Hlavním motivem festivalu byla paměť. Diváci měli možnost vydat se na ambiciózní výlet do budoucí minulosti, který vedl přes pravěk a období dinosaurů až po časy umělé inteligence. Program reflektoval různé způsoby, jak paměť a uchovávání informací ovlivňuje náš svět a jaký je vztah paměti a vědění.
Cena za nejlepší světový populárně-vědecký dokumentární film
Datlovití: Hluční sousedé (Ann Johnson Prum | USA)
Zvláštní uznání: Hon na nejstarší DNA (Niobe Thompson | Kanada)
Cena za nejlepší česko-slovenský populárně-vědecký dokumentární film
Jiříkovo vidění (Marta Kovářová | Česká republika)
Zvláštní uznání: Poznámky z Eremocénu (Viera Čákanyová | Slovensko)
Cena za nejlepší krátký populárně-vědecký film
Getty potraty (Franzis Kabisch | Německo)
Zvláštní uznání: Dříči (Total Refusal | Rakousko)
Cena studentské poroty
Hon na nejstarší DNA (Niobe Thompson | Kanada)
Zvláštní uznání: Pobavme se o sexu – sto let sexuální výchovy (Ina Kessebohm, Nadine Neumann | Německo)
Cena diváků
Hon na nejstarší DNA (Niobe Thompson | Kanada)
Cena za přínos popularizaci vědy – instituce
Santa Fe Institut
Jessica Harrop je držitelkou cen Emmy a Peabody Award za dokumentární filmy. Svou kariéru zasvětila popularizaci vědy prostřednictvím filmu.
Žurnalista a popularizátor vědy.
Žurnalista a popularizátor vědy.
Ivo Bystřičan (1980) je režisér, scenárista a dramaturg, absolvoval studia sociologie, sociální politiky a sociální práce, a dokumentární tvorby. Téměř dvě dekády se zabývá sociálními a environmentálními tématy.
Petr Salaba je dokumentarista, který se na AFO vrací coby výherce česko-slovenské soutěže a držitel ceny Spotlight.
David Píša je vědeckým pracovníkem oddělení kosmické fyziky na Ústavu fyziky atmosféry AV ČR. V rámci své práce se věnuje analýze radiových a plazmových vln v meziplanetárním prostoru a v blízkosti planet Sluneční soustavy.
Český moderátor, který je spjatý s popularizací vědy a působením na České televizi.
Tomáš Grim je český ornitolog, cestovatel, publicista, spisovatel a fotograf.
Jako autorka se ve svém výzkumu pohybuje na pomezí kinematografie a současného videoartu a často zkoumá, jak se pohyblivé obrazy dotýkají identit, vzpomínek a kolektivního já.
Katerina Cizek je významnou osobností na poli mezinárodních médií, která má více než 25 let zkušeností jako dokumentaristka, držitelka cen Peabody a Emmy, autorka, producentka a odbornice pracující s kolektivními procesy a novými technologiemi.
Spoluzaložil poradenskou společnost Planet A Collective, kde pracuje jako konzultant pro green filmmaking. Úzce spolupracuje s významnými českými televizními stanicemi (TV Nova, Česká televize) a dalšími produkčními společnostmi (Total HelpArt T.H.A., Xova film, Beginner`s mind atd.).
Abigail Marsh je psycholožkou a neurovědkyní působící na Georgetownské univerzitě v americkém Washingtonu.
Silvia Dal Dosso je výtvarnice, filmová režisérka a výzkumnice v oblasti digitálních technologií a webových subkultur.
Umělkyně, designérka a výzkumnice se pohybující se v prolínajících se světech umělé inteligence a kreativity.
Sociolog a publicista.
Pavel Pospěch učí sociologii na Masarykově univerzitě v Brně. Zabývá se studiem venkova, sociální teorií a tím, jak lidé dávají smysl změnám, které se ve společnosti odehrávají.
Doc. Ing. Jindřich Matoušek, Ph.D. působí na Fakultě aplikovaných věd Západočeské univerzity v Plzni, katedře kybernetiky a ve výzkumném centru NTIS, kde se dlouhodobě věnuje výuce a výzkumu řečových technologií, zejména syntézy řeči.
