Zastřešujícím tématem AFO58 je ECHO!

3. 2. 2023

Originální vizuál filmového festivalu vznikl v nahrávacím studiu

Ozvěna, vizualizace zvuku, otázky rezonující společností a reflexe, která šíří dál nové myšlenky a inspiraci. 58. ročník mezinárodního festivalu populárně-vědeckých filmů AFO Univerzity Palackého si letos jako zastřešující téma zvolil Echo. Stejně jako ozvěna se 25. dubna vrátí po roce do Olomouce a na šest dní opět rozvibruje celé město. Nedílnou součástí festivalu bude originální grafická podoba, která vznikla v nahrávacím studiu. 

Jádrem programu festivalu AFO 58, který se uskuteční od 25. do 30. dubna, se stanou progresivní vzdělávací snímky, diskuze a přednášky o aktuálních tématech. Od výzkumu vesmírných těles a umělou inteligenci přes otázky biologie člověka či interpretace historie až k postavení žen ve vědě a společnosti. Do České republiky přijedou zajímaví hosté ze zahraničí. Doprovodný program bude cílit na dospělé i na dětské publikum. 

„Zvolili jsme motiv ozvěny, který podtrhuje potřebu spolupráce mezi vědními obory a nutnost propojení výzkumu a jeho popularizace. Od fyziky po psychologii nás hlavní téma provede materiálními i vnitřními světy, které společně sdílíme, aniž bychom o tom věděli. Echo vnímáme jako ozvěnu každé naší zkušenosti, která se nám vrací v hlavě a umožňuje nám změnu a vývoj. Pro AFO je důležité, že se tato ozvěna projevila stejnou měrou napříč vědními a kreativními obory. Můžeme ji chápat jako opakování jedné činnosti ve spirále stále dokola. Přepisování, přetáčení, přestříhávání. Jen skrze pohled do zrcadla a reflexi je možné udělat z námětu film a ze zajímavého podnětu kvalitní výzkum,“ nastínil dramaturgický záměr vedoucí programu Ondřej Kazík. 

Tvůrci festivalu spolupracují s experty z oblasti audiovize

Dramaturgové AFO jsou v kontaktu s odborníky na současnou populárně-vědeckou kinematografii, jimiž jsou např. ředitel společnosti Sandbox Films, výkonný producent Greg Boustead profilující se výlučně ve vědeckém žánru dokumentárního filmu, nebo Paul Lewis, který působí jako ředitel Světového kongresu producentů faktuálních a vědeckých pořadů.

„Cílem festivalu je vytvořit prostor pro setkávání, rozšiřovat i kultivovat žánr vědeckého dokumentu v ČR a zlepšovat tak jeho  konkurenceschopnost ve světovém kontextu. Kromě výběru ze soutěžních kategorií se diváci mohou těšit na nesoutěžní filmy, které otevírají celospolečenská témata z vědecké perspektivy. AFO se bude věnovat adaptaci na svět v klimatické krizi, ekonomice, fyzikálnímu i společenskému pojetí času, traumatu, nebo otázce osobní i kolektivní identity,“ doplnila Eva Navrátilová, ředitelka AFO. V programu se objeví také sekce Sound is Science, která naváže na tradici hudebního programu AFO Music is Science. Dokumentární filmy se budou například věnovat kořenům elektronické hudby nebo zvukové složce ve filmovém díle. 

Za vznikem vizuálu AFO58 je fyzika! 

AFO každý rok přichází s novou vizuální identitou, která souzní s hlavním tématem. Letos se kreativní tým snažil uchopit jev ozvěny, a to za pomocí fyzikálních jevů, které si lidé běžně se zvukem nespojí. Byly to vibrace, neslyšitelné frekvence nebo proud vzduchu, který vytvářejí reproduktory. V nahrávacím studiu se tak potkalo umění s vědou. 

Vzali jsme nápis ECHO a rozpůlili ho. Polovinu jsme vyrobili jako světelný objekt, který jsme pak zrcadlili na vodní hladině. Takto dvě části tvořily zdánlivě jeden celek. Tento stav narušila zvuková frekvence, pomocí které jsme modulovali, jak světelnou část, tak i vodní hladinu. Obě části obrazu se začaly proměňovat a vzájemně na sebe reagovat,“ popsal tvorbu vizuálu AFO58 grafik a art director Radim Měsíc. Spolupracoval s Václavem Hruškou (autor hudební performance a vzniklé skladby), Michalem Švarcem (kamera a postprodukce) a Jaromírem Pražákem (technické řešení a produkce).

 

 

Více fotek z příprav vizuálu AFO58 najdete ZDE!