Mezinárodní soutěž AFO #5: Ke hvězdám!

23. 9. 2020

Pozemské problémy nám málokdy dovolí jen tak pohlédnout vzhůru, zadívat se na hustou síť zářivých nebeských těles a zamýšlet se nad smyslem jejich existence. I pro tyto případy je tu Academia Film Olomouc. Ani v letošním soutěžním programu totiž nechybí poutavé dokumenty, které diváky zavedou ke hvězdám. Do nekonečna… a ještě dál!

Jste fanoušky vesmírného vozítka Curiosity, které od roku 2012 osamoceně putuje marťanskou krajinou? Esejistický snímek Druhá strana Marsu se za pomoci odborníků z pasadenské laboratoře NASA zamýšlí nad důležitostí záběrů, které na rudé planetě zachycuje. Připomíná také roli výzkumníků, kteří díky jeho fotografiím neustále upřesňují náš pozemský pohled na Mars.

 

 

Nadšence do fenoménu černých děr zase uspokojí dokument Horizont poznání, který bude ke zhlédnutí v olomouckém kině Metropol. Sleduje tým projektu Event Horizon Telescope, kterému se podařilo černou díru poprvé v historii vyfotografovat. Film se však netočí jen kolem celosvětově známé astronomické fotografie. Přibližuje i teoretickou práci vědců a neopomíná ani odkaz jednoho z nejpovolanějších, Stephena Hawkinga.

 

 

Vizuálně podmanivých animací vesmírných objektů se diváci dočkají ve filmu Vesmírný tok, který představuje novinku na poli astrofyziky – studium shluků kup galaxií. Letošní program AFO55 ale neopomíná ani politickou stránku dobývání vesmíru. První část dokumentární série Závod o Měsíc popisuje souboj USA a SSSR o první přistání na naší jediné přirozené družici. Nebojí se na téma nahlížet kriticky a poukazuje i na stinné stránky amerického vesmírného programu.

 

 

Pokud vám ale astronomie ani astrofyzika nic neříká, zvažte zápis do Vesmírné školky! V ní si můžete spolu se zvídavými dětmi a za pomoci astrofyzičky Stéphanie Juneau připomenout, že jsme v rámci vesmíru jen zrnkem písku v nekonečné poušti, která čítá miliardy těles. Tak snad se vám při sledování moc nezatočí hlava!

Autor: Jiří Bejček