AFO Kino zve na premiéru Prvního člověka do Kina Metropol!

10. 10. 2018

Filmové lety na Měsíc nabývaly během více než stoleté historie kinematografie nejrůznějších podob. Pionýr němého filmu Georges Méliès realizoval svou fantaskní vizi o naší přirozené družici Cesta na Měsíc už v roce 1902. Dne 24. července 1969 se sen o přistání na Měsíci stal skutečností. 

Projekce filmu 11. 10. 2018 ve 20:00 / Kino Metropol / 130,- Kč

Roku 1995 režisér Ron Howard strhujícím způsobem zfilmoval neúspěšnou misi posádky Apollo 13. Nové milénium pak přineslo například osamělou odyseu Sama Rockwella Měsíc (Moon, 2009), ve které mu pod režijní taktovkou Duncana Jonese dělá na Měsíci společnost pouze počítač s hlasem Kevina Spaceyho. Teď se ovšem do kin chystá film o Prvním člověku, který na povrchu Měsíce skutečně stanul…

Příběh Neila Armstronga si vzal na starost jeden z nejprogresivnějších současných hollywoodských filmařů Damien Chazelle. Ten má už ve svých třiatřiceti letech na kontě Oscara i Zlatý glóbus za muzikál La La Land (2016). Na ošidný terén skutečného příběhu se ale po dvou hudebních filmech (krom zmíněného ještě bubenické drama Whiplash, 2014) pouští poprvé. Stejně jako představitel Armstronga Ryan Gosling. Ten si svou popularitu vydobyl rolemi fiktivních postav, skutečně žijící osobu ztvární poprvé. Claire Foy, která v Prvním člověku (First Man, 2018) hraje Armstrongovu manželku Sharon, má naopak díky seriálu The Crown, kde představuje britskou královnu Alžbětu II., s životopisy bohatou zkušenost.

Příběh filmu má původ v autorizované biografii Neila Armstronga First Man: The Life of Neil A. Armstrong od Jamese R. Hansena, do scénáře knihu převedl oscarový scénárista Josh Singer. Sledujeme mladého Armstronga od doby, kdy na začátku 60. let začal pracovat pro NASA, čímž započala jeho cesta na Měsíc. Téměř dvě a půl hodiny dlouhý film se ovšem nesoustředí pouze na ikonický let Apolla 11. Je stejně tak pečlivou rekonstrukcí vesmírného programu Apollo očima hlavního hrdiny, jako civilním dramatem Armstrongovy rodiny, její podpory i oprávněného strachu.

První člověk zahajoval letošní Benátský filmový festival, celá delegace tvůrců byla i na Mezinárodním filmovém festivalu v Torontu. Od tohoto festivalového kolečka film provázejí velmi kladné kritické ohlasy. Už 11. října se bude moci celý svět přesvědčit o tom, jak se zpracování jednoho z nejikoničtějších příběhů 20. století povedlo. Snímek je každopádně už teď řazený do užšího okruhu favoritů na oscarový ceremoniál. Gosling by se mohl dočkat své první sošky, Chazelle zase rozšířit svou sbírku a kdo ví? Třeba tentokrát vyjde i útok na hlavní ocenění, které bylo režisérovi před dvěma roky dnes již legendárním způsobem odepřeno

Autor: Tomáš Poštulka

Editorka: Nikol Láryšová

REZERVOVAT FB UDÁLOST OFICIÁLNÍ STRÁNKY

První člověk (First Man, 2018)