AFO Kino: Free to Rock ukazuje důležitost hudby pro lidi za železnou oponou

21. 10. 2019

Součástí 54. ročníku Academia Film Olomouc byly kromě jiného také sekce Propaganda a Zapomenuté dějiny. První z nich mapovala dějiny a nejrůznější podoby manipulace s lidským myšlením (nejen) prostřednictvím audiovizuálního média zvaného film. Druhá se zaměřovala na marginalizované historické události, na dějiny a sociální skupiny, které byly v dominantním výkladu historie opomenuty. K oběma se určitým způsobem váže naše třetí podzimní AFO Kino. Tím je dokumentární snímek Free to Rock (2017).

Rockové rytmy hybatelem změny?

Dokument režiséra Jima Browna nás z vesmírných dálav (Ad Astra a Apollo 11) předchozích AFO Kin vrátí zpátky na pevnou zem. A rovnou do kruté reality druhé poloviny 20. století za železnou oponou. Netřeba se ale obávat suchopárné sondy do těžkých životů obyvatel zemí, které tehdy byly pod patronátem SSSR. Free to Rock se zaměřuje na vliv hudby, konkrétně rock & rollu, na socio-politické dění v těchto zemích. A klade si otázku, nakolik rock a jeho revolučně burcující charakter přispěl k pádu Sovětského svazu.

Čtyřnásobný držitel Emmy Jim Brown (např. za dokumentární TV seriál American Masters) sbíral materiál na tuto rockovou oslavu hudby a svobody více než deset let. Prodíral se rozhovory s politiky, historiky i hudebníky (objeví se zde třeba Rolling Stones, Elvis Presley nebo Bruce Springsteen), kteří byly pro téma relevantní. Postupně tak skládal dohromady obrázek hudby jakožto klíčového kulturního odvětví přispívajícího v letech 1955-1991 k symbolické revoltě vůči komunistickému režimu.

Pouze u projekce hodinové rockové odysey se ale naše AFO Kino nezastaví. Jako hosty přivítáme 29. října od 19:00 ve Filmovém sále na Konviktu producenta snímku Douga Yeagera, kterému bude dělat společnost kulturní atašé americké ambasády Erik W. Black. Právě ve spolupráci s Velvyslanectvím USA v Praze tuto projekci pořádáme. Vstup na projekci je zdarma, takže neváhejte a přijďte si připomenout, že hudba může mít v určitém kontextu silný politický, někdy až revoluční, význam.

 

Autor: Tomáš Poštulka