Soutěžní program AFO 55 je venku a mnohým z vás jde možná při pohledu na počet filmů hlava kolem. Jak se v nich zorientovat, co vybrat? Témat je i letos v soutěži zastoupeno hojné množství a všichni si jistě najdete to své. Tento článek berte jako výchozí bod do tajů soutěže letošního AFO, jejichž představování jím zdaleka nekončí!
Nejrozsáhlejším programovým tělesem festivalu je jako vždy Mezinárodní soutěž, která letos čítá úctyhodných 43 filmů. Nebudou chybět dokumenty přírodopisné, ať už lokálně zaměřené či obecnější, vydáme se do minulosti i do vesmíru a diváci se dočkají i angažovaných, vědecky podložených pohledů na svět, ve kterém žijeme. Jedním z takových je i dánská esejistická mozaika Téměř člověk (Almost Human). Režisér Jeppe Rønde na své obhlídce nejzávažnějších témat, kterým lidské pokolení v současnosti čelí, využívá voice-over britského komika Stephena Frye i výpovědi vědců z nejrůznějších oborů. Výsledkem je audiovizuálně podmanivá a tematicky nesmírně bohatá podívaná zrozená pro plátna kin. To platí i pro Prastaré jeskyně (Ancient Caves) natočené v IMAX formátu. Dokument a dobrodružný film v jednom nás v pátrání po tajích zemského klimatu zavede do hlubin těch nejstarších jeskyní naší planety.
Aby těch audiovizuálně specifických projekcí nebylo málo, máme pro vás i snímek Kde jsi, když tu nejsi? (Are You There?), ve kterém holandská režisérka Maartje Nevejan přibližuje divákům vnímání lidí postižených epilepsií. Nezastavuje se ale u samotné nemoci, přesahuje ji až k otázkám lidské percepce obecně. Tradičněji pojatý dokument Bias se taktéž zabývá tím, jak funguje lidský mozek. Z vysoce zaangažované perspektivy samotné režisérky Robin Hauser se dozvídáme o síle nevědomých předsudků, které jsou v každém z nás zakořeněny mnohem hlouběji, než jsme si ochotni připustit. No a závažná témata je samozřejmě nutné občas proložit něčím odlehčeným, ovšem neméně zajímavým. Jako ideální se v tomto ohledu jeví Čaj, káva nebo čokoláda? (Tea, Coffee or Chocolate). Naše každodenní potěcha v podobě konzumace těchto teplých nápojů má svou bohatou historii, kterou tento dokument prozkoumává.
V Česko-slovenské soutěži letos najdete 15 zástupců domácího populárně-vědeckého filmu. Najdete v ní například diskutovanou novinku Barbory Chalupové a Víta Klusáka V síti. Formou experimentu realizovaný exkurz do světa „internetových predátorů“ je zasazen do odborného kontextu sexuologie, psychologie a práva, vznikal pod dohledem oborových expertů a dává spoustu podnětů k následným diskusím. Nové projekty na AFO přiveze i další zkušený tvůrce angažovaných dokumentů a televizní dramaturg Ivo Bystřičan. Kromě dvou nových epizod publicistického pořadu Nedej se! jde také o snímek Kovy řeší dějiny. V něm spojil síly s populárním youtuberem Karlem „Kovym“ Kovářem, aby si posvítili na současné metody výuky dějepisu na českých školách. Jak moc je na tom naše výuka dějin špatně a co můžeme dělat pro to, abychom situaci zlepšili?
Svého zástupce má v soutěži i populární dokumentární série Český žurnál, konkrétně jde o zbrusu novou epizodu Apoleny Rychlíkové Češi jsou výborní houbaři. Pod hravým názvem se skrývá neméně hravý, zároveň však i značně znepokojivý snímek. Mimozemský komentář v něm představuje Čechy jako mistry v malichernostech a hédonismu, kterým tyto aktivity nebezpečně zastiňují skutečné problémy naší planety. Jeden z formálně nejzajímavějších soutěžních příspěvků pak představuje snímek Johany Ožvold The Sound is Innocent. Specifická práce s kamerovým a mimo-kamerovým prostorem je zde pro autorku prostředkem k tematizaci dnes téměř neviditelné hranice mezi pouhým zvukem a hudbou.
Kdyby vám to stále bylo málo, máme pro vás ještě Soutěž krátkých filmů, ve které letos najdete 12 jedinečných miniatur na téma věda ze všech koutů světa. Pestré pásmo „kraťasů“ vždy vlije novou energii do žil, vybrat si budete moci ze tří tematických bloků se stopáží 35 minut. Oproti předchozím ročníkům tedy půjde o bloky kratší a s menším počtem filmů, které skutečně představují ty nejlepší ze současných populárně-vědeckých krátkých filmů. Autorsky originálně pojatých, vizuálně nápaditých a technicky precizních. Čeká vás například snímek Ideální místo (The Most Ideal Place) o španělské vesničce, ve které NASA postavila satelit pro komunikaci s Apollo 11. Polyfonatura: Hudba přírody (Polyfonatura) nabízí příběh inovativního hudebního skladatele, který „loví“ zvuky v přírodě, americký animovaný kraťas Vše, čím jsme (All we are) zase tematizuje potenciál i nebezpečí technologie CRISPR pro genetické modifikace. Tyto filmy jsou jen špičkou ledovce, všechna tři pásma jsou naplněna unikátními příklady moderních vědeckých filmů z celého světa.
Zmíněné filmy jsou samozřejmě jen kapkou v našem letošním soutěžním moři. Sledujte naše sociální sítě a seznamte se postupně i s dalšími skvělými dokumenty, na které se na přelomu dubna a května můžete těšit! #WatchAndKnow
Autor: Tomáš Poštulka
Sledujte náš web a sociální sítě s programovými tipy, abyste nepromeškali nic z klimaxu, kterým není nic menšího než AFO 60!
Umělecké centrum
Univerzity Palackého
Academia Film Olomouc
Univerzitní 225/3
779 00 Olomouc
afo@afo.cz
Copyright © AFO 2000-2024 | web rostanetek.cz | admin