Programové tipy #3: Polovina festivalu je tady a příval skvělého programu nekončí

27. 4. 2022

Academia Film Olomouc běží jako na drátkách a člověk by si snad ani neuvědomil, že jsme se dostali přesně do jeho poloviny. Kdo by to při té záplavě jedinečných filmů, přednášek a doprovodného programu zaznamenal? Pojďte si užít třetí den festivalu i s našimi programovými tipy!

A začít můžete hezky zostra v kině Metropol. Od 11:00 začíná projekce snímku Pleistocenní park, který vypráví o svérázném vědci Sergeji Zimovovi. Ten má plán na zastavení potenciální katastrofy, která se blíží s rozmrzáním permafrostu – stačí přeci obnovit ekosystém, který zde byl během doby ledové! Prodloužit si čas strávený v mrazivých krajinách pak můžete od 13:00 v Kapli Božího Těla s dalším dokumentem, který usiluje o vítězství v Mezinárodní soutěži – Antarktida: Zamrzlý čas. Opět jde o původní flóru a faunu. Jaká jedinečná biodiverzita panovala na ledovém kontinentu v minulosti a proč je dnes k nalezení pouze na několika málo místech?

Pokud jste si již dopřáli dva filmy s přítomností geniálního filozofa vědy Petera Galisona, můžete si tento maraton prodloužit od 14:30 ve Filmovém sále s jeho snímkem Uloženo na neurčito. Téma jaderného odpadu a jeho skladování je den ode dne aktuálnější. Jedinečná dokumentární esej je komplexním náhledem na problematiku, která od nás vyžaduje dalekosáhlé plánování, kterého dost možná nejsme schopní. A sám Galison bude opět přítomen! Na 16:00 pak stačí seběhnout dolů do Kaple Božího Těla na dokument ze sekce Na zdraví Po traumatu. O tom, jak se vypořádat s PTSD pak bude diskutovat nadaný český filmař Petr Salaba, který spolu s psychiatričkou a výzkumnicí Klárou Vyhnánkovou spolupracuje na popularizaci duševního zdraví. V 19:00 spolu ostatně mají v Divadle na cucky přednášku nazvanou Epidemie traumatu.

Do luhů a hájů české dokumentaristiky pak můžete zabrousit v 17:00. Ve Vlastivědném muzeu se budou promítat dva kousky z ČT cyklu Mistři starých řemesel, konkrétně epizody Kámen a Bronz. Projekci svou přítomností doprovodí režisér Tomáš Kratochvíl i několik protagonistů. Jeden z vypravěčsky nejinovativnějších dokumentů letošní Mezinárodní soutěže pak následuje od 19:00 ve Filmovém sále. Holgut inteligentně kombinuje dokumentární film s postupy fikce a načrtává vizuálně podmanivý obraz nehostinné tundry, kde se tři muži snaží jinými způsoby „ulovit“ tamní živočichy.

Ptáte se, jak po bohaté denní nabídce celý den uzavřít? Jedinečnou možností je určitě opět Archivní horečka. Pásmo dvou archivních dokumentů Kdesi ve hvězdných prostorách ukazuje, jak vypadala popularizace vědy na přelomu 50. a 60. let. Jen stěží budete mít příležitost tyto snímky vidět jinde a jindy, tak se chopte příležitosti právě na AFO!

A pokud byste náhodou měli jiné tematické preference, projděte si celý čtvrteční program, je z čeho vybírat.

KOMPLETNÍ ZÍTŘEJŠÍ PROGRAM ZDE