Young American: Výstava fotografií Marie Tomanové na #AFO54 představí mnoho tváří newyorkského mládí.

14. 4. 2019

Jaká je krása americké mládeže? Individuální, rozmanitá, bez stereotypů. Přijďte ji objevit skrze optiku Mariiných fotografií a můžete spolu s námi pokřtít i knihu Young American. Výstava a křest je součástí doprovodného programu AFO54.

Výstava Young American bude v přízemí Uměleckého centra Konvikt od 23. dubna do 10. května. Vernisáž a křest knihy proběhne ve čtvrtek 25. dubna od 18:00.

Marie Tomanová vyrostla a studovala v Česku. V současnosti však žije a tvoří v New Yorku. Od malby se přesunula k fotografii, která jí pomohla dosáhnout touhy po realistickém zachycení figur. Ve své tvorbě se zaměřuje na otázky odcizení, identity, začlenění, genderu a sexuality, a to jak prostřednictvím fotografie, tak i videa. Tato témata silně rezonují i v souboru portrétů Young American, které budou mít na AFO svou českou premiéru.

New York je pro mnoho mladých Američanů magnetem. Proč tak láká? „Protože tam můžou být, kdo chtějí být. Protože tam můžou být v subkulturách, které jsou jim prostě blízké,“ říká Marie.  Mění se vnímání rasy, genderu i sociálních vrstev, důraz se přesouvá na jedinečnost každého, na individualitu. Americká mládež je otevřená a bojuje za svobodu sebevyjádření. Soubor portrétů tak nabízí intimitu a zároveň sílu a odhodlání být sám sebou. Intenzivní, upřené pohledy, které nám tváře z fotografií opětují, nechávají nahlédnout do kultury, která mění vnímání hranic identity a její exprese, nabízí absolutní svobodu v prozkoumávání sebe sama bez sociálních konstruktů.

Fotograf Ryan McGinley ve svém úvodu ke knize Young American, která bude mít během AFO křest, napsal: „Díváme se na budoucnost bez genderových protipólů a zastaralých definic krásy. Mariin svět ukazuje lidi takové, jací jsou. Přál bych si, aby veškerá americká mládež vypadala tak, jak ji ukazuje Marie na svých fotografiích z newyorského Downtownu – rozmanitá a všezahrnující.“ Přijďte zjistit, jak moc je odlišná americká mládež od té české.