Nesoutěžní sekce AFO se adaptují, léčí nebo hledají talent

18. 3. 2022

Nesoutěžní sekce jsou vždy nedílnou součástí festivalu Academia Film Olomouc. Nejinak tomu bude také letos, dramaturgický tým opět přišel se skvělými nápady na témata, která hýbou aktuálním světem (nejen) ve vědě. Každý z dramaturgů pojal koncept „své“ sekce trochu jinak a výsledkem jsou pestré snahy o uchopení zvolených témat, které dalece překračují pouhou přehlídku filmů. Na co se můžete těšit?

Již od prvního pandemického ročníku číslo 55. je součástí AFO sekce Adaptace. A letos naplno využije toho, že může konečně divákům komplexní téma přiblížit na čistě fyzickém festivalu. Konceptuálně odvážná sekce totiž tentokrát půjde za hranice projekcí a diskuzí v kinosálech – místo toho vyvede diváky do olomouckých ulic a lesů, aby téma adaptace dostalo pro diváky konkrétnější kontury. Chybět ale samozřejmě nebudou ani filmy a odborníci napojené na téma. Stejně jako v případě sekce Zóna, která se v tematických kategoriích také neobjevuje poprvé. Letos se bude ještě důkladněji zamýšlet nad naším životním prostorem – jaké zóny lidstvo kolem sebe svým přístupem k životu zanechává, jak pečovat o své okolí. Ve filmovém obsahu sekce nebude chybět třeba legendární Tarkovského Stalker.

Úplně novou, pro 57. ročník AFO specifickou sekcí je Na zdraví. Kategorie si klade za cíl ohledat téma, které bylo za poslední dva roky propíráno jako žádné jiné – naše zdraví, a to jak duševní, tak fyzické. Jak pečovat o sebe i o druhé, že psychika a tělo jsou spojené nádoby a mnohé další bude divákům prezentováno opět skrze film i odborné přednášky a diskuze. Druhou zbrusu novou tematickou kategorii představuje sekce Talent ve vědě. Jelikož zastřešujícím tématem letošního ročníku je Naděje, právě tato sekce hodně cílí na artikulaci toho, jak se k vědeckým talentům upínají naděje celého světa na zářnou budoucnost. Jakým způsobem se talent ve vědě identifikuje, kultivuje a rozvíjí, jak se talent přetaví v reálné výsledky vědeckého bádání, které naši společnost někam posouvají? Palčivé a důležité otázky, které se jednotlivé programové bloky budou snažit zodpovědět.

Chybět letos nebude ani vždy mimořádně oblíbená kategorie Věda v popkultuře, která primárně skrze fikční filmy zkoumá vztah mezi populární kultury a vědeckého bádání. Jak je věda popularizována / banalizována skrze úspěšné blockbustery? Jak se k ní vztahují například adaptace komiksů nebo velké science fiction frančízy? Chybět ale mezi projekcemi velkých popkulturních fenoménů dneška nebudou ani odborné úvody a přednášky, které divákům poskytnou tolik potřebný kontext.

A o svůj tradiční AFO program nebudou ochuzeni ani ti nejmenší diváci, ani hudební nadšenci. Na fyzické AFO se vrací sekce AFO Junior a Music Is Science. Workshopy a projekce pro děti během jednotlivých festivalových dnů, po večerech skvělý hudební výběr. Co víc si přát?

Academia Film Olomouc 57 se nezadržitelně blíží, všechny tyto skvělé programové sekce si budete moci vychutnat od 26. dubna do 1. května. Tak si skládejte svůj program pečlivě, ať vám nic zásadního neproklouzne mezi prsty!

PŘEHLED VŠECH SEKCÍ ZDE