Programové tipy #1: Co nepromeškat první den festivalu?

25. 4. 2022

Academia Film Olomouc začíná už zítra a hned první den festivalu je až po okraj naplněný programovými bloky, které by byla škoda minout. Jeden modelový den na festivalu najdete v tomto článku, připravili jsme si pro vás line-up highlightů i nenápadnějších titulů, které by jinak mohly proklouznout mezi prsty!

Začínáme zostra již v 11:00, kde bude ve Filmovém sále k vidění snímek z Mezinárodní soutěže Jak zkrotit covid. Dozvíte se v něm, jakým způsobem se bojovalo proti pandemii v Austrálii a na diskuzi, která bude následovat po projekci, by se měla online připojit také režisérka filmu Sonya Pemberton. Ve Filmovém sále poté můžete rovnou zůstat na projekci od 13:00. Po Mezinárodní soutěži totiž bude následovat zástupce ze soutěže Česko-slovenské jménem Lovci mikrobů, který je sondou do historie i současnosti boje proti virům. Režisérka Bára Kopecká bude na pofilmové diskuzi přítomná osobně.

Na „virologický double-feature“ ve Filmovém sále můžete navázat v 16:00 projekcí epického dokumentárního filmu Do hlubin ledu v kinu Metropol. Jeden z highlightů Mezinárodní soutěže a zahajovací film prestižního festivalu CPH:DOX v Kodani vypráví o glaciolozích/dobrodruzích, kteří zkoumají obrovské díry v ledu. Ty vznikají kvůli rozmrzající a následně proudící vodě a vědci se obávají, jaké důsledky to bude mít pro životní prostředí. Vizuálně ohromující film dokazuje, že dokumentární filmy mohou být na velkých plátnech mimořádným zážitkem. A čím následně navázat? Co třeba světovou premiérou středometrážního dokumentu Sedavci americké režisérky E. J. Rosen? Další film z Mezinárodní soutěže se bude v Divadelním sále od 18:00 promítat vůbec poprvé a dokument o tom, co s lidmi dělá přemíra sezení, doprovodí svou přítomností samotná režisérka!

No a co by to bylo za úvodní den festivalu, kdybychom opomněli slavnostní zahájení? To nastane od 19:00 v Metropolu a filmem, na který bude upřena pozornost, se stal Tajemný Pacifik 3D. Jedinečným způsobem je zde zkoumán rozmanitý podmořský život, jedno z nejkrásnějších a nejtajemnějších míst na naší planetě. Zároveň má film aktivizující funkci – definuje problémy, kterým oceány čelí. Pokud tedy nechceme o nedotčené podmořské krásy přijít, je třeba za ně bojovat.

A existuje lepší způsob, jak uzavřít první den Academia Film Olomouc, než filmem od legendy z největších, Wernera Herzoga? Ve Vlastivědném muzeu promítáme od 21:00 jeho poslední dokumentární počin Ohnivé koule: Návštěvníci z temných světů. Snímek se vydává po stopách vlivu asteroidů, které v průběhu dějin zanechaly stopy na podobě naší planety. Snímek uvede producentka snímku Jessica Harrop.

Takto může vypadat váš první den na AFO. A nebo samozřejmě také úplně jinak! Programových bloků je mnohem víc, tohle je jen malá ochutnávka toho, co festival při svém návratu do kin nabízí. Tak se nechte touto vědeckou audiovizuální náloží jak se patří pohltit!

KOMPLETNÍ ZÍTŘEJŠÍ PROGRAM ZDE