Programové tipy #1: Co letos přináší první den AFO?

23. 4. 2024

AFO59 startuje a hned první den bude od rána do večera k prasknutí nacpaný rozmanitými programovými bloky. Ať už publikum baží po filmech, přednáškách nebo workshopech, bude mít z čeho vybírat. A pokud by někdo ocenil pomoc při složitém výběru, od toho tu jsou naše programové tipy. Jde jen o jednu z možností, jak může vypadat první festivalový den, už podle ní je ale možné si udělat představu o tom, jak bohatý program letos dramaturgický tým připravil.

Odstartovat festival je možné mimo jiné jedním z filmů, které se představí v rámci Mezinárodní soutěže. Snímek Chuť: Jíme to, co jsme představuje pouť časem skrze jídlo. V Kině Metropol se od 11:00 může publikum spolu s filmem ponořit do prozkoumávání historie lidské potřeby konzumovat a odhalit, jakým způsobem tato potřeba ovlivňuje nejen nás, ale i svět kolem. Navázat českou stopou v programu pak lze ve 13:30 ve Filmovém sále na Konviktu s filmem Identita: Stát a propaganda, uváděném v cyklu Věda v České televizi. Jeho tvůrci se zamýšlejí nad ideologickou podstatou symbolů, které vytvářejí naši státní identitu. Skrze ně zkoumají, jakým způsobem byla a je utvářena vizuální identita naší země.

Z filmu Chuť: Jíme to, co jsme

Filmové zážitky je dobré prokládat také přednáškami, které tvoří další důležitou programovou odnož festivalu. Například tematicky fascinujícím programovým blokem Jindřich Matoušek: Řečová syntéza s podporou AI – Tvorba digitálního otisku hlasu Karla Gotta ve 14:30 v Divadelním sále. Na příkladu jednoho projektu v něm kybernetik Jindřich Matoušek demonstruje současné možnosti syntézy řeči a lidského hlasu. Jak dlouho potrvá, než budou výsledky generované umělou inteligencí neodlišitelné od reálného člověka? Z přednášky pak je možné rovnou přeběhnout do Vlastivědného muzea, kde bude od 17:00 k vidění živý podcast Leonardo Plus: Tajemství mikrobiomu u primátů a lidí. Vědecký podcast Českého rozhlasu Plus se věnuje různým otázkám z oblasti vědy a jejich popularizaci ve veřejném prostoru.

Večerní program se ponese ve slavnostním duchu, na publikum čeká od 19:00 v Metropolu zahájení festivalu s filmem Houby: Síť života 3D. Vizuálně dechberoucí časosoběrné záběry obohacené o třetí rozměr skýtají možnost do stále mimořádně tajemného, ovšem o to víc fascinujícího světa hub. Pokud by však někdo toužil po alternativě, může o něco dříve, konkrétně v 18:30 ve Filmovém sále, navštívit novou dokumentární sérii Ivo Bystřičana Česko na drogách. V šesti patnáctiminutových epizodách se před publikem rozprostře analýza vnímání drog v českém prostředí.