AFO součástí Noci vědců 2020

26. 11. 2020

Ani Noc vědců se nezalekla pandemie a čeká vás tak online program plný robotiky. AFO u toho nesmí chybět. Vybrali jsme pro vás hned tři filmy věnující se robotům a umělé inteligenci, které budete moci sledovat na naší platformě. Ponořte se do světa moderní technologií a umělé inteligence!

S pátečním soumrakem se spouští plejáda přednášek, her, prohlídek, kvízů a workshopů pod taktovkou Noci vědců při Univerzitě Palackého. Letošní noc je připomínkou 130. výročí narození Karla Čapka, 100 let navíc slaví i jeho dílo R.U.R. a slovo robot, které vymyslel jeho bratr Josef. Robotika byla jedním z hlavních témat také 52. ročníku AFO a téma umělé inteligence silně rezonuje v současné dokumentární tvorbě. Otázky o etice umělé inteligence i propojování světa lidí a technologií nabídnou hned tři dokumenty

AFO filmový výběr

Už asi znáte naši filmovou platformu www.watchandknow.cz, kde jste mohli zhlédnout letošní AFO55 a dokumenty ke sledování zdarma přidáváme i nadále. Sáhli jsme do našich programových archivů a právě na platformě vás čekají tři snímky, které tématicky souzní s letošní Nocí vědců. Abyste měli možnost stihnout co nejvíce z programu, snímky vybrané pro Noc vědců budou na naší platformě dostupné celé dva týdny!

Cítí stroje bolest?

Bolest může být fyzická i emocionální, téměř vždy je však spíše nepříjemným pocitem. Proč je tedy naší součástí? Díky bolesti lidstvo přežilo až do dnešních dní. Bolest nám pomáhá se učit a poznat okolní svět. Co se však stane, pokud bolest začnou prožívat i roboti? Jaké etické a morální otázky by tento krok znamenal?
Krátký snímek vznikl na půdě Cambridgské univerzity a mohli jste jej zhlédnout na AFO52 společně s úvodem od americké filozofky Susan Schneider, která se věnuje filosofii mysli s přesahem k umělé inteligenci.

 

Kdo tě vytvořil?

V současnosti jsme na počátku tzv. třetí vlny vývoje umělé inteligence, která se lidem přibližuje nikoliv pouze fyzickou podobou,
ale také způsobem zpracování informací. Film přibližuje umělou inteligenci a technologie s nesmírnou zvědavostí a úžasem a dává nahlédnout na možný vývoj naší blízké budoucnosti a reprezentaci umělé inteligence v ní.

Dostaneme se do světa kyborgů, sexuálních robotů a androidů a budeme nuceni se zamyslet nad našimi hodnotami a etikou umělé inteligence v rozličných aspektech našeho života a společenských rolí, které by AI mohla brzy zastat. 

 

 

Téměř člověk

Jaký je vztah mezi člověkem a technologiemi? A co to vlastně znamená být člověkem? Tyto a mnoho dalších náročných filozofických otázek si ve snímku klade tým deseti vědců, včetně filozofů, antropologů a programátorů, a jeden robot. Jejich průzkumy dosáhnou bodu, kdy lidská inteligence končí a začíná umělá inteligence. Znamená to, že je lidstvo v procesu nahrazování? 

Dánský režisér Jeppe Rønde nám neposkytuje žádné hotové interpretace. Předpokládá, že kladení otázek je právě to nejzajímavější. Než se stal Rønde filmařem, byl profesionálním hudebníkem. Schopnost používat melodii a rytmus se snoubí s vizuálním jazykem filmu.
Tento vizuálně pozoruhodný dokument navíc provází v roli vypravěče slavný komik Stephen Fry.