AFO 58 zná své vítěze, které populárně-vědecké dokumenty jsou ty nejlepší?

29. 4. 2023

Mezinárodní soutěž, Česko-slovenská soutěž, Soutěž krátkých filmů, cena diváků s podporou České televize. A k tomu cena studentské poroty. Všechny tyto kategorie již znají své vítěze na 58. ročníku festivalu Academia Film Olomouc. Které filmy podle našich porot a publika vládnou současné popularizaci vědy?

Porota Mezinárodní soutěže vyzdvihla dva filmy, které se v letošním silném výběru nacházely. Zvláštní uznání si pro sebe uzmul dokumentární klenot Všechno živé. První film v historii, který vyhrál hlavní dokumentární soutěže na Sundance i v Cannes, si tak do široké palety získaných ocenění může připsat další. Porota jednak ocenila „mezidruhovou“ rovinu filmu, která klade důraz na koexistenci lidí a zvířat a také intimní a něžný přístup, který režisér Shaunak Sen zaujímá ke svým protagonistům. Hlavní cena Mezinárodní soutěže ovšem putuje za dokumentem Konstanta. Středometrážní filmová esej si klade otázky o podstatě lidské touhy změřit svět a všechny jeho aspekty a dává ji do souvislosti s politickou mocí a touhou ovládat a podmaňovat si. Právě tento tematický aspekt, který dokument artikuluje, porotu ohromil nejvíc. Společně s inovativním vizuálním zpracováním, kterým snímek své publikum neustále překvapuje.

Česko-slovenská soutěž zná letos také dva oceněné filmy. Zvláštním uznáním porota ověnčila dokument Lidi. Kateř Tureček dle poroty ve svém díle zkoumá diverzitu, konfrontuje heteronormativitu a možňuje nahlédnout do mysli a srdce osob, jež nepatří mezi tzv. cis-gender. Hlavní cenu si odnesly Neviditelné krajiny režiséra Ivo Bystřičana. „Porota ocenila čistý filmový jazyk a minimalistický přístup, který dává vyniknout základnímu sdělení: Planetě, na které žijeme, bychom měli naslouchat pozorněji,“ říká porota česko-slovenské soutěže ve svém vyjádření. V souladu s tímto tvrzením je dokument po vizuální a především zvukové stránce jedinečným a inovativním počinem nejen v rybníčku české dokumentární scény.

A co se krátkých filmů týče? Tam se vítězství dočkal snímek Haulout. Vtahující vyprávění na ploše 25 minut podrobuje pozorování terénního pracovníka Maxima Čakileva. Ten zkoumá, jakým způsobem se na migraci mrožů projevují známky klimatické změny. Dle poroty „není jen mistrným a pohlcujícím kinematografickým zážitkem, ale ke zkoumanému tématu přistupuje s opatrností a odhaluje příběh, který je zároveň krásný i brutální.“ Mimořádně nabitou krátkou soutěž tedy letos vyhrál snímek, který si vysloužil také nominaci na Oscara za nejlepší krátkometrážní dokument.

Následuje Cena diváků s podporou České televize. Naši návštěvníci zvolili za nejlepší film z letošního soutěžního programu dokument Erupce lásky o vulkanolozích Katie a Mauritzi Krafftových. Mimořádný vztah manželů měl stejně explozivní konec jako průběh. Zanechali za sebou však jedny z nejúžasnějších záběrů vůbec. Na pozadí lyrické síly přírody se odehrává příběh prehistorického vzniku, zániku a dvou neohrožených badatelů odvažujících se vydat do neznáma, motivovaných vlastní láskou.

A aby těch oceněných nebylo málo, studentská porota udělila svou cenu dokumentu Stezka pumy. Příběh plný emocí vypráví o ohrožené existenci šelmy zvané puma floridská. Porota složená ze studentstva Univerzity Palackého ocenila vhled do přirozeného prostředí divoké zvěře, který je za normálních okolností lidskému oku skrytý. „Za tvorbou filmu stojí obrovská práce, která na první pohled není vidět. Jedná se o kariéru a celoživotní dílo desítek lidí, kteří se vší silou snaží ochránit pomalu hynoucí šelmu před možným kompletním vyhynutím,“ píše porota ve svém vyjádření.

Tyto dokumenty si z 58. ročníku AFO odnášejí vavříny. Stihli jste je všechny?