Mít oko jestřába a svět jako na dlani – AFO Kino promítne Na křídlech ptáků ve 3D

17. 10. 2018

Každý z nás alespoň jednou zatoužil zhlédnout svět z ptačí perspektivy. Revoluční snímek Na křídlech ptáků z dílny královny dokumentů BBC vás svými dech beroucími 3D záběry zaručeně zvedne ze sedaček. Spolu s týmem okolo režiséra a ornitologa Johna Downera se vcítíte do kůže stěhovaných ptáků na jejich fascinující pouti napříč pěti kontinenty.

Projekce filmu 23. 10. 2018 v 17:00 / Kino Metropol / 60,- Kč děti, 80,- Kč dospělí

Díky využití nejmodernějších technologií a ultralehkých kamer se posadíte na hřbet orla či husy divoké. Zakusíte, jaké to je být obávaným lovcem nebo naopak lovenou kořistí. Brilantně zvládnuté kameramanské řemeslo se ve filmu Na křídlech ptáků 3D mísí s propracovaným příběhem a vtahujícím komentářem, který zaujme i ty nejmenší.

Na konci 80. let natočil režisér, ornitolog a nezávislý producent John Downer film nazvaný In-flight Movie. Jeden z technologicky nejvlivnějších wild-life dokumentů stál na začátku cesty, která tohoto tvůrce dovedla až k natočení snímku Na křídlech ptáků 3D.

Televizní stanice BBC v posledních letech objevila nový způsob jak zatraktivnit klasické schéma wild-life dokumentů a v rámci popularizace cílit tyto projekty na mladší publikum. Ať už mluvíme o Pidiobrech z roku 2014 nebo o loňských Predátorech, tyto filmy mají společné 3D v názvu a příjemně ubíhající stopáž okolo čtyřiceti minut. Do této tendence zapadá i vyvrcholení snahy Johna Downera o co nejvěrnější zprostředkování života (a letu) ptáků divákůmNa křídlech ptáků 3D.

Downer již od zmiňovaného In-flight Movie piloval nejen technologické možnosti, jakými lze tento let zachytit, ale také způsob práce s ptačími hrdiny samotnými. Když roku 2011 začala stanice BBC vysílat jeho šestidílný seriál Země z ptačí perspektivy (originální název Earthflight), klíčové nebylo jen technické podchycení pořadu. Filmaři samozřejmě využívali drony, letadla nebo kluzáky, ale ty nejdůležitější záběry pořídily mikro-kamery, které nesli samotní ptáci. Downer vyvinul metodu, díky které se s jednotlivými ptáky dokázal sblížit – hned po vylíhnutí jim ve štábu hledal „adoptivní“ lidské rodiče, ke kterým přilnuli a pak je byli schopní kamkoliv následovat.

Už tak jedinečný koncept, na kterém stál seriál sledující několik ptačích druhů ze všech kontinentů, Downer posunul ještě dál právě s filmem Na křídlech ptáků 3D. O třetí rozměr obohacený snímek z roku 2016 přináší požitek ze zprostředkování ptačího letu i na velká plátna kin. Cesta, která započala roku 1988 s In-flight Movie, se tedy (prozatím) uzavřela téměř o třicet let později. Downer širokému publiku přináší ten nejautentičtější pocit z letu, na velkém plátně, obohacený o třetí rozměr. Těžko říct, jestli se lze k opeřeným obyvatelům naší planety prostřednictvím filmového média ještě více přiblížit. Každopádně nechme na Johnu Downerovi, jestli svou metodu dokáže dotáhnout v příštích letech ještě o nějaký ten kousek dál.

Autor: Tomáš Poštulka, Robert Jaworek

Editorka: Nikol Láryšová

REZERVOVAT FB UDÁLOST OFICIÁLNÍ STRÁNKY

Na křídlech ptáků 3D (Earthflight 3D, 2011)