Program #AFO54: Dawkins, Hirst, Tomanová, Remek, Hawass a rekordní festivalová soutěž

18. 2. 2019

Druhá polovina dubna, letos konkrétně 23.–28. 4., bude tradičně ve znamení festivalu populárně-vědeckých dokumentů Academia Film Olomouc. A jelikož se festival již nezadržitelně blíží, máme pro diváky první ochutnávku z bohatého a nabitého programu pro rok 2019. Níže čtěte, na jaké hosty se můžete těšit!

Richard Dawkins

Do Olomouce se po čtyřech letech vrátí nejvýznamnější evoluční biolog současnosti, autor knih Boží blud (The God Delusion, 2016) či Sobecký gen (The Selfish Gene, 1976) a popularizátor svého oboru Richard Dawkins. Ten v roce 2015 na jubilejním 50. ročníku AFO okouzlil publikum svým ostrovtipem, když spolu s teoretickým fyzikem Lawrencem Kraussem vedli dialog před kompletně zaplněným Kinem Metropol. Tato two-men show dvou vědeckých velikánů byla jedním z nejúspěšnějších a nejdiskutovanějších programových bloků za poslední léta. Nechte se překvapit, co si pro vás Richard Dawkins připraví letos.

Michael Hirst & Georgia Hirst

Dalším velké jméno, které náš festival poctí svou přítomností, je scénárista a showrunner Michael Hirst, který stojí za populárním seriálem Vikingové (Vikings, 2013). Velkolepé televizní zpracování dobrodružných osudů Ragnara Lothbroka a jeho potomků se letos rozroste již o šestou sérii, mimo Vikingy má Hirst na kontě například i jiný populární historický seriál Tudorovci (The Tudors, 2007) nebo Alžběta (Elizabeth, 1998). Na AFO přijede i se svou dcerou, čtyřiadvacetiletou herečkou Georgií Hirst, která v seriálu Vikingové hraje postavu Torvi. Návštěvníkům AFO se tak dostane jedinečné příležitosti prodiskutovat seriál přímo s jeho tvůrci a dozvědět se, co stojí za velkolepým úspěchem tohoto počinu.

Zahi Hawass & Mostafa Waziri

Na oslavu 100. výročí české egyptologie zařazujeme dané téma i do našeho letošního programu, přičemž kromě jiných zajímavých hostů, hostek a tématických dokumentů přijede také egyptský Indiana Jones Zahi Hawass. Archeolog, egyptolog a bývalý generální tajemník Nejvyšší rady pro památky Egypta je díky častému vystupování v dokumentech jedním z nejznámějších popularizátorů svého oboru a jeho přítomnost bude bezpochyby zlatým hřebem celé egyptologické sekce. Spolu s ním přijede jeho nástupce ve výše zmíněném úřadu Mostafa Waziri.

Vladimír Remek 

Dalším důležitým výročím je 50. let od prvního přistání na Měsíci. Posádka Apollo 11 vstoupila na měsíční povrch 20. července 1969 a následovalo ji několik dalších misí. Právě sekce Měsíc bude jednou z tematických programových sekcí letošního ročníku. Návštěvníci se mohou těšit na výběr dokumentárních i fikčních filmů s měsíční tématikou, za spolupráce s Hvězdárnou a planetáriem Brno vznikne debatní panel, který představí minulost i budoucnost výprav na Měsíc a o své zkušenosti se podělí i kosmonaut Vladimír Remek

Marie Tomanová

Nabitý letos bude i doprovodný program, ze kterého je třeba v tuto chvíli zmínit návštěvu umělkyně Marie Tomanové. Fotografka a umělkyně narozená v České republice a momentálně žijící v New Yorku loni vydala svou první knihu fotografií s názvem Young American a její návštěva bude hřebem doprovodného programu letošního Academia Film Olomouc.

Festivalová soutěž

Kromě vlastního nesoutěžního programu se festival každoročně zaměřuje na nejlepší dokumentární snímky z celého světa, které se díky soutěži dostanou i na plátna a k divákům. Jedinečné filmy, které se mnohdy ani jinde v ČR nevysílají, soutěží v několika kategoriích a přiblíží současná vědecká témata.

Jedním ze soutěžních snímků, o kterém mohou diváci během festivalu hlasovat, bude The Most Unknown (Do neznáma, 2018) režiséra Iana Cheney z produkce Motherboard. Tento dokument je filmovým experimentem, který přivádí 9 vědců na nová a pro ně neznámá místa – a to fyzicky i intelektově. Cestují po světě ke svým kolegům, kteří jim dávají nahlédnout do tajů svých oborů. Společně hledají odpovědi na ty největší otázky týkající se naší planety, kosmu a lidstva. Jak začal život? Co je to vědomí? A co čas? Snímek přijede na festival představit producent Greg Boustead, profesionál v popularizování vědy. Ten totiž stojí i za dalším unikátním dokumentem, na který se mohou diváci těšit.

Po Austinu a Kodani bude mít Human Nature (2019) v Olomouci teprve třetí promítání na světě. Film vysvětluje jeden z nejzásadnějších biologických objevů CRISP. Ten představuje způsob, jak změnit samu podstatu DNA, může léčit choroby, designovat geny dětí nebo měnit biosféru. Jedná se o objev, který může být pro další vývoj lidstva přelomovější než vznik internetu a zdigitalizování světa. Cílem festivalu je nabídnout divákům nejkvalitnější současnou tvorbu z oblasti popularizace vědy, mnohé snímky mimo AFO nebude ani možné v českých kinech shlédnout.

Na výše uvedené dokumenty, hosty a hostky se již teď můžete následující dva a půl měsíce těšit. A nejsou jediní, hostů a hostek bude ještě přibývat, stejně jako filmové nabídky a hudebního programu. Stay tuned, budeme vás dále informovat! #WatchAndKnow #AFO54

 

PŘEČTĚTE SI ANOTACE PROGRAMOVÝCH SEKCÍ AFO54 

PROZKOUMEJTE VIZUÁLNÍ IDENTITU AFO54

 

 

Autor/ka: Tomáš Poštulka, Hana Křížková

Editorka: Nikol Láryšová