Česko-slovenská soutěž: Dokumentární blockbuster i audiovizuální lahůdky

12. 8. 2020

Mezinárodní soutěž na blížící se AFO č. 55 přinese záplavu diváckých zážitků. Neměla by ale překrýt počtem skromnější, co do zajímavosti filmů však přinejmenším srovnatelnou soutěž česko-slovenskou. Zde představujeme několik highlightů, všech 15 soutěžních filmů si ale zaslouží pozornost (nejen) každého fanouška populárně-vědeckých dokumentů.

Jako nošení dříví do lesa se může zdát vyzdvihování v České republice asi nejdiskutovanějšího filmu dosavadního průběhu roku – k novince Víta Klusáka V síti se vyjadřovali svého času snad všichni. Kontext AFO je ale jiný. Zajímá nás experimentální a vědecká stránka celého projektu, který vznikal de facto v laboratorních podmínkách za dohledu psychologů či sexuologů. Pokud tedy máte pocit, že k danému filmu již nelze vyslovit nic nového, přijďte se na něj podívat i na AFO!

 

 

Další prvotřídní kousek z ranku angažované dokumentaristiky jménem Češi jsou výborní houbaři představí Apolena Rychlíková. Pod hlavičkou Českého žurnálu se tentokrát jala zkoumat lidi z kmene Čechů v jejich přirozeném prostředí. Ozvláštnění? Režisérka nám dává nahlédnout na sebe sama z neutrálního pohledu mimozemského vědce. Jak typicky česká hédonistická povaha obstojí v kontextu pozdně moderní tendence adaptovat se na krizi a dobrovolně omezit svou pohodu ve prospěch vyššího dobra? Na AFO letos uvidíte projekt dalšího dokumentaristy, který je proslulý svou tendencí tnout do živého. Ivo Bystřičan jednak spojil síly s populárním youtuberem Karlem „Kovym“ Kovářem na filmu Kovy řeší dějiny. Na českých středních školách je jistě spousta žáků, kterým na tamních osnovách a způsobu výuky dějepisu něco nesedí. Bystřičan a hvězda české youtuberingové scény si posvítí přesně na tohle téma, definují problém a pokoušejí se přispět do debaty s nápady na jeho řešení.

 

 

Jen prověřenými tvářemi našeho angažovaného dokumentu ale AFO divák nemůže být živ. V programu najdete i odvážné audiovizuální dokumentární experimenty, které často přesouvají pozornost od obsahu ke specifické formě. To je případ snímku Johany Ožvold The Sound is Innocent, který zkoumá křehkou hranici mezi pojmy zvuk a hudba. Pro někoho jasně odlišené veličiny, pro jiného dvě části jedné mince. Audiovizuální zpracování je zde přitom stejně důležité jako zmíněné téma. Stěží slovy zachytitelný, o to víc ovšem fascinující je také krátkometrážní experiment Martina Janouška Obrazy vnějšího světa, který najdete v doprovodu dalších krátkometrážních dokumentárních děl.

 

 

Jak široký záběr má filmová popularizace vědy lze vyčíst i z tematického rozpětí české soutěže. Kromě výše zmíněných zde máme také snímek o lesích a problematice kůrovce (Lesy bez hranic), slovenský příspěvek o periodické tabulce prvků (Písmená, ktoré tvoria svet) nebo příklad skvělé archivářské práce tematizující spartakiádu (Dvojí tvář spartakiád). A řadu dalších pozoruhodných projektů, z nichž vybrat vítěze české soutěže vskutku nebude jednoduchý úkol. Neopomeňte tedy česko-slovenskou část letošního AFO programu, bude o co stát!

Autor: Tomáš Poštulka