#AFO53 plakát jako nejlepší festivalový plakát roku 2018!

30. 10. 2018

Soutěž o nejlepší plakát na 22. ročníku festivalu dokumentárních filmů MFDF Ji.hlava zná svého vítěze! Včera se jím na Slavnostním zakončení festivalu stal plakát grafika Radima Měsíce a fotografa Ondřeje Hrušky.

Hlavním tématem 53. ročníku Academia Film Olomouc byly oceány a jejich dopad na lidstvo. Ke vztahu člověka s oceány se ostatně vztahovala i konceptuální vizuální identita AFO 2018, která vzešla ze spolupráce grafika Radima Měsíce a fotografa a tiskaře Ondřeje Hrušky. Její vznik obnášel intenzivní práci s naplněným akváriem, fotoaparátem a manipulaci s kusem plastu. Nejedná se tedy o běžnou vektorovou grafiku, která byla vytvořena v počítačovém softwaru. Návrh plakátu byl vytisknut na kus plastu, který byl následně ponořen do akvária naplněného vodou. Akvárium bylo následně nasvíceno a hladina vody rozvibrována. Každý pohyb, odlesk či nepravidelnost na výsledné fotografii je tak zachycením jedinečných podmínek, ve kterých byl plakát focen.

Závislost byla tématem, které propojovalo celou programovou skladbu AFO 2018. Závislost na civilizačních drogách, jakými jsou ropa, elektřina, technologie, móda, především ale absolutní závislost na oceánech a zároveň paradoxně závislost přežití lidstva a biosféry na nás samotných.

„Vzhledem k dramaturgické koncepci AFO 2018 jsme si jako ústřední motiv zvolili vodu coby hmotu a její přirozené vlastnosti jako lom světla, vlnění, nadnášení nebo deformaci perspektivy. Všechno to jsou jevy, které se do určité míry dají nasimulovat digitálně, my jsme ovšem zvolili formu přímé dokumentace přirozeného chování vody. Mou grafiku jsme tak natiskli na průhlednou fólii, kterou jsme následně ponořili do vody. Nejde jen o zajímavý postup z formálního hlediska, výsledek zároveň přirozeně navazuje na otázky, které klade festival samotný – je totiž komentářem k současným problémům životního prostředí, naší závislosti na plastech a oceánech,“ přibližuje záměr grafik Radim Měsíc, jenž charakter festivalu vizuálně zpracoval již potřetí v řadě.      

Autor/ka: Ondřej Čížek, Nikol Láryšová

Editorka: Nikol Láryšová

VIZUÁLNÍ IDENTITA #AFO53 

Animated GIF - Find & Share on GIPHY