Václav Sixta je historik působící na Filozofické fakultě UK, který se zaměřuje na dějiny ve veřejném prostoru, paměťová a muzejní studia. Kromě toho se také věnuje historickému vzdělávání.
Matouš Hrdina je novinář a editor newsletterů Seznam Zpráv, kde také každou sobotu připravuje své postřehy z oblasti digitální kultury ve svém newsletteru Pod čarou.
Jonáš Gruska se věnuje experimentálnímu umění a hudbě. Platforma LOM, kterou založil sdružuje a zaměřuje se na shromažďování informací o houbách. Jonáš se specializuje ve výzkumu na lišejníky.
Je zvukový umělec, hudebník, skladatel, vynálezce zvukostrojů a básník.
Amatérský herní vývojář a analytik mikrobiálních společenstev v půdě.
Uznávaný výzkumník a pedagog v oblasti aplikované mykologie, který se již více než 20 let snaží porozumět světu hub a podělit se o něj s ostatními.
Jejím oborem je současná fenomenologická filozofie, s důrazem na ontologii prostoru a prostorovost.
Tomáš Daněk je studijní poradce a koordinátor environmentální větve studia ESUR na Univerzitě Palackého v Olomouci.
Lukáš Senft je antropolog a publicista. Pracoval jako dokumentarista a novinář, v současné době dokončuje doktorské studium na FSV UK a působí na Sociologickém ústavu AV ČR, kde se mj. zabývá sociálními procesy, kterých se účastní lidé, zvířata, mikroorganismy, rostliny anebo krajinné prvky.
Anna Aris se zabývá výzkumem v oblasti zapojení veřejnosti do vědy a technologií.
Sem Barendse je nadšený popularizátor vědy. Je známý svou prací moderátora v nizozemské televizi a na internetu a také organizováním vědeckých akcí a festivalů na Vrije Universiteit v Amsterdamu.
Jingmai O’Connor je paleontoložka zaměřující se na obratlovce. V současné době pracuje ve Field Museum of Natural History v Chicagu jako kurátorka fosilních plazů. Doktorát získala na University of Southern California pod vedením Dr. Davida Bottjera, kde studovala druhohorní ptáky s Dr. Luisem Chiappe v LACM.
Český paleontolog, vědecký pracovník Institutu Paleobiologie Polské akademie věd ve Varšavě.
RNDr. Vladimír Socha je spisovatelem, publicistou a popularizátorem paleontologie se zaměřením na druhohorní dinosaury.
Věnuje se oboru televizních studií a zaměřuje se na mediální konvergenci, televizní estetiku a televizní horor.
Filmová vědkyně která se věnuje hlavně animovanému filmu a žánru fantasy.
Prof. Ivo Jirásek působí na UP, zabývá se filozofickými aspekty pohybové kultury a metodou a teoretickým postižením zážitkové pedagogiky.
Od roku 2007 působí na Univerzitě Palackého, profesně se orientuje na problematiku dopravní psychologie, lidského faktoru v dopravě obecně a na problematiku manažerského poradenství. Výzkumně se zaměřuje na oblast dopravní psychologie, bezpečnosti v dopravě a spolehlivost lidského činitele v dopravě.
Jana Pelclová je profesorkou v oboru kinantropologie, která se zabývá monitorováním a analýzou pohybové aktivity dětí, adolescentů a dospělých a pohybovou aktivitou ve vztahu k prostředí a životnímu stylu.
Jan Dygrýn z Institutu aktivního životního stylu Fakulty tělesné kultury UP, který se zabývá vlivem prostředí na pohybovou aktivitu.
Dina Štěrbová je bývalá horolezkyně a dlouholetá pedagožka na přírodovědecké fakultě UP.
Český sociolog, který se ve svém výzkumu zaměřuje na to, jak se fosilní průmysl staví ke klimatickým změnám.
Petr Holík je autorem podcastu 2050 od projektu Fakta o klimatu.Usiluje o kvalitní společenskou diskusi o klimatické změně.
