Mentoři

Janet Tobias

Janet Tobias je americká filmařka, která byla za svou práci mimo jiné oceněna cenou Emmy. Svou kariéru začala ve zpravodajském pořadu 60 Minutes televizní stanice CBS. Poté se přesunula do PBS. Tam působila jako tvůrkyně a výkonná produkční cenou Emmy oceněného pořadu Life 360. V roce 2012 debutovala dokumentem pro kina No place on Earth, který premiéroval na TIFF. V USA byl uveden společností Magnolia Pictures, v Evropě společností Senator. Její nejnovější dokumentární film Unseen Enemy byl uveden v Kodani a pekingském mezinárodním filmovém festivalu. Vysílal se na pěti kontinentech v celkem devíti jazycích. Mimo jiné se také promítal na 53. ročníku AFO. Oba filmy byly nominované na Writers Guild Awards. Janet Tobias je také profesorkou na Mount Sinai School of Medicine a výzkumnicí na Global Public Health na NYU.


Monika Aksamit Koperska

Monika Koperska má doktorský titul v chemii, je absolventkou Jagiellonian University v polském Krakowě a Université des Sciences et Technologies v Lille. Je specialistkou v oboru chemie, která se věnuje ochraně kulturního dědictví, od těch nejcennějších uměleckých děl až po cenné zdroje v knihovnách. V poslední době se věnuje ochraně a uchovávání zápisků a prací zapomenutých polských vynálezců.

Komunikace a popularizace vědy je pro ni vášní. Pravidelně přednáší a objevuje se v rozhlase a televizi. V roce 2012 vyhrála FameLab Award a skončila druhá v International FameLab ve stejném roce. Byla spolumoderátorkou „Scientists‘ skirmishes“ („Potyczki naukowców“) na kanálu Planete + a „Inventors of the future“ („Wynalazcy przyszłości“) na kanálu Canal + Discovery. Od roku 2016 je spoluzakladatelkou a prezidentkou Association of Science Advocates (Stowarzyszenie Rzecznicy Nauki), jejímž cílem je vytvoření společnosti založené na vědění a vědeckém smýšlení (dává dohromady přes 70 vědců a vědkyň, kteří zároveň popularizují vědu skrze média). Také má vlastní produkční společnost M.A.K. Art & Science Productions.

 


Sheila Hayman

Sheila Hayman napsala a režírovala tucty dokumentárních filmů po celém světě pro BBC, Channel 4, ARTE, Beijing TV a další. Vyhrála cenu BAFTA, Time Out Documentary Series of the Year a byla nominována na Grierson Arts Documentary of the Year. Byla zvolena mladou britskou novinářkou roku, BAFTA/Fulbright Fellow v Los Angeles, byla sloupkařkou v The Guardian a momentálně pracuje pro Potsdam Institute for Climate Science. Od začátku své kariéry ve vědeckém oddělení BBC je středobodem její práce vztah mezi lidmi a technologiemi, které vytváří. Její film z roku 1993, The Electronic Frontier, představil světu e-mail a kapesní počítač (jedenáct let před iPhonem). Její současný projekt ‘Senseless’ představuje návrat ke světu jejího nejslavnějšího filmu.

 


Tom Millen

Tom Millen je ředitelem Crossover Labs zabývající se vytvářením a prezentací imerzivního obsahu a organizováním školení a událostí se zaměřením na intermediální přístupy. Byl kurátorem interaktivního programu pro festivaly na celém světě, jako např. CPH:DOX, Bergen International Film Festival, Silbersalz Festival, The International Film Festival of India, Sheffield Doc/Fest, The Global Health Film Festival a The Adelaide Fringe Festival.

Tom je také mentorem a producentem interaktivních projektů, série archivních dokumentů a VR počinů, jako např. Easter Rising Voice of a Rebel od BBC. Jeho práce byla vysílána v televizi, uvedena v kinech a také předvedena na místech, jako jsou MoMA, The National Theatre či Imperial War Museum.

 

 


Jessica Harrop

Jessica Harrop je na Emmy nominovaná dokumentaristka, která zasvětila svou kariéru inspirativní vášni pro popularizaci vědy skrze film. Vede vývoj  produkci pro společnost Sandbox Films, kde má zodpovědnost za všechna klíčová tvůrčí rozhodnutí a celkovou strategii společnosti. Zároveň je v Sandbox Films výkonnou produkční pro dokumenty. Jessica produkovala obsah například pro Netflix, Showtime, Discovery, National Geographic a PBS. Kredit jí můžeme připsat za netflixovskou documentární sériiFollow This, cenou Emmy oceněnou sérii Jamese Camerona Years of Living Dangerously, Bill Nye Saves the World a First in Human. Má titul z ekologie a evoluční biologie a divadelní certifikát z Princetonu, kde učí filmový kurz se zaměřením na komunikaci klimatické změny.