Mezinárodní soutěž AFO #4: There is no planet B

16. 9. 2020

Co by to bylo za festival populárně-vědeckých filmů bez nejpalčivějšího globálního tématu posledních let – ekologie. Hned několik snímků v letošní mezinárodní soutěži AFO apeluje na své diváky, aby se chovali udržitelně a zodpovědně. A my? My po vzoru studentského hnutí za klima dodáváme: There is no planet B!

Mezi soutěžní dokumenty jsou v letošním ročníku rozdělena nejvýznamnější témata, kterými se ekologie aktuálně zabývá. Od hromadného vymírání hmyzu, přes problematiku plastových výrobků až po bezuzdnou konzumaci (nejen) hovězího masa. A často nejde o veselou podívanou…

Australský režisér Damon Gameau pojal svůj film 2040 jako audiovizuální dopis čtyřleté dceři. Předkládá v něm řešení, která by našim potomkům mohla zajistit lepší budoucnost. Bojuje tak s pocity bezmoci a skepse, které se při pohledu na současný stav Země nabízejí.

 

 

Vyloženě apokalypticky (alespoň svým názvem) se prezentují dva soutěžní snímky. Krávokalypsa, gonzo žurnalistický epos, pátrá po udržitelné alternativě k současné živočišné výrobě. Je jasné, že náš jídelníček se v budoucnu bude muset proměnit. Kromě nadprodukce masa ohrožuje svět i masový úhyn nejpočetnější živočišné třídy. Hmyzí apokalypsa dodává této problematice důležitý kontext a s velkým červeným vykřičníkem vysvětluje, že bez hmyzu je ohrožena celá naše civilizace.

 

 

Odpovědi na možná efektivní řešení „doby plastové“ hledá snímek Příběh plastu. Dokumentaristka Deia Schlosberg se v něm vydává pozpátku životním cyklem umělé hmoty a podrobně zkoumá problémy každé fáze. Znečištěné ovzduší je zase hlavním tématem filmu Něco je ve vzduchu. V Číně a Indii se smog stal součástí každodenního života. Ostatní metropole, ač to na první pohled nemusí být tolik patrné, bojují s identickým problémem.

 

 

Ekologické dokumenty jsou často apelativní a snaží se diváky přimět k činu. Jít za rovinu čistě filmového zážitku a mít reálný sociální dopad. Není divu, vždyť změna musí začít u každého z nás. Pohodlně se usaďte do svých křesel a vychutnejte si letošní soutěžní výběr AFO55. Ideálně bez plastových brček a zbytečných porcí masa!

Autor: Jiří Bejček