Mezinárodní soutěž AFO #2: Wildlife/Tamelife

4. 9. 2020

Snímky zachycující divokou přírodu a její přirozené zákony patří neodmyslitelně k žánru dokumentárního filmu. I letos se dramaturgové Academia Film Olomouc tradičně dočkali velkého množství přihlášených dokumentů, které mapují nejrůznější
(i nejroztodivnější) zástupce fauny ze všech koutů světa.

Výsledný výběr, který přináší mezinárodní soutěž 55. ročníku AFO, bere vyjma čistě wildlife dokumentů v úvahu i filmy zachycující živočichy mimo jejich přirozené prostředí. Z divokého wildlife tak v letošním programu plynule přecházíme i do krotkého
a ochočeného „tamelife“. Co to znamená a na co se můžete těšit?

„Je slon umístěný mimo své přirozené prostředí stále tím stejným slonem?“ zamýšlí se Albin Biblom ve filmu Zvídat a dohlížet. Jeho debut hledá mimo jiné odpověď na otázku, zda jsou zoologické zahrady institucemi, které nám pomáhají porozumět zvířecí říši, nebo jen inscenují zdání skutečné přírody a vytrhávají ji přitom z jejího přirozeného prostředí.

 

 

Čistě „ochočený“ organismus, a to rovnou v Petriho misce, přináší snímek Hlenky – Géniové bez mozku. Francouzský dokumentarista Jacques Mitsch v něm za pomoci vědkyně Audrey Dussutour dochází k překvapujícím závěrům, že se můžeme leccos přiučit i od jednobuněčných hlenek bez nervového systému.

Asi málokdo je natolik spjatý s wildlife dokumenty jako Sir David Attenborough. Ani o něj nebude v programu AFO55 nouze! Diváky bude se svým nenapodobitelným nadšením provázet snímkem Moudrost velryb, který sice nezamíří na naši online platformu, ale dorazit na něj můžete do olomouckého Kina Metropol. Společně s ním se na velké plátno chystají i Roztomilí pidivrazi: Predátoři s vakem o australských vačnatcích na hranici vyhynutí a spektakulární dokument Nevlídná planeta: Hory, který byl v loňském roce nominován na tři ceny Emmy.

 

 

Obraz jednoho z mála nedotčených míst na Zemi přináší Zapomenutí vládci Bioka, ostrova v Atlantiku. Velký medvědí prales a jeho vzácného obyvatele, baribala bílého, zase můžete poznat společně s Ryanem Reynoldsem, který vás provede tisíc let nezměněným deštným pralesem. Výzvy, kterým čelí divoké zvíře čerstvě oddělené od matky, reflektuje film Los matsalu – Divoký obr z Pobaltí.

 

 

Milovníci přírody i zvířat všeho druhu si zkrátka znovu přijdou na své. Ztraťte se společně s AFO55 v posledních nedotčených rudimentech tisíciletých pralesů nebo se zatajeným dechem pozorujte, jak překvapivě dobrou paměť může mít jednobuněčný organismus!

Autor: Jiří Bejček