V Olomouci ožije Golem z roku 1920. Uvidí ho návštěvníci festivalů AFO a Dvořákova Olomouc

24. 4. 2019

Film, který vešel do dějin kinematografie a originální živá hudba v podání symfonického orchestru. Festival Academia Film Olomouc a Moravská filharmonie Olomouc společně uvedou program Nová hudba pro Golema. Stane se tak 27. dubna v olomoucké Redutě.

Film, který vešel do dějin kinematografie a originální živá hudba v podání symfonického orchestru. Festival Academia Film Olomouc a Moravská filharmonie Olomouc společně uvedou program Nová hudba pro Golema. Stane se tak 27. dubna v olomoucké Redutě.

„Jedná se o ojedinělý projekt, který spojí příznivce kinematografie a orchestrální hudby. Film Jak Golem na svět přišel z roku 1920 doprovodí náš orchestr. Podobné projekty už jsme realizovali i v minulosti, ale tentokrát jsme poprvé zavítali do žánru na pomezí fantasy a hororu. Hudbu napsal speciálně k tomuto účelu americký skladatel Robert Israel. V této podobě se tedy jedná o světovou premiéru,“ říká ředitel Moravské filharmonie Olomouc Jonáš Harman.

Film režiséra Paula Wegenera byl natočen podle legendy z 16. století. Vypráví příběh rabbiho Löwa, který vytvořil Golema, aby ochránil svůj lid před císařským pronásledováním, a popisuje, jak Golem nakonec téměř zničil židovskou komunitu ve staré Praze. Snímek je považován za jedno z největších klasických děl německé expresionistické kinematografie 20. let. Po dlouhou dobu byl k dispozici pouze v nekvalitních zahraničních kopiích, ale v roce 2018 přišlo do Nadace Friedricha Wilhelma Murnaua v německém Wiesbadenu oznámení, že byl v jednom významném evropském archivu nalezen originální 35mm negativ německé verze. Tento negativ byl zrestaurován a právě tuto výslednou podobu uvidí návštěvníci Academia Film Olomouc.

Robert Israel k filmu vytvořil hudbu ve stylu 20. let. Kromě jeho autorských skladeb je k dokreslení atmosféry tohoto spletitého díla použit i dobový hudební materiál. Robert Israel působí jako sólista a orchestrální dirigent po celých Spojených státech, v Japonsku, Jižní Americe a Evropě. Má za sebou vystoupení na filmových festivalech v řadě evropských zemí. Kromě toho také přednáší o hudbě a kinematografii po celém světě. „Kromě živých vystoupení lze Maestra a jeho orchestr slyšet na nahrávkách filmové hudby pro snímky společností Warner Bros. Home Video, Sony Pictures Entertainment, Walt Disney Studios a mnohé další přední filmové společnosti,“ doplňuje Harman.

Golem zamíří nejen do Reduty, ale i do Kina Metropol

Projekt Nová hudba pro Golema je společným dílem pořadatelů festivalu Academia Film Olomouc a Moravské filharmonie Olomouc. Kromě již zmíněné premiéry v Redutě v rámci mezinárodního festivalu populárně-vědeckých filmů AFO se Nová hudba pro Golema představí také na festivalu Dvořákova Olomouc, jehož pořadatelé promítnou snímek za doprovodu živé hudby v kině Metropol 17. května.

Osmnáctý ročník mezinárodního hudebního festivalu Dvořákova Olomouc 2019 se uskuteční od 16. do 24. května. V průběhu devíti dnů nabídne tato hudební přehlídka celkem sedm koncertů na sedmi různých místech v Olomouci. Kromě Nové hudby pro Golema se návštěvníci mohou těšit na monumentální třetí Mahlerovu symfonii v podání Janáčkovy filharmonie Ostrava, českoamerický jazzový večer či špičkový komorní soubor Acelga Quintett, oceněný na prestižní německé soutěži ARD. „Letošní ročník festivalu nabídne sedm hudebních produkcí, přičemž tři z nich se budou konat v olomouckých kostelích, a to zejména z důvodu zvolené dramaturgie a záměru celkového vyznění provedených děl,“ vysvětluje dramaturgyně festivalu Ivana Kalina Tabak. Na hlavní programovou linii festivalu naváže vystoupení jednoho z nejlepších maďarských instrumentálních ansámblů, Lisztova komorního orchestru, který v rámci svého turné po České republice zavítá 13. června také do Olomouce.

Autor: Radek Babička