UNESCO vyhlásilo rok 2011 Mezinárodním rokem chemie a tak hlavním tématem 46. ročníku byla právě tato věda. AFO zmapovalo méně známé, o to však zajímavější a rozmanitější oblasti této vědy. Představilo ji především jako vědu, která je doslova všude kolem nás a obklopuje nás na každém kroku.
Cena za nejlepší světový populárně-vědecký dokumentární film
Plug & Pray (Jens Schanze | Německo)
Cena RWE za nejlepší český populárně-vědecký dokumentární film
Zachraňte Edwardse (Dagmar Smržová | Česká republika)
Cena studentské poroty
Černobyl, přírodní historie? (Luc Riolon | Francie)
Cena diváků
Zachraňte Edwardse (Dagmar Smržová | Česká republika)
Cena za přínos popularizaci vědy
Cyril Höschl
UNESCO vyhlásilo rok 2011 Mezinárodním rokem chemie a letošní šestačtyřicátý ročník Academia filmu Olomouc ho ctí se vším všudy. AFO zmapuje méně známé, o to však zajímavější a rozmanitější oblasti této vědy. Nabídne také pohled do její historie, představí ji především jako vědu, která je doslova všude kolem nás, obklopuje nás na každém kroku.
Chemie není pouhou analytickou sondou do nitra molekul. Může zároveň vonět a skvěle chutnat. Prostřednictvím dokumentů zavítejte do proslulých restaurací, v nichž chuť experimentovat nezná hranic. Dojde také na ukázku molekulárního vaření. Proniknete nejen do vědeckých základů této disciplíny, ale ve finále ji budete moci skutečně ochutnat.
Zásadní programový blok nejenom, že poukáže na úchvatné objevy na poli výzkumu mozku, ale odkryje jeho skrytý potenciál a zejména tento jedinečný lidský orgán představí z hlediska jeho vývoje od dětství až po dospělost. Tahákem pro vás jsou jak rozmanité dokumenty z produkce Discovery Channel nebo National Geographic, tak například přednáška o neuromarketingu v podání Josefa Vojty, předního českého odborníka na dané téma.
Co člověka fascinuje na hudbě? Proč ji poslouchá, případně ji sám tvoří? A v čem se mozek muzikanta liší od mozku běžného člověka? AFO prozradí vše, co jste kdy chtěli vědět o neuropsychologii hudby, ale báli jste se zeptat. Odpovídat na otázky bude hlavní průvodce touto sekcí, britský odborník Ian Cross, ředitel Centra pro hudbu a vědu na univerzitě v Cambridge, zkoumající vliv kultury na poznání hudby.
V minulém ročníku patřil mezi výjimečné bloky ten věnovaný autismu, letos jím je blok nahlížející do životů osob se sluchovým postižením. Jak tito lidé denně překonávají mnohá úskalí, která se pro většinu populace jeví jako běžné? Filmy, přednášky a diskuze s odborníky kompletně rozkryjí svět neslyšících, svět ticha, jenž přijímá a vnímá zcela jiné vibrace a vyžaduje svou specifickou komunikaci.
Ženy ve vědě, věda v ženách.
Hraniční podoby genderu, seznamte se. Blok osvětlí dvě stěžejní témata, jež svou existencí bourají stereotypní představy o lidské sexualitě a genderu. Asexualitu a intersexualitu představí zahraniční dokumenty, komentáře a především diskuze s českými odbornicemi a odborníky.
Pro všechny, kteří se s britskými přírodovědnými sériemi chtějí seznámit mnohem blíže. Přednáška kurátora londýnského Muzea vědy Timothy Boona nabídne celou řadu detailů a zajímavostí ze samotných počátků přírodovědných pořadů. Boon je představí na trefném příkladu – na sérii Tajemství přírody (Secrets of Nature), která vznikala v letech 1922-1933 a dodnes platí za zcela přelomovou.
Renomovaný psychiatr, neúnavný popularizátor vědy, autor více jak dvě stě odborných textů a desítky monografií. Na slavnostním zahájení převezme Cenu AFO za přínos popularizaci vědy. Dojde také na premiéru nového pořadu Záhady duše, s Cyrilem Höschlem v roli hlavního průvodce.
Producentka BBC Television, držitelka ocenění BAFTA za nejlepší fotografii ze zvířecí říše z roku 1998. Martha Holmes coby šéfproducentka na letošním AFO osobně představí vizuálně strhující přírodovědnou sérii s prostým názvem Život (Life).
> Tisková zpráva 1: Dotkněte se vědy
> Tisková zpráva 2: Nejen ve světě chemie
> Tisková zpráva 3: Hledání hranic
> Tisková zpráva 4: Olomouc loves science
> Tisková zpráva 5: AFO v plném proudu
> Tisková zpráva 6: AFO zná letošní vítěze
> Tisková zpráva 7: Padl divácký AFOrekord, hlavní ceny si odvezli roboti s Edwardsem, příštímu ročníku může dominovat konec světa i matematika
> AFOhled #1
> AFOhled #2
> AFOhled #3
> AFOhled #4
> AFOhled #5
Sledujte náš web a sociální sítě s programovými tipy, abyste nepromeškali nic z klimaxu, kterým není nic menšího než AFO 60!
Umělecké centrum
Univerzity Palackého
Academia Film Olomouc
Univerzitní 225/3
779 00 Olomouc
afo@afo.cz
Copyright © AFO 2000-2024 | web rostanetek.cz | admin