AFO Kino: Pidiobři 3D budou opět vyskakovat z plátna v Kině Metropol

28. 11. 2019

Rok 2019 se pomalu chýlí ke svému konci a to znamená i poslední AFO Kino letošního roku. A jak lépe uzavřít desetiletku než s pravděpodobně nejpopulárnějším AFO snímkem posledních let? Přes vesmírné cesty na hranice sluneční soustavy i na Měsíc jsme se přesunuli do 20. století za železnou oponu a byli jsme svědky majestátní síly vody, abychom se dostali do mnohem menších, ale neméně podstatných úrovní. Pidiobři 3D s každou další projekcí dokazují, že i malé věci se dají zachytit majestátním způsobem!

Právě díky Pidiobrům už BBC nemá patent jen na úchvatné dokumenty zachycující krásy přírody na planetě Zemi primárně v makro-měřítku. Středometrážní příběhy malých hlodavců odstartovaly fenomén, který pokračoval například filmy Predátoři 3D nebo Na křídlech ptáků 3D (tento film jsme v rámci AFO Kin uváděli loni). Dalo by se říct, že z trojrozměrných, především na dětského diváka zaměřených popularizačních dokumentů se  stala značka sama o sobě. Která mj. dokazuje dost možná lépe než jakékoliv jiné filmy, že populárně-vědecké dokumenty rozhodně patří na plátna kin.

Kde jinde by si ostatně diváci lépe vychutnali nádherou překypující obrazovou stránku podpořenou ambiciózním třetím rozměrem? Režisér Mark Brownlow (který roku 2018, čtyři roky po Pidiobrech, pro BBC realizoval další edukačně zaměřený hit Oceány 3D: Naše modrá planeta) dobře pochopil, že pro plné využití 3D nestačí nechat z plátna vyskakovat věci vstříc divákům. Proto obraz zároveň komponuje do hloubky a vytváří tím nesmírně plastický (nejen) lesní svět, který divák po 40 minut obývá spolu s malými hlodavci. A s hladivým hlasem Jiřího Lábuse jakožto průvodcem (v originále Stephen Fry) s nimi prožívá radostné denní i téměř hororové noční eskapády.

 

 

Festivalový oblíbenec

Na jubilejním 50. ročníku Academia Film Olomouc v roce 2015 si Pidiobři 3D vysloužili Cenu diváků a odstartovali tak nekončící AFO evergreen. Provázejí náš festival už pátým rokem a jejich popularita neuvadá. Všechny diváky proto srdečně zveme 10. prosince v 17:00 do Kina Metropol, kde spolu s těmito malými potvůrkami oslavíme konec dalšího filmového roku. Těšíme se na vás! #WatchAndKnowForever

 

Autor: Tomáš Poštulka