AFO Kino: Apollo 11 je dokumentární oslavou padesátin přistání na Měsíci

4. 10. 2019

Letos v červenci to skutečně bylo už padesát let, co se lidé poprvé prošli po povrchu naší největší přirozené družice. Za tu dobu přišla celá řada filmů, které tuto událost reflektovaly, čehož jsme na 54. ročníku Academia Film Olomouc využili – na oslavu padesátky Apolla 11 jsme připravili celou sekci věnovanou Měsíci. V té jste mohli vidět jak životopisnou novinku Damiena Chazella První člověk (First Man; 2018), tak legendární dokument Pro celé lidstvo (For All Mankind; 1989). S AFO Kinem se ale na Měsíc ještě vrátíme díky snímku nazvanému jednoduše Apollo 11 (2019).

Měsíční oslavy pokračují

Žhavou novinku nebylo možné vměstnat do programu měsíční sekce minulého roku, tento rest ale zažehná právě AFO Kino, které tak zároveň pomůže zkrátit nekonečné čekání na 55. ročník našeho festivalu. Mladý dokumentarista Todd Douglas Miller natočil o programu Apollo už v roce 2016 krátký dokument The Last Steps (2016). Ten se věnoval misi Apollo 17, zatím poslednímu letu člověka na Měsíc. O tři roky později už uvádí do kin celovečerní film, který vypovídá o tom prvním.

Notoricky známá mise trojice Neil Armstrong, Buzz Aldrin, Michael Collins a jeden z nejzásadnějších milníků (nejen) 20. století se tak konečně dočkala důkladné dokumentární péče. V NASA po padesáti letech od přistání otevřeli své přeplněné archivy a Miller tak měl možnost pracovat s jedinečnými a dosud neviděnými záběry. Jejich prostřednictvím nám v audiovizuálně neskutečné kvalitě opět odvypráví moderní pohádku, která se opravdu stala – jak jsme překročili práh naší modré planety a vydali se odvážně vstříc vesmírnému nekonečnu.

 

Apollo 11 je pro každého diváka jedinečnou příležitostí nahlédnout za legendární větu Neila Armstronga a udělat si o misi komplexnější obrázek. Devítidenní vesmírná pouť se bude na velkém plátně náramně vyjímat, jak by jistě potvrdili diváci z Karlových Varů, kde byl film letos uveden. Výborně hodnocený dokument (Rotten Tomatoes hlásí 99% pozitivních recenzí, na ČSFD si snímek drží 85%) uvedeme v olomouckém Kině Metropol 15. října od 20:00. Buďte u toho!

 

Autor: Tomáš Poštulka

mapa

AFO
Academia Film Olomouc

Umělecké centrum
Univerzity Palackého
Academia Film Olomouc
Univerzitní 225/3
779 00 Olomouc

afo@afo.cz
+420 585 633 802

26. 4. – 1. 5. 2022

57. mezinárodní festival populárně-vědeckých filmů

Filmy, přednášky, workshopy, hudba, hosté, fanoušci a hlavně VĚDA. Pracujeme na tom, aby další AFO bylo zase tím nejlepším festivalem v této galaxii! Než odhalíme téma dalšího ročníku, můžete chodit na promítání AFO Kina, sledovat naše sociální sítě i web. Postupně budeme dávkovat porce vědy, než přijde hlavní klimax - AFO57.

Copyright © AFO 2000-2022 | web rostanetek.cz | admin