PROPAGANDA: „Účelem je vytvořit, potvrzovat a opakovat mýtus,“ představují sekci dramaturgové Tereza Píchová a Zdeněk Rychtera

7. 3. 2019

Jedna z dílčích sekcí #AFO54 se věnuje problematice Propagandy. Následující článek ukotvuje dané téma v kontextu letošního AFO a zároveň zde najdete první lákadla, na která se v programu můžete těšit. Sekce bude skrze přednášky a dokumentární i hrané filmy stopovat konkrétní případy užití propagandy napříč historií.

Propaganda a mýtus představují dvě strany jedné mince. „Propaganda se snaží konkrétní verzi společenské pravdy (mýtu) implementovat do co největšího počtu lidských mozků,“ představuje svůj náhled na téma dramaturg sekce Zdeněk Rychtera. V dnešní době, kterou charakterizuje informační přeplněnost a chaos, je však těžké odlišit praktiky propagandy od reklamy, PR či politických kampaní – tedy věcí, které tvoří neodmyslitelnou součást naší každodennosti. „Proto je potřeba diváky vtáhnout do problematiky a jasně ji definovat,“ pokračuje Rychtera. „Abychom se mohli věnovat i specifičtějším, v současnosti určujícím aspektům tématu. Například propagandě skrze internetové memes.“

O tématu propagandy se začalo diskutovat především v souvislosti se světovými válkami. V meziválečném období se jako jeden z prvních začal o danou problematiku zajímat mediální teoretik Harold Lasswell, který zkoumal propagandu USA během 1. světové války. Mnoho lidí má slovo „propaganda“ primárně spojeno právě s válkami, případně s totalitními režimy nacismu a komunismu. Jedním z účelů letošní AFO sekce je upozornit na fakt, že každá ideologie s sebou nese svoji formu propagandy, nástrojů, které vládnoucí moc používá k ovlivňování lidského myšlení. „Propaganda tady vždy byla, je a bude. Ať už má na sobě fašistickou uniformu, rudou masku nebo je zahalena do mediální mlhy,“ upozorňuje dramaturgyně Tereza Píchová. „Je pro nás důležité si uvědomit, jaké metody propagandy se využívaly v minulosti a jaké se používají dnes.“ Jinými slovy – každý dominantní vládnoucí systém stojí na nevysloveném souhlasu lidí, kteří v něm žijí. A k dosažení souhlasu je třeba tyto lidi přesvědčit, že daný systém je ten nejlepší možný. K tomu sloužila, slouží a bude sloužit propaganda. Věčná aktuálnost tohoto tématu je zárukou jeho atraktivnosti pro publikum Academia Film Olomouc.

Propaganda (Propaganda, 2012) – trailer

 

A na co konkrétně se návštěvníci festivalu mohou už teď těšit? „V sekci Propaganda budeme mít víceméně vyvážený počet filmů a hostů, ale filmy budou mít přeci jen mírnou převahu,“ láká dvojice dramaturgů. V programu se tak dočkáte kultovní protimarihuanové agitky Reefer Madness od Louise J. Gasniera z 30. let minulého století, ale i anti-západního dokumentu Propaganda režiséra Slavka Martinova z roku 2012 nebo aktuálního snímku Kekistan: Trolling for Freedom. „Filmy budou doplněny o odborné úvody a následné diskuze s odborníky na dané téma,“ přibližuje koncepci sekce Tereza Píchová. Ze zajímavých hostů můžeme už teď vypíchnout přednášku členů organizace clusterduck.space, kteří se zaměří na zmiňovanou roli internetových memů ve světě propagandy. „Mimo tento panel můžeme už nyní diváky pozvat na úvodní přednášku docenta Kamila Kopeckého, vedoucího projektu E-bezpečí,“ uzavírá představení programu Píchová.

Reefer Madness (1936) – trailer

 

Diváci se v sekci Propaganda dočkají průřezu historií propagandistických technik a postupně se dostanou až do dnešní doby, kdy na sebe propaganda bere mnoho masek a je stále těžší ji v přesycené mediální krajině rozpoznat. To vše prostřednictvím fikčních filmů, dokumentů i přednášek povolaných hostů. Takže si v kalendáři zaškrtněte data 23. až 28. dubna a pojďte spolu s námi trénovat své kritické myšlení! #WatchAndKnow