Kristina je analytičkou Klimatýmu Asociace pro mezinárodní otázky.V Klimatýmu se zabývá otázkou, jak dekarbonizovat českou ekonomiku a přitom zamezit negativním sociálním dopadům v uhelných regionech.
Lektorka, novinářka a psychoterapeutka ve výcviku.
Adam Čajka se věnuje vzdělávání o tématech, která propojují současný svět.
Historik působící na King’s College v Londýně ve Velké Británii, kde vyučuje dějiny vědy a techniky a spoluvede Environmental Humanities network.
Chilský multimediální umělec, nezávislý výzkumník a stratég. Felipe se ve své práci zaměřuje na propojení designu, politického plánování, vyprávění příběhů a systémových změn.
Tori Tsui je aktivistka a spisovatelka z Hongkongu, která nyní žije ve Velké Británii.
Ředitelka nevládní ekologické organizace Hnutí DUHA.
Věnuje se sociálně-ekologické resilienci a tranzitivnímu designu ve výzkumné skupině Společenská odolnost Národního institutu SYRI.
Působí v brněnské organizaci NaZemi, kde je členkou facilitátorské skupiny. Provází skupinovými procesy a tím podporuje spolupráci, komunikaci, smysluplnou participaci lidí a akceschopnost skupin.
Belén Vidal vyučuje filmová studia na King’s College London ve Velké Británii. Píše a učí o historii a paměti ve filmu a životopisném filmu jako o žánru.
Filmový kritik a autor publikací zaměřující se na popkulturu.
Karolína Zoe Meixnerová je česká spisovatelka a influencerka, která se zaměřuje na popularizaci českých spisovatelů a spisovatelek.
Dan Schreiber je rozhlasový producent, spisovatel, podcaster a komik žijící v Londýně.
Vystudovala Klasickou animovanou tvorbu na UTB Zlín a Audiovizuální tvorbu a divadlo na DF JAMU, kde nyní působí jako pedagog Audiovizuální výchovy, které se dlouhodobě věnuje i ve své připravované disertační práci.
Ondřej Santolík má na starosti oddělení kosmické fyziky na Ústavu fyziky atmosféry Akademie věd a zároveň pracuje jako profesor na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy.
Ivana Kolmašová je vedoucí vědeckou pracovnicí Ústavu fyziky atmosféry Akademie věd. Zabývá se fyzikou plazmatu, analýzou družicových dat a dat z pozemních měření.
Petr Zacharov je meteorologem Ústavu fyziky atmosféry AVČR. Věnuje se výzkumu předpovědi a verifikace srážek a silniční meteorologii.
Nezávislý divadelní a filmový dokumentarista, který se pohybuje na pomezí scénického umění a vědy.
Věnuje se především popularizaci astronomie a problematice světelného znečištění.
Kanadský antropolog a dokumentarista.
Novinář, spisovatel, fotograf a režisér více než padesáti mezinárodních televizních dokumentů a producent desítek non-fiktivních formátů.
Vědec Jan Kulveit je odborníkem na rizika a hrozby pro lidstvo působící na Institutu budoucnosti lidstva v Oxfordu a v Centru teoretických studií na Karlově univerzitě.
Karel Svoboda je český režisér věnující se tvorbě filmů s přírodovědnou tématikou.
Marta Kovářová je česká režisérka, hudebnice, výtvarnice a pedagožka, která využila svou všestrannost k natočení debutového filmu.
Režisér, dramaturg, pedagog ateliéru Audiovize FMK UTB ve Zlíně. Tzv. dokumentární film vnímá jako multižánrový fenomén proměňující realitu: analýza, deník, esej, happening, intervence, performance, poezie, portrét, videoart, výzkum…
Marie-Magdalena Kochová je česká režisérka žijící v Praze.
Slovenská autorka, která se kromě vlastní dokumentární tvorby věnuje také dramaturgii a často spolupracuje na filmových projektech s televizí či neziskovými organizacemi.
Česko-švédská režisérka, která se ve své tvorbě se tématicky zabývá otázkou identity a její filmy se pohybují na hraně dokumentu a fikce.
Stop motion animátor a tvůrce vědeckých dokumentů se zaměřením na experimentální fyziku.
