Mezinárodní populárně-vědecký festival Academia Film Olomouc (AFO) rozdal 7 cen a 3 čestná uznání. Divačky a diváky zasáhla emotivní filmová biografie Jane o legendární, mimořádně statečné bioložce, odbornici na chování šimpanzů Jane Goodall z produkce National Geographic.
Snímek obdržel Cenu diváků i zvláštní uznání poroty Mezinárodní poroty festivalu. Na Cenu RCPTM (Regionální centrum pokročilých technologií a materiálů) za nejlepší mezinárodní populárně-vědecký dokumentární film dosáhl britský dokument Ozonová díra: Jak jsme bránili apokalypse o snaze vědců chránit Zemi před škodlivým UV zářením. Film, který vybízí k boji nejen proti globálnímu oteplování dle poroty bodoval zejména díky brilantnímu umění vyprávět složité téma v širokém, historickém, vědeckém i politickém kontextu.
Cenu innogy za nejlepší český a slovenský populárně-vědecký dokumentární film získal experimentální snímek s názvem llllllIIIIl (v překladu z počítačového jazyk „2017“) mladého českého režiséra Petra Salaby. Dokumentární poetické sci-fi o umělé inteligenci jeden z porotců rozmanité Česko-slovenské soutěže – filmař Steve Lichtag – označil za „progresivní mladistvý film, který velmi odvážně přesahuje hranice žánru“.
Právě podmořský dokumentarista Lichtag, tvůrce dokumentů o Velkém bílém žralokovi a životě v oceánech, na festivalu převzal Cenu za osobní přínos popularizaci vědy, stejně jako nevládní organizace Ocean Ark Alliance, světově zásadní platforma pro ochranu a hlubší pochopení oceánů, mořských korálů a života v nich. Přední zástupci této organizace, dokumentaristé Peter Simon a Peter West, během festivalu vzdali hold zesnulému filmaři Robu Stewartovi – mladému tvůrci slavného dokumentu Sharkwater, který otřásl světem ilegálních lovů žraloků a prodejů ploutví na asijském trhu. Naplněné Kino Metropol těsně před projekcí snímku drželo minutu ticha a vzpomínalo na jednoho z nejaktivnějších ochránců žraloků vůbec. Šlo bezpochyby o jeden z nejsilnějších momentů festivalu.
AFO dosáhlo jednoho ze svých vrcholů, přehlídku navštívilo 7105 divaček a diváků včetně 500 českých a zahraničních hostů. Festival letos dokonale naplnil svou filozofii aktivně burcující platformy s názorem a vůbec poprvé ve své historii se stal živoucím manifestem ochrany Země a života v oceánech. Některé snímky a vystoupení hostů návštěvníky vnitřně hluboce zasáhly a hnuly s nimi k aktivitě, zájmu a zapojení. Potenciál je obrovský a další cíle festivalu se rýsují.
Fotografie z celého festivalu volně ke stažení
Generálním partnerem festivalu Academia Film Olomouc je společnost innogy.
Hlavním mecenášem festivalu je Nadační fond Neuron.
Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.
Přehled ocenění 53. Mezinárodního festivalu populárně-vědeckých filmů Academia Film Olomouc (AFO):
1) Cena RCPTM za nejlepší mezinárodní populárně-vědecký dokumentární film: Ozonová díra – jak jsme zabránili apokalypse
2) Cena innogy za nejlepší český a slovenský populárně-vědecký dokumentární film: llllllIIIIl
3) Cena za nejlepší krátký populárně-vědecký film:Po nás pustina
4) Cena diváků AFO53: Jane
5) Cena studentské poroty Univerzity Palackého: Earth: Den na zázračné planetě
6) Cena za osobní přínos popularizaci vědy: Steve Lichtag
7) Cena za přínos popularizaci vědy – instituce: Ocean Ark Alliance
8) Zvláštní uznání studentské poroty Univerzity Palackého: Pozemská světla Davida Attenborougha
9) Zvláštní uznání poroty Mezinárodní soutěže: Jane
10) Zvláštní uznání poroty Soutěže krátkých filmů: HYBRIDS, LEO80
Sledujte náš web a sociální sítě s programovými tipy, abyste nepromeškali nic z klimaxu, kterým není nic menšího než AFO 60!
Umělecké centrum
Univerzity Palackého
Academia Film Olomouc
Univerzitní 225/3
779 00 Olomouc
afo@afo.cz
Copyright © AFO 2000-2024 | web rostanetek.cz | admin