AFO54: Slavnostní zakončení s vítězi i vědeckými pokusy

28. 4. 2019

Závěrečné ceremoniály festivalů mívají nejrůznější podoby, vždycky je ovšem potřeba vymyslet pro ně nějaký ten osvěžující prvek. Aby se nezvrhly v pouhý výčet oceněných a přehlídku poplácávání se po ramenou. Letošní 54. ročník Academia Film Olomouc ve velkém stylu uzavřel večer, kterým provázel britský vědec žijící v Česku Michael Londesborough. Vtipný to pán, který krom uvádění řečníků a vítězů na pódium nebo tematizace letošního Pravda vs. Mýtus konceptu stihl předvést i několik oživujících vsuvek v podobě vědeckých pokusů. Aneb popularizace vědy v přímém přenosu!

Úvod se nesl ve znamení letošního konceptu. Po Star Wars představovačce letošního moderátora následovalo Londesboroughovo řečnění (anglicky) i proměna pódia z červené stylizace do žluté. Poté moderátor (česky) pozval na pódium ředitele AFO Jakuba Ráliše a rektora Univerzity Palackého Jaroslava Millera. Předávací dril mohl začít. Jako trychtýřem se postupovalo od obecnějších cen ke konkrétním, začalo se Cenou institucí za významný přínos popularizaci vědy. Tu získal pořad Českého rozhlasu Toulky českou minulostí a jen tak potvrdil letošní výrazně historizující tón festivalu. Ve stejném duchu se pokračovalo i s Cenou za osobní přínos popularizaci vědy, se kterou pódium opustil historik Robin Lane Fox. „Nezajímám se o historii, protože někdy někdo něco udělal. Zajímám se o ni proto, že nás může naučit, jak žít dnes,“ zdůrazňoval při přebírání Fox důležitost studia naší minulosti.

Z 23 krátkých filmů si Cenu za nejlepší krátký populárně-vědecký film odnesl snímek Analogový astronaut. Tvůrci pak pobavili publikum video-poděkováním, ve kterém vystřihli cover známého songu Davida Bowieho v úpravě „Ground Control to Olomouc“. Jakému filmu odborná porota udělila Cenu v česko-slovenské soutěži? Nejlepším domácím dokumentem z jednadvaceti účastníků byl letos na AFO příběh družice Magion a jejích strůjců. Mezinárodní soutěž byla letos přecpaná k prasknutí (39 filmů), naštěstí se v její rámci udělují hned tři ocenění. Cenou studentské poroty obšťastnili zástupci jednotlivých fakult Univerzity Palackého film zamýšlející nad podstatou násilí páchaného lidmi Vor. Následovala Cena diváků, do značné míry alfa a omega každého festivalu. Naši milovaní návštěvníci zvolili za nejlepší film z letošního soutěžního programu dokument o genetickém inženýrství Lidská podstata. A porota? Tu nejvíc nadchl třetí dokument režisérky Catherine Gale jménem Potěšení z úspěchu. Režisérka přišla poděkovat se spícím miminkem v náručí a je to s podivem, ale v rámci možností se povedlo zachovat jej ve spánkovém režimu!

Vůbec poprvé se také udělovala AFO Spotlight cena pro nadějné mladé dokumentaristy. Krom ocenění a dobrého pocitu vítěz pojede na prestižní konferenci World Congress of Science and Factual Producers do Tokia. A kdo byl tím šťastlivcem? Loňský vítěz česko-slovenské soutěže Petr Salaba, který se letos na AFO účastnil Camp 4Science.

Nudil vás tento obligátní výčet cen? Věřte, že díky skvělému moderátorovi byl celý večer pravým opakem nějakého mechanického oceňování! Michael Londesborough byl nápaditý a prokázal důkladnou přípravu na ceremoniál velmi dobrou znalostí letošního konceptu. Takže se například ptal Googlu: „Co je to pravda?“  Vrcholem byly samozřejmě jeho pokusy, které předvedl hned tři a hezky jejich prostřednictvím celý večer strukturoval. „Tohle je můj vědecký buřtostroj,“ představil podivnou dlouhou trubici, pomocí které nám pak dokazoval, že zvuk skutečně tvoří vlnění. Jak? Mluvení / hučení / zpívání do trubice v závislosti na intenzitě různými způsoby roztančí plamínky, které na ní hoří! Následně nám pouze za pomoci oxidu uhličitého, petky a takřečeného „Michaelova roztoku“ ukázal, jak zatočit s globálním oteplováním. A pokud by snad někdo ještě pochyboval o tom, co Michael Londesborough dělá pro naši planetu, zavřel mu dotyčný ústa svým magickým hrnkem. V tom nechával doslova a do písmene zmizet veřejného nepřítele č. 1 – polystyrén. A můžeme to dokázat všichni, jak na konci demonstroval daný úkon již precizně ovládající ředitel AFO Jakub Ráliš.

Jak nicméně prohlásil během večera chemik Radek Zbořil: „To, co směřuje k vyvrcholení, by se nemělo protahovat.“ Po udělení hlavní ceny poroty tak nastalo klasické nostalgické loučení se s dalším krásným ročníkem Academia Film Olomouc. Ceny jsou rozdány, filmy dopromítány, festival opět ukázal pestrou paletu populárně-vědeckého dokumentu. Michael byl smutný, že AFO skončilo, ale jak trefně poznamenal: „55. AFO už je za dveřmi!“

Těšíme se na něj a na všechny diváky, kteří na něj opět zavítají!