Česko-slovenská soutěž: Dokumentární blockbuster i audiovizuální lahůdky

Mezinárodní soutěž na blížící se AFO č. 55 přinese záplavu diváckých zážitků. Neměla by ale překrýt počtem skromnější, co do zajímavosti filmů však přinejmenším srovnatelnou soutěž česko-slovenskou. Zde představujeme několik highlightů, všech 15 soutěžních filmů si ale zaslouží pozornost (nejen) každého fanouška populárně-vědeckých dokumentů.

Jako nošení dříví do lesa se může zdát vyzdvihování v České republice asi nejdiskutovanějšího filmu dosavadního průběhu roku – k novince Víta Klusáka V síti se vyjadřovali svého času snad všichni. Kontext AFO je ale jiný. Zajímá nás experimentální a vědecká stránka celého projektu, který vznikal de facto v laboratorních podmínkách za dohledu psychologů či sexuologů. Pokud tedy máte pocit, že k danému filmu již nelze vyslovit nic nového, přijďte se na něj podívat i na AFO!

 

 

Další prvotřídní kousek z ranku angažované dokumentaristiky jménem Češi jsou výborní houbaři představí Apolena Rychlíková. Pod hlavičkou Českého žurnálu se tentokrát jala zkoumat lidi z kmene Čechů v jejich přirozeném prostředí. Ozvláštnění? Režisérka nám dává nahlédnout na sebe sama z neutrálního pohledu mimozemského vědce. Jak typicky česká hédonistická povaha obstojí v kontextu pozdně moderní tendence adaptovat se na krizi a dobrovolně omezit svou pohodu ve prospěch vyššího dobra? Na AFO letos uvidíte projekt dalšího dokumentaristy, který je proslulý svou tendencí tnout do živého. Ivo Bystřičan jednak spojil síly s populárním youtuberem Karlem „Kovym“ Kovářem na filmu Kovy řeší dějiny. Na českých středních školách je jistě spousta žáků, kterým na tamních osnovách a způsobu výuky dějepisu něco nesedí. Bystřičan a hvězda české youtuberingové scény si posvítí přesně na tohle téma, definují problém a pokoušejí se přispět do debaty s nápady na jeho řešení.

 

 

Jen prověřenými tvářemi našeho angažovaného dokumentu ale AFO divák nemůže být živ. V programu najdete i odvážné audiovizuální dokumentární experimenty, které často přesouvají pozornost od obsahu ke specifické formě. To je případ snímku Johany Ožvold The Sound is Innocent, který zkoumá křehkou hranici mezi pojmy zvuk a hudba. Pro někoho jasně odlišené veličiny, pro jiného dvě části jedné mince. Audiovizuální zpracování je zde přitom stejně důležité jako zmíněné téma. Stěží slovy zachytitelný, o to víc ovšem fascinující je také krátkometrážní experiment Martina Janouška Obrazy vnějšího světa, který najdete v doprovodu dalších krátkometrážních dokumentárních děl.

 

 

Jak široký záběr má filmová popularizace vědy lze vyčíst i z tematického rozpětí české soutěže. Kromě výše zmíněných zde máme také snímek o lesích a problematice kůrovce (Lesy bez hranic), slovenský příspěvek o periodické tabulce prvků (Písmená, ktoré tvoria svet) nebo příklad skvělé archivářské práce tematizující spartakiádu (Dvojí tvář spartakiád). A řadu dalších pozoruhodných projektů, z nichž vybrat vítěze české soutěže vskutku nebude jednoduchý úkol. Neopomeňte tedy česko-slovenskou část letošního AFO programu, bude o co stát!

Autor: Tomáš Poštulka