Jedním ze základních pilířů vědy je schopnost klást si otázky. Současná globální krize životního prostředí motivuje každého z nás – festivaly nevyjímaje – přehodnotit zažité normy a způsoby, jakými jsme fungovali doposud. Uvědomujeme si nejen velkou odpovědnost, ale i potenciál, který je s organizací velkých eventů spojen. V průběhu přípravy i samotného festivalu tak pracujeme na tom, abychom nejen eliminovali možné negativní dopady akce, ale také iniciovali pozitivní změnu zaručující lepší budoucnost planety i jejích obyvatel.
Jak soutěžní, tak nesoutěžní program festivalu každoročně akcentuje témata související se současnými environmentálními výzvami i možnostmi, jak jim čelit. Filmy, přednášky, workshopy i procházky každoročně přináší podněty z blízkých i dalekých krajin. Programem se snažíme vytvořit prostor pro objevování nových cest i celospolečenskou diskuzi o zažitých normalitách. Festival při výběru filmařů a členů poroty dbá na genderovou vyváženost a akcentuje potřebu intersekcionálního přístupu, který zohledňuje otázky dekolonizace a globálních nerovností.
Ekologická udržitelnost jde ruku v ruce s tou sociální. Věříme, že věda by měla být dostupná pro všechny a může poskytnout potřebné komunikační mosty napříč generacemi i sociálními skupinami. Zpřístupnění festivalu co nejširšímu publiku je možné díky festivalové akreditaci, která je pro návštěvníky festivalu zdarma.
Dlouhodobě si uvědomujeme, jakou roli může festival hrát v rámci lokální komunity, města Olomouce a jeho širokého okolí. Tak jako v minulých letech se AFO snaží fungovat jako platforma a podium pro místní iniciativy a aktéry, kteří se zasazují o rozvoj a ochranu území a světa, jehož jsme součástí. Mezi hosty festivalu tak v minulosti nebyli pouze vědci a výzkumníci Univerzity Palackého, s níž AFO úzce spolupracuje, ale také zástupci místního ekozemědělství či environmentálních neziskovek.
Ročníkový festivalový merchandise se vyrábí v limitovaném množství z upcyklovaných starých materiálů, které byly v minulosti využívány ke zpracování vizuální identity festivalu (bannery, fotostěna, výzdoba festivalového centra). Na výrobě spolupracujeme již několik ročníků s lokálními českými firmami a návrháři, jako je olomoucká KattyPop. Tímto způsobem eliminujeme vznik odpadu a usilujeme o cirkularitu provozu festivalu.
Dále vyrábíme i nadročníkový merchandise s nejvyšší kvalitou biotextilu GOTS certifikace. Užitý design a prvky jsou speciálně vytvořeny tak, aby se mohly používat napříč následujícími ročníky. Obecně se tedy snažíme o výrobu udržitelné módní kolekce, která svou nadčasovostí a zpracováním zaručuje dlouhodobé využití a radost.
Každý rok omezujeme množství tiskovin, které festival vyprodukuje. Veškerý program i potřebné informace se snažíme předávat primárně digitální formou, ať už skrze naše sociální sítě, či webové stránky. Také jsme nahradili papírové hlasování v divácké soutěži hlasováním elektronickým. Nově jsme dále spojili festivalový katalog a brožuru v jeden produkt – programový katalog, který bude symbolicky zpoplatněn a také tištěn jen v nejnutnějším počtu, a nestane se tak, že ho návštěvník po jednom použití zahodí. Akreditace mohou návštěvníci festivalu využít opakovaně napříč ročníky, čímž redukujeme zbytečnou produkci i odpad spojený s jejich výrobou.
Šetrnost vůči planetě začíná již při samotné cestě na festival. Díky pečlivému plánování, které festivalu předchází, se nám dlouhodobě daří eliminovat jízdy autem na delší vzdálenosti a redukovat počet produkčních jízd. Nezanedbatelnou proměnou je i doprava hostů, kteří se do Olomouce vydávají a které podporujeme v „zelenějších“ formách cestování, tedy vlaky či autobusy. K tomu nám dopomáhá partnerství s ČD v rámci České republiky, v lokálním kontextu také s olomouckými taxi službami, univerzitní dopravou či společností Tesla a jejich elektromobily.
