Český režisér
Tomáš Kratochvíl se narodil v roce 1983 a vyrůstal v malé vesnici na Vysočině. Vystudoval Fakultu humanitních studií na Univerzitě Karlově a rok strávil na katedře střihu na FAMU.
Jako režisér se podílel na celovečerním filmu Hives (2012), který vznikl ve spolupráci pěti evropských filmových škol a byl uveden mimo jiné na filmovém festivalu v San Sebastiánu.
Jako dokumentarista na sebe upozornil filmem Gadžo (2014), originálním filmovým deníkem o půlročním pobytu mezi Romy ve vyloučené lokalitě v Předlicích. Jeho celovečerní snímek Češi proti Čechům (2015), volné pokračování, získal zvláštní uznání poroty na MFDF v Jihlavě a zvítězil na evropském romském filmovém festivalu AKE DIKHEA? v Berlíně.
Dokument Azylové domy (2015) se zabývá sociálními a rasovými otázkami i legislativními procesy. Film Uprchlíci (2016) zachycuje situaci na turecké hranici s Islámským státem a pašerácký byznys na tureckém pobřeží. Autor se sám vydával za uprchlíka a pomocí skryté kamery dokumentoval složitá vyjednávání s pašeráky i cestu přes moře na gumovém člunu.
Dokument Spolužáci (2017) zkoumá rozdělení české společnosti prostřednictvím autorových rozhovorů s jeho bývalými spolužáky z venkovské základní školy. V roce 2022 dokončil časosběrný celovečerní dokument o rodině českých Romů ve Velké Británii s názvem Pongo Calling (2022), který měl světovou premiéru na festivalu v Sheffieldu a získal řadu ocenění v Evropě i v Česku.
Jeho osmidílný televizní seriál o experimentální archeologii Mistři starých řemesel (2022) měl premiéru na festivalu AFO v Olomouci. Tomáš Kratochvíl pravidelně přispívá krátkými filmy s environmentální, sociální a historickou tematikou do několika cyklů České televize.
V současnosti dokončuje koprodukční dokument o expedici Monoxylon – rekonstrukci plavby prvních zemědělců přes Egejské moře v době raného neolitu. Zároveň připravuje rozsáhlý environmentální filmový projekt ve své rodné vesnici. Tématem je proměna krajiny s pomocí místní komunity a odborníků, a projekt nese název Mám půdu, ale vím hovno.
Sledujte náš web a sociální sítě s programovými tipy, abyste nepromeškali nic z klimaxu, kterým není nic menšího než AFO 60!
Umělecké centrum
Univerzity Palackého
Academia Film Olomouc
Univerzitní 225/3
779 00 Olomouc
afo@afo.cz
Copyright © AFO 2000-2025 | web rostanetek.cz | admin