice kanadských dokumentaristů. Jennifer Baichwal, Edward Burtynsky a Nicholas de Pencier se již velmi dobře znají a evidentně je pojí zájem o přírodu a roli člověka v ní. Jejich první spolupráce se datuje do roku 2006, kdy společně vytvořili dokument Manufactured Landscapes. Baichwal tehdy film režírovala, de Pencier produkoval a Burtynsky v něm účinkoval. O sedm let později přišla trojice se snímkem Watermark (2013), u kterého se už Baichwal a Burtynsky podělili o režii, zatímco Nicholas de Pencier se postaral o kameru a produkci. Stejné role mu připadly i u Antropocénu, tentokrát se ovšem s kolegy postaral i o režii.

Tvůrčí trojice na sklonku druhé dekády 21. století přichází s filmem, který je nejlépe definovatelný souslovím „estetika zkázy“. De Pencierova kamera nabízí 87 minut do detailu promyšlených a komponovaných záběrů na planetu zdevastovanou lidskou činností, které jsou podbarveny hlasovým doprovodem hvězdné herečky Alicie Vikander. A na mysl diváků se derou vtíravé otázky. Jak jsme mohli dopustit, aby to zašlo tak daleko? Kolik toho naše planeta ještě unese? A je z tohoto momentu ještě cesty zpět?

Antropocén je rétorickou antitezí dokumentů od BBC. Ty se nám skrze dechberoucí záběry krás naší planety snaží ukázat, co na ní ještě stojí za záchranu. Kanadský dokument nás staví před to, co už je možná nenávratně zničeno. Estetická hodnota je srovnatelná, dopad na diváka by nemohl být odlišnější. Není divu, že snímek na MFDF Ji.hlava získal loni cenu za Nejlepší svědectví o přírodě. Přijďte se na něj 25. února ve 20:00 podívat do Kina Metropol. Zaslouží si velké plátno.

Autor: Tomáš Poštulka