Pro dopravu po Olomouci využíváme spolupráce se sdílenými koly Nextbike, která návštěvníkům během festivalu zajišťuje po uplatnění speciálního kódu prvních 15 minut zdarma.
Catering, který zahrnuje festivalové rauty a občerstvení, stejně jako catering pro štáb, je složen výhradně z vegetariánské a veganské stravy. Každý rok navazujeme spolupráci s místními dodavateli a firmami, které pak festivalu dodávají lokální suroviny, od čerstvé zeleniny na štábní catering a rauty po festivalovou kávu, pivo, víno a gin. Touto cestou festival snižuje emise spojené s produkcí a dopravou potravin a zároveň podporuje lokální ekonomiku. V neposlední řadě skrz plánování cateringu dlouho dopředu předcházíme riziku potravinového odpadu. Když přece jenom nějaké zbytky vyprodukujeme, putují na nedalekou farmu pro místní zvířata.
Produkci odpadu se primárně snažíme předcházet. V rámci přípravy festivalu vždy hledáme možnosti, jak si potřebné věci vypůjčit raději než zakoupit, v případě, že taková příležitost není, tak vždy vyhledáváme možnosti, které omezí risk vzniku odpadu. Na všech festivalových místech jsou zároveň přítomny třídicí koše a během večerních programů jsou po ruce i vratné kelímky.
Festival se tématu udržitelnosti, přírody a životního prostředí věnuje kontinuálně již déle než deset let. V roce 2021 se však festival rozhodl jít cestou koncepčního plánování a za tímto účelem vytvořil pozici konzultantky environmentální strategie. Tu v současnosti zastává Anna Tabášková, která vypomáhá s celkovou koncepcí festivalové udržitelnosti a v případě dilemat nevyhnutelně spojených s festivalovou produkcí s ohledem na přírodu funguje jako jeho poradní orgán.
Nechceme předstírat, že děláme vše správně a že všechny otázky udržitelnosti jsou nám jasné, a barvit věci na zeleno. Udržitelnost festivalu je oblast, ve které se často nesetkáme s jednoznačně správnou odpovědí, a perfektně udržitelný festival v tomto smyslu neexistuje. Dva aspekty festivalové produkce, které vnímáme v tomto světle, jsou především energie potřebné k provozu filmového festivalu a možnosti měření ekologických, ekonomických i sociálních dopadů festivalu. I za účelem nasbírání tipů, zkušeností a know-how v současnosti pracujeme na hlubším provázání a spolupráci s dalšími environmentálně smýšlejícími festivaly.
V mnoha se to lépe táhne! Jsme rádi za každého, kdo se rozhodne přidat se k našemu úsilí dělat festival a jeho dopad co „nejzelenější“. A možností je spousta:
Doprava návštěvníků na festival je nezanedbatelným faktorem, který ovlivňuje jeho celkový dopad na životní prostředí. Proto, máte-li tu možnost, vydejte se k nám třeba vlakem, autobusem, využijte blablacar či se domluvte na spolujízdě ve facebookové skupině.
V širším smyslu doufáme, že AFO kromě jednotlivých projevů udržitelného chování inspiruje i kolektivní změnu. Že zaseje semínko zvědavosti a odvahy ptát se na otázky, které určují budoucnost naší planety. Chcete-li se přidat k naší snaze o „zelenější“ budoucnost, nenechte příběhy, otázky a témata, se kterými se během festivalu setkáte za dveřmi filmových sálů a sdílejte je dál. I povídání s kamarádkou, kolegou či rodinou nad kávou může způsobit nezanedbatelnou změnu! 🙂 K tomuto tématu doporučujeme TED Talk Dr. Ayany Elizabeth Johnson.
Zajímá nás Váš názor! Napadá Vás, co bychom v oblasti udržitelnosti mohli na AFO zlepšit, posunout se vpřed? Chcete s námi spolupracovat na zelenější budoucnosti festivalu? Za každý podnět budeme vděční na tabaskova@afo.cz
Sledujte náš web a sociální sítě s programovými tipy, abyste nepromeškali nic z klimaxu, kterým není nic menšího než AFO 60!
Umělecké centrum
Univerzity Palackého
Academia Film Olomouc
Univerzitní 225/3
779 00 Olomouc
afo@afo.cz
Copyright © AFO 2000-2024 | web rostanetek.cz | admin