MĚSÍC: programová sekce oslavující 50. výročí jedné z nejodvážnějších misí v historii

27. 3. 2019

Měsíc. Každý večer ho vidíme na obloze. Přirozená družice Země, bez které by byl život na naší planetě nepředstavitelný. V roce 1969 ve snaze stát se světovou velmocí v závodě o čas se Sovětským svazem přistála trojice amerických astronautů v čele s Neilem Armstrongem na Měsíci. Ale známe skutečnou pravdu? 

Je přistání na Měsíci podvrh vytvořený v Hollywoodu s pomocí Stanleyho Kubricka? Konspirační teoretikové i nyní, po 50 letech, tvrdí, že Američané v šedesátých letech na Měsíci nebyli. Jak to teda vlastně je? V rámci této sekce se dozvíte fakta, která potvrzují, že lidé na Měsíci skutečně přistáli. Sekce Měsíc bude tedy oslavou 50. výročí legendární mise posádky Apollo 11. Kolem jedné z klíčových událostí 20. století se za oněch pět dekád utvořila řada mýtů. Naším cílem je skrze faktické informace tyto fámy vyvrátit. Chceme oslavit hrdiny, kteří k tomuto velkému skoku pro lidstvo dopomohli. Samozřejmě také prozkoumáme, jak to s lety na Měsíc vypadá dnes.

V naší sekci Měsíc vám ukážeme pravdu. Dramaturgyně Lucie Zelená popisuje sekci Měsíc jako „poctu misi Apollo 11, která letos slaví 50. výročí, pořád však o přistání kolují konspirační teorie a mýty, které se snažíme vyvrátit.“. Objeví se zde nemálo filmů, a to ať už fikčních nebo dokumentárních. Jedním z nich je skvělý dokument For All Mankind – film z roku 1989 mapující všechny mise Apollo na Měsíc za použití autentických záběrů a rozhovorů s astronauty. Snímek není žádným přednášením historických či technických faktů, naopak zachycuje atmosféru objevování něčeho do té doby neobjeveného.

Dalším dokumentem, který určitě stojí za zmínku a zároveň se nachází v Česko-Slovenské soutěži je Lístek na Měsíc, jehož premiéra bude právě na AFO! Je na co se těšit! Ale tohle není všechno, co vám v sekci Měsíc nabídneme. Na festival k nám zavítá sám Vladimír Remek, první a zatím jediný český kosmonaut. Vladimír Remek jako bývalý vojenský pilot se v roce 1978 stal prvním člověkem z jiné země než USA nebo SSSR, který vstoupil do kosmu. Evropská kosmická agentura ho označuje za „prvního evropského kosmonauta“. Ve vesmíru pobyl 7 dní 22 hodin a 17 minut. Letěl v raketě Sojuz 28 na stanici Saljut 6 společně se sovětským kosmonautem Alexejem Gubarevem. Nejen to, ale na mnoho dalšího se můžete těšit na #AFO54!