Po dvou letech budeme opět offline, hlavním tématem je Naděje

16. 2. 2022

Festival Academia Film Olomouc zažil svůj poslední ročník v tradiční podobě na jaře 2019. Letos se ale vrátí v plné parádě a od 26. dubna do 1. května se Olomouc opět naplní špičkovými vědeckými dokumenty, skvělými hosty, přednáškami a bohatým doprovodným programem v čele s hudbou a programem pro děti. AFO tak přináší naději na lepší zítřky po těžkých pandemických dobách. A právě Naděje je hlavním tématem 57. ročníku festivalu.

„Naděje je přesvědčení, že lidé mohou jednat tak, aby se věci nějakým způsobem zlepšily. Toto přesvědčení je univerzální motivací nejen celého světa vědy, ale je důležité pro budoucnost lidstva a současné civilizace obecně,“ říká k tématu hlavní dramaturg festivalu Ondřej Kazík. „Chceme široké veřejnosti prezentovat vědu, výzkum a technologie jako fascinující a nesmírně důležité obory lidské činnosti a pevné součásti naší kultury a společnosti. A zároveň u toho neztrácet lehkost, vtip a nadhled,“ definuje poté hlavní úkol festivalu coby platformy pro popularizaci vědy skrze dokumentární film.

Naděje je zastřešujícím tématem letošního AFO, které pod sebou sdružuje hned několik tematických sekcí. Vrací se téma Adaptace, které se s festivalem pojí už od prvního pandemického ročníku 2020. Dramaturgové dále přicházejí se sekcemi Zóna, Na zdraví, Talent ve vědě nebo Věda v popkultuře. Chybět samozřejmě nebudou ani soutěžní sekce, kde se budou prezentovat ty nejnovější populárně-vědecké dokumenty. „Naší motivací je přilákat publikum zpět do kinosálů, projekce jsou na AFO neodmyslitelně spojeny s odbornými úvody a následnými diskuzemi o vědeckých tématech, kladením otázek a kolektivním hledání odpovědí,“ doplnil Ondřej Kazík.

S hlavním tématem si samozřejmě hraje také vizuální identita 57. ročníku. Té dominuje žlutá náplast s nápisem „NADĚJE“, která přelepuje druhou část nepříliš povzbudivého slova „HOPELESS“. „Téma letošního ročníku AFO je naděje. Pro mě osobně je to naděje, že se nám podaří sjednotit rozdělenou společnost, vyřešit environmentální problémy, překonat nadcházející ekonomické výzvy nebo například zhojit svoje osobní vnitřní šrámy. V neposlední řadě je to naděje, že se po více než dvou letech AFO vrátí zase v plné síle. Na našem plakátu najdete několik symbolických náplastí, které z něj můžete odlepit a ‚zahojit‘ s nimi to, co uznáte za vhodné,“ vysvětlil grafické zpracování námětu Radim Měsíc. Z temnoty prosvítající světlo je nadějí, ke které se tak můžeme upínat i ve vizuálu letošního AFO.

AFO se vrací na obvyklá místa, se kterými si jej diváci spojují – Konvikt, kino Metropol, Vlastivědné muzeum a další. Vraťte se na tato místa s námi a vychutnejte si od 26. dubna do 1. května naději, že filmové festivaly se mohou opět vrátit ke své dřívější, fyzické podobě!