AFO Kino: Tíha loučení a vesmírného tréninku v komorním dramatu Proxima

9. 3. 2020

Lety do vesmíru nemusí hrát ústřední roli jen v hollywoodských sci-fi velkofilmech se stamilionovými rozpočty. Stačí si vzpomenout na osamělý pobyt Sama Rockwella na Měsíci v dramatu Moon nebo na filozofický vesmírný trip Roberta Pattinsona High Life. Nový snímek Proxima kombinuje komornost těchto počinů s jedním z hlavních témat Nolanova velkolepého Interstellaru – tíhou, která provází rodiče nechávajícího za sebou své dítě.

 

Od zmíněných vzorů se ovšem nový snímek režisérky Alice Winocour znatelně liší. Eliminuje oproti nim science fiction prvek na minimum a následuje spíše Chazellova Prvního muže (First Man; 2018) důrazem na přípravu vesmírné mise. To je první faktor. Druhým je ženská protagonistka, na kterou se film soustředí. Filmová vesmírná dobrodružství jsou většinou vyhrazena mužům (čest výjimkám typu Ellen Ripley v sérii Vetřelců), zde je ovšem v centru dění astronautka Sarah, kterou ztělesňuje hvězdná Eva Green. Zatímco Interstellar sledoval těžké loučení otce a dcery jako jedno z vedlejších témat, v Proximě je tematizace mateřství a hluboké tíhy odloučení matky od dcery postavena do centra dění.

I tohle rozhodnutí svědčí o tvůrčím otisku festivalové filmařky Alice Winocour, která je za tuto francouzsko-německou koprodukci režijně i scenáristicky zodpovědná. Autorka scénáře na Oscara nominovaného filmu Mustang (2015) a režisérka psychologického thrilleru Maryland (2015) se na první pohled pouští do žánru, který není pro ni ani pro festivalovou scénu úplně běžný. V Proximě je ovšem let do vesmíru pouze šablonou pro vykreslení mezilidských vztahů v extrémní situaci. Což je naopak režisérce i festivalům téma moc dobře známé a blízké.

 

 

To ostatně potvrzují i ocenění, které si film již z festivalů po světě odnesl. V Torontu si odnesl Mezinárodní cenu kritiků, na festivalu v San Sebastiánu snímek ocenila porota svou Zvláštní cenou, přičemž zde byla Proxima nominovaná i na Zlatou mušli pro nejlepší film. Winocour tedy potvrdila svou pozici festivalové oblíbenkyně a pokud se chcete přesvědčit, zda zaslouženě, máte příležitost s AFO Kinem! 25. března budeme film promítat v Kině Metropol od 20:00. Komorní vesmírné drama s ženskou hlavní hrdinkou si zaslouží diváckou pozornost!

Autor: Tomáš Poštulka