Mexická filmařka a výtvarná umělkyně.
Editor archivu České televize.
Editor archivu České televize.
Novinář České televize působící jako analytik formátů a historik.
Věnuje se navrhování vizuálních identit a knižního designu. Je držitelkou ceny Národní cena za design, Gold Award WOLDA.
Eva Pjajčíková pracuje v České televizi jako šéfredaktorka iVysílání, kde má na starosti jeho obsahovou nabídku, zejména online-only a online-first pořady.
Kateřina Hrochová je režisérka a scénáristka dokumentů s důležitými sociálními tématy.
Rebeka Bartůňková je kreativní producentkou a dramaturgyní České televize. Stojí například za Kronikou orgasmu či Reprodukcí 2.0.
Je absolvent JAMU a filmové vědy v Brně, je filmovým a televizním režisérem.
Martin Novosad je dramaturgem ČT a na AFO přijede prezentovat projekt Game Story.
Doktorandka částicové fyzice na Imperial College London.
Novinář, specializující se na dokumentární filmy. Má za sebou práci pro přední britské produkční společnosti, jako jsou BBC Studios, October Films a ITN Productions.
Producentka oceňovaných celovečerních dokumentárních filmů.
Oceňovaná producentka celovečerních filmů.
Režisér a kameraman.
Dokumentarista, sociální antropolog a rozvojový specialista.
Režisérka a producentka dokumentárních snímků.
Producent a režisér.
Kreativní producent a režisér nominovaný na cenu Emmy.
Oceňovaný filmař nominovaný na cenu Emmy.
Umělkyně pohyblivého obrazu.
Oceňovaná režisérka a producentka.
Oceňovaný producent a režisér.
Oceňovaný filmový režisér.
Multidisciplinární umělec.
Producent.
Producentka a kurátorka ve společnosti Crossover Labs.
Novinář a moderátor.
Novinář a moderátor.
Česká lékařka a vysokoškolská pedagožka.
Česká socioložka.
Sociolog a pedagog, který působí na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci.
Moderátorka a editorka časopisu Heroine.
Absolvent Katedry filmových studií, filmový kritik. Je zaměstnancem Národního filmového archivu. Působí jako redaktor ve Filmu a době a Filmovém přehledu.
Producentka.
Šéfredaktorka českého magazínu o dokumentu.
Je filmový kritik, kulturní publicista, moderátor, dramaturg a od března 2023 také vedoucí Tvůrčí skupiny Hudba v Českém rozhlase.
Je filmový publicista, kritik, filmový distributor a producent.
Filmový kritik.
Jan Bittner je vesnický ekonom, který momentálně slaďuje práci jako analytik trhu práce, studium a rodičovství.
Petr Bittner je brněnský filozof, publicista, moderátor, podcaster, mediální poradce, spin doctor a copywriter.
Editor a redaktor Radia Wave.
Filmový a televizní zvukař, sound designer a hudební skladatel z Prahy.
Astrofyzik.
Biochemik sportu.
Jaderný fyzik.
Molekulární bioložka a genetička.
Imunoložka.
Molekulární bioložka a genetička.
Odbornice věnující se znečištění životního prostředí a jeho vlivu na lidské zdraví.
Imunolog.
„Vím, že nic nevím, tak se ptám,“ říká moderátorka debaty. A nejvíc se těší na vaše dotazy. Bude usměrňovat jejich tok a předávat je těm, kteří na ně mají (nebo by přinejmenším mohli mít) odpovědi.
Bioložka zaměřující se na střevní parazity a bakterie vyskytující se u lidí a ostatních primátů.
Moderátorka Českého rozhlasu Plus a popularizátorka vědy.
Je absolventem pražské UMPRUM ateliér sochařství. V současnosti zde pokračuje v doktorandském studiu a vyučuje zvukovou tvorbu.
Ve své praxi se věnuje strategickému kulturnímu plánování a kulturní publicistice na Českém rozhlase Vltava. Je také autorkou podcastu Přežij tuhle noc, který vznikl ve spolupráci s Divadlem Archa.
Spoluzakladatel architektonického studia Amulet.
