Soutěžní sekce tvoří na filmových festivalech zpravidla tu nejrozmanitější, nejaktuálnější a nejpopulárnější nabídku filmů v celém programu. Nejinak tomu bude na 57. ročníku AFO. Třicítka jedinečných populárně-vědeckých dokumentů pokrývá obrovské množství témat, která rezonují (nejen) světem vědy. Představme si alespoň některé z nich!
Letošní AFO se ponese především v duchu nadšení z návratu do kin. Jak lépe jej oslavit, než navštěvováním filmů, které těmto plátnům vyloženě sluší? Jedním z takových je například zahajovací film prestižního dánského festivalu CPH:DOX s českým názvem Do hlubin ledu. Grónsko nám taje před očima a trojice glaciologů se spolu s režisérem filmu spouští do obrovských děr v ledu, aby našla znepokojivé odpovědi o budoucnosti zemského klimatu. Pestrost soutěžního výběru lze v kontrastu s tímto filmem demonstrovat příkladem dokumentu Oeconomia. Od zákrut v ledu se dostáváme k finančnímu světu a otázce, jak se „tvoří“ peníze. Režisérka Carmen Losmann v ekonomickém centru německa Frankfurtu zpovídá bankéře a ekonomy a svými na první pohled naivními otázkami je dostává do značně nekomfortních situací.
Chybět nebude ani novinka od našeho oblíbence Wernera Herzoga. Snímek s půvabným názvem Ohnivé koule: Návštěvníci z temných světů je odyseou za stopami, které na naší planetě zanechaly meteority. Fascinujícím tématem jako vždy provází sám Herzog svým nezaměnitelným hlasovým doprovodem. Pokud vás ovšem děsí nekonečnost vesmíru nad námi a raději byste jiný typ věčnosti, zkuste dokument Dočkat se věčnosti. Dokumentarista Stephen Bergmann zde artikuluje možnosti, které lidstvo zkoumá v otázce věčného života. Jak si chceme v budoucnu prodloužit život, oddálit či zcela eliminovat smrt? A chceme vůbec něco takového dokázat? Věčné téma filozofů, lékařů i hospodských hovorů na ploše celovečerního dokumentu.
Jedním z konceptuálně nejpůvabnějších snímků soutěžního programu je jistě experimentální sci-fi dokument Houba mluví. Koncept, který lze pracovně nazvat „mushroomsplaining“ obnáší cestu do nitra komplexního světa hub. Fascinující organismus s nevídanou schopností adaptovat se nahlížíme v tomto filmu mnoha optikami, především ale optikou hub samotných v jejich hravém voice-overu. V neposlední řadě je pak nutno zmínit nový dokument inovativního režiséra Thea Anthonyho Všechno vidět, všude. Komplexní dokumentární esej si bere na paškál téma „gaze“ – moci a zrádnosti pohledu snad ve všech aspektech našich životů. Audiovizuálně strhující, myšlenkově podnětné dílo získalo na festivalu v Sundance zvláštní cenu poroty za experiment v oblasti non-fikce.
A zmíněné filmy jsou jen kapkami v moři! Čekají vás tuny dalších témat – tání permafrostu na Sibiři (Pleistocenní park a Holgut), umělé tvorby počasí (Jak zničit mrak), smutnou historii ptactva Severní Ameriky (Ptáci Ameriky), půvabné wild-life dokumenty (mj. Rosomáma: Drsňačka mezi rosomáky), ale například také dokument o tom, co s lidstvem dělá přemíra sezení (Sedavci).
Tak schválně, kolik toho během letošního AFO zvládnete nakoukat, abyste mohli porovnat své preference s naší porotou? Máte na to krásných šest festivalových dní, od 26. dubna do 1. května!
Sledujte náš web a sociální sítě s programovými tipy, abyste nepromeškali nic z klimaxu, kterým není nic menšího než AFO 60!
Umělecké centrum
Univerzity Palackého
Academia Film Olomouc
Univerzitní 225/3
779 00 Olomouc
afo@afo.cz
Copyright © AFO 2000-2024 | web rostanetek.cz | admin