Výsledný výběr, který přináší mezinárodní soutěž 55. ročníku AFO, bere vyjma čistě wildlife dokumentů v úvahu i filmy zachycující živočichy mimo jejich přirozené prostředí. Z divokého wildlife tak v letošním programu plynule přecházíme i do krotkého
a ochočeného „tamelife“. Co to znamená a na co se můžete těšit?
„Je slon umístěný mimo své přirozené prostředí stále tím stejným slonem?“ zamýšlí se Albin Biblom ve filmu Zvídat a dohlížet. Jeho debut hledá mimo jiné odpověď na otázku, zda jsou zoologické zahrady institucemi, které nám pomáhají porozumět zvířecí říši, nebo jen inscenují zdání skutečné přírody a vytrhávají ji přitom z jejího přirozeného prostředí.
Čistě „ochočený“ organismus, a to rovnou v Petriho misce, přináší snímek Hlenky – Géniové bez mozku. Francouzský dokumentarista Jacques Mitsch v něm za pomoci vědkyně Audrey Dussutour dochází k překvapujícím závěrům, že se můžeme leccos přiučit i od jednobuněčných hlenek bez nervového systému.
Asi málokdo je natolik spjatý s wildlife dokumenty jako Sir David Attenborough. Ani o něj nebude v programu AFO55 nouze! Diváky bude se svým nenapodobitelným nadšením provázet snímkem Moudrost velryb, který sice nezamíří na naši online platformu, ale dorazit na něj můžete do olomouckého Kina Metropol. Společně s ním se na velké plátno chystají i Roztomilí pidivrazi: Predátoři s vakem o australských vačnatcích na hranici vyhynutí a spektakulární dokument Nevlídná planeta: Hory, který byl v loňském roce nominován na tři ceny Emmy.
Obraz jednoho z mála nedotčených míst na Zemi přináší Zapomenutí vládci Bioka, ostrova v Atlantiku. Velký medvědí prales a jeho vzácného obyvatele, baribala bílého, zase můžete poznat společně s Ryanem Reynoldsem, který vás provede tisíc let nezměněným deštným pralesem. Výzvy, kterým čelí divoké zvíře čerstvě oddělené od matky, reflektuje film Los matsalu – Divoký obr z Pobaltí.
Milovníci přírody i zvířat všeho druhu si zkrátka znovu přijdou na své. Ztraťte se společně s AFO55 v posledních nedotčených rudimentech tisíciletých pralesů nebo se zatajeným dechem pozorujte, jak překvapivě dobrou paměť může mít jednobuněčný organismus!
Autor: Jiří Bejček