AFO56 je téměř za dveřmi a vy se dozajista těšíte na každoroční dávku vědy a poznání. Kromě soutěžního výběru jsme pro vás opět připravili několik programových sekcí, které otevírají zajímavá a důležitá témata.
Byla motivem už loňským a zůstane s námi na pár (možná i desítek) let. Schopnost přizpůsobit se na změny je v přírodě klíčová pro přežití. My všichni jsme museli momentálně adaptovat svůj život na přítomnost viru. Zároveň je tu však mnoho klimatických změn, způsobených lidským konáním, které nás ovlivní ještě zásadněji a dlouhodoběji.
Nedostatek vody. Sucho. Požáry. Ztráta biodiverzity. Tání ledovců. Zvyšování hladiny moří a oceánů. To jsou některé z projevů alarmujícího stavu klimatu. Pro celý svět včetně České republiky je klimatická krize jednou z největších výzev současnosti. Soutěžní výběr nabídne několik snímků, které se změnám klimatu a dopadu na přírodu a zvířata věnují. Dramaturgický výběr doplňuje téma Adaptace o perspektivy společenskovědní. Filmy zachycují problém nekonečného růstu a hromadění bohatství, otevřou pohled na scenérie industrializovaných krajin, ale také téma psychických dopadů v podobě environmentálního žalu. Na cesty k řešení klimatické změny se pak zaměří sociální psycholog a zakladatel Green Docku Ondřej Kácha.
Na Adaptaci navazuje i další sekce – Vizualizace. AFO se loni adaptovalo do virtuální podoby. Z ideje této transformace vychází sekce na pomezí vědy a umění o vizualizaci dat, kterou AFO plánuje ve spolupráci s Muzeem umění Olomouc. Vizualizace surových dat v grafech, mapách i uměleckých projektech nezůstává pouze u přepisu. Je to hodnotící, interpretující a konstruující proces. Otázkou, kterou si klademe, je samozřejmě ta, kdy se z argumentu nebo názoru stává informace – a jakou roli v tomto procesu hraje právě vizualizace jako nástroj k porozumění realitě, nikoliv vykoupení z její komplexity.
Program bude stejně rozpínavý jako samo téma, jeho součástí budou přednášky, rozhovory, filmy i instalace s interaktivními prvky. Na spojení dojde i mezi vizualizací a adaptací v sérii videoherních esejí z antropocénu. Hráč tentokrát nebude v hlavní roli tvůrce významů skrz svůj komentář, jeho hlas bude nahrazen zvukovou stopou vědeckých publikací, úryvků z knih a básní. Tyto eseje budou ukotvovat videohry v jinak skrytém ideologickém základu extrakce, růstu a finální devastace, jež jsou cenou za každé vítězství.
Zatím to vypadá, že jsem si pro vás připravili samý těžký materiál pro mysl i duši. Nemusíte se bát, trošku vás i zahřejeme a to nejen u srdce! Rostlinný alkaloid kapsaicin způsobuje u lidí pocit pálení jakékoliv tkáně, se kterou přichází do styku. Ať už se tento alkaloid u pikantních papriček objevil evolučně, aby odradil savce, jejichž trávicí ústrojí ničí semena rostlin, nebo to bylo kvůli obraně proti plísním a houbám, pálivý efekt u lidí způsobuje i velmi příjemné pocity a může být dokonce návykový.
Tolerance k pikantním jídlům se liší napříč kulturami a zároveň se mluví o mnoha příznivých účincích chilli papriček a výrobků z nich. Proto prozkoumáme biologii rostlin i psychologii lidské závislosti na těchto fascinujících plodech, po jejichž užití nám brní ústa.
Ač jsme se jako lidstvo už dostali na měsíc, objevili základní principy genetiky a zvládli téměř zničit celý ekosystém, ženský klín je stále téma, o kterém se veřejně příliš nemluví a když už, je spojováno s mnoha stereotypy a tabu. Misí AFO je rozšiřovat obzory a bořit mýty. Tato sekce má být příspěvkem k ukončení společenské nerovnosti. Divačky*diváky čekají argumenty za zrovnoprávnění genderů a sexualit. Dokumentární snímky přiblíží vědecký pohled na menstruaci, bezpečnost antikoncepčních metod, rovnoprávnost v oblasti rozkoše a sexuálního života, nebo historické proměny genderových rolí.
Co má společného klitoris a písmeno lambda? To se dozvíte na virtuální sit-down show socioložek Lucie Jarkovské a Kateřiny Liškové, které vystupují pod názvem Duo Docentky. Dozvíte se jak se historicky proměňuje pojetí ženského těla a jak to souvisí s genderovou rovností.
Sledujte náš web a sociální sítě s programovými tipy, abyste nepromeškali nic z klimaxu, kterým není nic menšího než AFO 60!
Umělecké centrum
Univerzity Palackého
Academia Film Olomouc
Univerzitní 225/3
779 00 Olomouc
afo@afo.cz
Copyright © AFO 2000-2024 | web rostanetek.cz | admin