Programové tipy #2: Druhý den AFO ve znamení virtuálna, hudby i krátkých filmů

24. 4. 2024

AFO úspěšně zahájilo nabitým prvním dnem a na publikum stále čeká pět dnů plných fascinujícího populárně-vědeckého obsahu. Co určitě nevynechat v programu druhého festivalového dne?

Po celý festival má publikum v exkluzivních prostorách Červeného kostela VKOL šanci navštívit VR zónu, kde si může vybrat ze sedmi projektů virtuální reality. Tematicky pestrá kurátorovaná přehlídka nabízí například virtuální cestu současnou Čínou, vzpomínku na atomový test v jihoaustralské poušti, ale také zvukový imerzivní zážitek, který je spojen s konkrétním místem. Aby pak té virtuality nebylo málo, VR zážitky je možné doplnit jedinečným filmem, který byl natočený kompletně ve videohře. Virtuální ostrov natočila trojice francouzských filmařů v české videohře Day Z, kde zkoumají zdejší komunity a důvody, proč lidé do těchto virtuálních světů unikají. Kino Metropol, 12:30.

Tradičně vděčná jsou pásma krátkých filmů a jedno z nich na publikum čeká od 10:00 v Kapli Božího těla. Pásmo Pod kořenem nabízí pětici filmů, které soutěží v rámci Soutěže krátkých filmů a zaměřují se různými poetickými způsoby na zkoumání přírody kolem nás. Od 14:30 se ve Filmovém sále odehraje přednáška Pavel Pospěch: Města a venkov – Sociální a symbolické hranice, která se zaměřuje na dodnes problematickou dichotomii mezi obvyvateli města a vesnic. Co tuto dichotomii stále drží při životě a jakou má v dnešním digitálně propojeném světě platnost?

Další přednáška startuje v 18:30 v Central MUO. Psycholožka a neurovědkyně Abigail Marsh v ní představí Čtyři mýty o altruismu a tři a půl odpovědi. Otázky o podstatě a významu lidské morálky jsou věčné a výzkum chování konkrétních osob může objasnit, co vlastně vede lidi k tomu si vzájemně pomáhat a jak by bylo možné tyto tendence v nás zvýšit.

No a večer v Geodomu si přijdou na své všichni, kteří se už těší na tradiční hudební program Music Is Science. Od 20:00 rozjede svou show rakovnická formace Manon Meurt, která představí své nové album. Následuje olomoucké DŸSKO ve 21:00 se svou multižánrovou směsicí techna, punku i post-disca. A ve 22:00 přijde na řadu DJ Kurzola, nekorunovaný král olomouckého italo disca, který nabušený hudební program druhého dne AFO stylově završí.