AFO Kino: Nebe a led – Antarktická odysea za dějinami klimatu naší planety

30. 11. 2018

Francouzský glaciolog Claude Lorius je minimálně v českém prostředí málo známou osobností. Jak trefně poznamenala Radka Urbancová z distribuční společnosti Aerofilms: „Na české Wikipedii dokonce ani nemá vlastní heslo.“. Přitom jde o jednoho z klíčových vědců zabývajících se klimatickými změnami. Jeho cesty na Antarktidu a tamní výzkumy stály za objevením globálního oteplování. Roku 2015 měl premiéru film Nebe a led. A Claude Lorius je jeho stěžejním protagonistou.

Projekce filmu 11. 12. 2018 ve 20:00 / Kino Metropol / 80,- Kč 

Film Nebe a led (La glace et le ciel, 2015) vytvořil francouzský dokumentarista Luc Jaquet, další několikanásobný návštěvník nejjižnějšího kontinentu naší planety. Jeho tamní zájem jakožto studenta etologie a ornitologie spočíval ve studiu tučňáků, postupně se však od vědy začal odvracet ve prospěch kinematografie. Své výzkumné zkušenosti přetavil hned v několik filmů, především pak v Oscarem oceněném dokumentu Putování tučňáků a jeho pokračování s podtitulem Volání oceánu. Především první film měl ohromný divácký úspěch a v kinech po celém světě vydělal přes 120 milionů dolarů.

Cesty dvou generačně i oborově vzdálených, ovšem zájmem o Antarktidu spojených mužů se protnuly právě ve snímku Nebe a led. Ústřední rovinou filmu je fascinující příběh o muži, který se v pouhých třiadvaceti letech vydal do dosud neprobádaných oblastí mrazivé Antarktidy. Ta mu učarovala natolik, že se tam v dalším průběhu života neustále vracel a spolu s kolegy z nejrůznějších částí světa postupně dospěl k objevu, který zásadním způsobem revidoval pohled na následky lidské činnosti pro planetu Zemi. V druhé rovině pak jde o naléhavé varování – nebuďme skeptiky, nepřehlížejme prokázané výsledky vědeckého bádání, berme problematiku globálního oteplování vážně.

Hlavní složku filmu tvoří jedinečné archivní materiály z Loriusových výprav do míst, která jsou mimořádně nepřátelská k jakémukoliv lidskému návštěvníkovi. Ty ve stylu „kapitánova deníku“ doprovází voice-over samotného vědce. Jeho osoba navíc prostřednictvím záběrů nově natočených přímo pro film tvoří rámec celého projektu. Lorius se vrací do míst, která mu byla vždy tolik blízká a dělí se s námi o své vzpomínky i o znepokojení nad poznáním stavu planety, k jehož objevu svým dlouhá léta trvajícím výzkumem dospěl. Archivní materiály se tak snoubí s působivými, moderně natočenými průlety nad fotogenickými ledovými pláněmi Antarktidy, které jsou v kontrastu se zachycením ohněm zpustošených lesů.

Stylově pestrou a obrazově rozmáchlou odyseu za dějinami klimatu planety Země i působivou ódu na pionýry a objevitele, kteří tuto cestu podnikli, si tak nejlépe vychutnáte na velkém plátně se špičkovým zvukovým doprovodem. AFO Kino k tomu poskytne jedinečnou příležitost. Snímek, který roku 2015 zakončoval prestižní filmový festival v Cannes a o rok později jej uvedlo i Academia Film Olomouc, budete moci znovu vidět v olomouckém Kině Metropol už 11. prosince od 20:00.

Autor: Tomáš Poštulka

Editorka: Nikol Láryšová

REZERVOVAT FB UDÁLOST 

Nebe a led (La glace et le ciel, 2015)

mapa

AFO
Academia Film Olomouc

Umělecké centrum
Univerzity Palackého
Academia Film Olomouc
Univerzitní 225/3
779 00 Olomouc

afo@afo.cz
+420 585 633 802

26. 4. – 1. 5. 2022

57. mezinárodní festival populárně-vědeckých filmů

Filmy, přednášky, workshopy, hudba, hosté, fanoušci a hlavně VĚDA. Pracujeme na tom, aby další AFO bylo zase tím nejlepším festivalem v této galaxii! Než odhalíme téma dalšího ročníku, můžete chodit na promítání AFO Kina, sledovat naše sociální sítě i web. Postupně budeme dávkovat porce vědy, než přijde hlavní klimax - AFO57.

Copyright © AFO 2000-2022 | web rostanetek.cz | admin