Bohumil Melichar se věnuje moderním a soudobým dějinám se zvláštním zaměřením na problematiku radikálních politických stran a hnutí. Je doktorandem Ústavu hospodářských a sociálních dějin na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy.
Katarína Podušelová je filozofka zaměřující se na antropocén z filozoficko-antropologické a environmentální perspektivy s přesahem do politické a sociální filozofie.
Elja Plíhal (on/jeho) je facilitátor, aktivista a doktorand na Katedře sociální a kulturní antropologie na FHS UK.
Redaktor týdeníku Respekt, zaměřuje se na vědu, životní prostředí a technologie.
Redaktor a tvůrce podcastů týdeníku Respekt.
Působí na Lékařské fakultě a institutu CEITEC Masarykovy univerzity a také ve Fakultní nemocnici Brno. Věnuje se genetice a molekulární onkologii.
Molekulární genetik, který zkoumá strukturu genomů v Ústavu molekulární genetiky AV ČR.
Expert na AI a velké jazykové modely (LLM).
Bioinformatik.
Umělkyně.
Vědkyně.
Vědecký pracovník v oblasti AI.
Pavel Král působí jako docent na katedře informatiky a výpočetní techniky Západočeské univerzity v Plzni.
Režisér, fyzik a vědecký novinář.
Vystudoval anglistiku-filozofii na FFUK. Od konce 90. let pravidelně píše recenze do denního tisku a působí jako překladatel.
Spisovatel.
Daniela Olejníková je slovenská výtvarnice a ilustrátorka.
David Krakauer získal doktorát z evoluční biologie na Oxfordské univerzitě. V současné době je prezidentem a profesorem Williama H. Millera pro komplexní systémy na Santa Fe Institute. Je šéfredaktorem nakladatelství SFI Press.
Je televizní scénárista, režisér. Aktuálně s Alešem Najbrtem dokončil sedmidílný koprodukční cyklus Identita – o českém grafickém designu.
Filmová historička se zaměřením na dokumentární film a krátkometrážní formáty.
Vědec, který se věnuje zraku.
Georg Adrian Koszulinski je filmař, který se od roku 1999 věnuje tvorbě filmů a videí. Jeho tvorba zahrnuje širokou škálu forem a stylů, od celovečerních hraných filmů a dokumentů o sociální spravedlnosti až po krátkometrážní experimentální díla.
Pavel Kasík je vědecký redaktor Seznam Zpráv, lektor, programátor a nadšenec.
Šéfredaktorka Magazínu vysokých škol Universitas.
Michal Kašpárek pracuje v Samizdatu, datovém týmu Českého rozhlasu.
Filip Blažek je grafický designér. Je autorem úspěšné příručky Typokniha a spoluautorem projektu Identita.
Milan Hain – filmový historik a vedoucí Katedry divadelních a filmových studií Univerzity Palackého.
Fotograf a filmař, který chce do přírodopisného filmu vnést nové styly a filozofie.
Vedoucí předvývoje a inovací ve společnost Forvia Hella, absolvent Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.
Režisérka.
Ramana Athreya působí na fakultě fyziky a biologie Indického institutu pro vědecké vzdělávání a výzkum (IISER) v Pune.
> Tisková zpráva 1: Festival filmu a vědy AFO nás vezme na výlet po fyzické i virtuální paměti
> Tisková zpráva 2: AFO již zná jména soutěžních filmů
> Tisková zpráva 3: Olomouc se na týden stane světovým centrem popularizace vědy
> Tisková zpráva 4: V Olomouci skončilo AFO. Akreditovalo se téměř 9 tisíc fanoušků vědy a filmu
> Plakát 1
> Plakát 2
> Plakát 3
> Plakát 4
> Plakát 5
Sledujte náš web a sociální sítě s programovými tipy, abyste nepromeškali nic z klimaxu, kterým není nic menšího než AFO 60!
Umělecké centrum
Univerzity Palackého
Academia Film Olomouc
Univerzitní 225/3
779 00 Olomouc
afo@afo.cz
Copyright © AFO 2000-2024 | web rostanetek.cz | admin