Československá i krátká soutěž AFO přinášejí téměř tři desítky dokumentů

16. 4. 2022

Vedle Mezinárodní soutěže budou na Academia Film Olomouc k vidění ještě dvě další soutěžní sekce – Československá soutěž a Soutěž krátkých filmů. V soutěži domácích populárně-vědeckých dokumentů si budou diváci moct vybrat z deseti kousků. Do tří pásem strukturovaná soutěž krátkých filmů pak nabídne sedmnáct důkazů toho, že krátký dokument může přinést minimálně stejný audiovizuální požitek jako celovečerní film.

Prověření tvůrci a tvůrkyně i nové tváře českého dokumentu

Jedním z prakticky každoročních tvůrců obohacujících českou stopu na festivalu Academia Film Olomouc je Ivo Bystřičan. Letos zde představí třetí díl dokumentárního cyklu Industrie s podtitulem Výroba války. Šestadvacetiminutová kontextualizace předválečného podnikání Tomáše Bati představuje cenný historický exkurz podaný hravou formální kombinací dobových záběrů a doplňujících animací. Vycházející tvůrčí generaci naopak zastupují Vojtěch Petřina a Mikoláš Arsenjev. Ujít si jejich společně promítanou dvojici krátkých filmů Má identita aneb Úvaha o propojení vědomí a Holoseč by byla velká chyba. Oba dva filmy vizuálně atraktivním způsobem artikulují otázky životního prostředí z velmi odlišných úhlů pohledu.

Velkou diváckou popularitu si jistě zajistí Jakub Vágner a jeho dokument Ještě než zmizí. Jde o unikátní nahlédnutí do způsobu života ekvádorského kmene Taoromenani, do kterého Vágner dokázal proniknout. Jakým způsobem se na životech amazonských kmenů podepisuje neustálá expanze civilizace a kdy i ty poslední výspy domorodého života budou potlačeny? V programu pak nebude chybět ani jedinečně úspěšný dokument Jednotka intenzivního života od dokumentaristky Adély Komrzý. Ocenění Českým lvem, Cenou české filmové kritiky i na festivalu v Karlových Varech, ještě v kontextu velmi silné domácí dokumentární úrody loňského roku, jednoznačně ukazuje sílu příběhu o paliativní péči v České republice.

Vesmír, pokrok i příroda – rozmanitá pásma krátké soutěže

Soutěž krátkých filmů je letos rozdělená na tři tematické bloky. Pásmo 1: Rizika pokroku na ploše šesti krátkých filmů po vzoru teoretika Waltera Benjamina artikuluje, jakým způsobem může společnost soustředěná čistě na pokrok narážet na vlastní limity. Příkladem budiž jedinečný kraťas Neřidič. V něm režisér Nicolas Gourault ohledává limity myšlenky světa automatizovaných aut bez řidičů. Pásmo 2: Podoby přírody zase v šesti krátkých snímcích pestře zachycuje přírodí zázraky, které lze objevit všude kolem nás. Pestrost obsažených forem lze demonstrovat na animovaném příběhu Pod hladinou moře, ve kterém sledujeme příběh kraba Kornelia, který je konfrontován s jiným živočišným druhem. Přírodní zákon přežití je zde formulován popularizační a hravou formou.

Třetí pásmo nese podtitul Historie vesmíru a obsahuje pět snímků. Velká pozornost bude jistě upřena na dokument Když hvězdy hasnou od Petera Galisona, který se zaměřuje na vznik černých děr. Zapadnout by ale neměl ani zbytek pásma. Například poeticky nazvaný snímek Poslouchej tlukot našich vzpomínek, který si za své téma volí porovnání dvou typů odcizení – toho, které pociťují vesmírní cestovatelé opouštějící domov a toho, které zažili obyvatelé města Malmanoury, donucení opustit svůj domov kvůli stavbě kosmodromu.

Udělejte si tedy 57. ročník AFO co nejpestřejší a dejte šanci domácím dokumentárním počinům i pestrým pásmům krátkých filmů. Rozhodně neprohloupíte!