Programové tipy #2: AFO pokračuje druhým dnem, na co se zaměřit?

26. 4. 2022

První den Academia Film Olomouc máme úspěšně za sebou, dalších pět dní je ještě před námi! Jak by mohl vypadat váš druhý festivalový den? Nechte se inspirovat v následujícím článku!

Včera jsme doporučovali samé exkluzivní audiovizuální zážitky, pojďme tedy středeční program odstartovat přednáškou! V rámci sekce Adaptace bude od 11:30 v Kapli Božího Těla klimatoložka a meteoroložka České televize Taťána Míková v přednášce Naše klima povídat o tom, jaké změny v českém podnebí můžeme v budoucnu očekávat. Od 14:00 pak na přednášku můžete navázat ve Filmovém sále půvabnou miniaturou Když hvězdy hasnou. Snímek je součástí Soutěže krátkých filmů, je mu však věnován také speciální programový blok. Z jednoduchého důvodu, jeho režisér Peter Galison, filozof vědy, je na festivalu přítomen a diváci tak budou mít příležitost zahrnout jej zvídavými dotazy. Tematika černých děr zachycená na ploše 13 minut jedinečnou animací si ostatně záplavu otázek zaslouží.

Po vydatném předkrmu v podobě krátkého filmu si pak bez problémů stihnete dopřát celovečerní hlavní chod z Mezinárodní soutěže. Snímek Jak zničit mrak začíná v 15:00 ve Vlastivědném muzeu a sleduje finskou vědkyni Hannele Korhonen při její snaze ovládnout počasí a tvořit mraky. Dokument si klade otázku po etice jejího počínání a zvolená observační metoda nechává diváky utvořit si vlastní názor. A aby toho ze soutěže nebylo málo a měli jste mezi sebou co porovnávat, můžete hned v 16:30 navázat v kině Metropol dalším soutěžním filmem Uhlík: neautorizovaný životopis. Médii propíraný a negativně popotahovaný plyn se zde stává protagonistou a na pofilmovou besedu se online připojí jeden z režisérů filmu Niobe Thompson.

Stihli jste odpoledne projekci krátkého filmu Petera Galisona, líbil se vám a chcete víc? Můžeme nabídnout celovečerní přídavek v podobě jeho předchozího filmu Černé díry: Horizont poznání! Snímek o výzkumném týmu okolo Stephena Hawkinga a příběhu prvních fotografií černých děr hrajeme od 19:00 v Metropolu. A pokud chcete den završit stylově, není lepší volby než se stavit ve 21:00 do Divadelního sálu. Tam naleznete jeden ze dvou programových bloků v rámci exkluzivní sekce Archivní horečka, která vznikla díky spolupráci s Národním filmovým archivem. Pásmo krátkých filmů s názvem Čarodějné kuchyně našich inženýrů sestává z pěti popularizačních vědeckých filmů, které vznikly mezi lety 1946 a 1960.

To vše a mnohem víc nabídne druhý den festivalu Academia Film Olomouc!

KOMPLETNÍ ZÍTŘEJŠÍ PROGRAM ZDE